33 найкращих сезону: Загорулько, Сомов, Литовченко, брати Луціви та вся збірна Другої ліги 2022/23

Підсумок важкого сезону: наш сайт відстежує чемпіонат України з футболу в усіх лігах тур за туром, тож тепер називає символічну збірну сезону 2022/23 в Другій лізі Професіональної футбольної ліги. Перш, ніж ознайомитися з нашим списком 33 найкращих за весь чемпіонат, пропонуємо вам освіжити в пам’яті символічну збірну осінньої частини сезону за цим посиланням.

Воротарі

Олександр Литвиненко, фото instagram.com/nyva_buzova

  1. Олександр Литвиненко (Нива Бузова)

32 роки – 16 матчів (1440 хвилин) – 7 пропущених м’ячів, 11 «сухих» матчів

Феноменальний результат від голкіпера, який довго чекав визнання. Литвиненко ще зовсім юним подавав надії в столичному Арсеналі, після чого багато років провів у різних командах рідної Сумщини. Час від часу отримував шанси в зростаючих проектах на кшталт Інгульця та Полісся, які з різних причин не міг використати. У бузівську Ниву Олександр потрапив у потрібний час – блискуче виступив у чемпіонському сезоні, пропускавши м’ячі лише в п’яти матчах із 16-ти, і ніколи не більше двох. Двічі парирував пенальті. Нема жодної іншої позиції в нашій збірній, де б №1 був настільки очевидним.

Арсен Бєліменко, фото instagram.com/fc_khust_ofc

  1. Арсен Бєліменко (ФК Хуст)

22 роки – 10 матчів (789 хвилин) – 7 пропущених м’ячів, 4 «сухих» матчів

Так уже пощастило закарпатцям, що у них підібрані рідкісно сильні, як для дебютанта змагань, воротарі. В першому колі це був динамівський вихованець Леванідов, у другому – чемпіон Європи 2009 року серед юнаків Левченко з великим досвідом у кількох іноземних чемпіонатах. І от серед таких конкурентів пробився в основний склад вихованець харківського футболу Бєліменко. Молодий воротар з хорошою антропометрією провів кілька винятково сильних матчів, зокрема, проти фаворитів сезону, що підтверджує перспективи.

Андрій Омелянюк, фото instagram.com/pfczvyagel

  1. Андрій Омелянюк (ПФК Звягель)

23 роки – 16 матчів (1440 хвилин) – 16 пропущених м’ячів, 6 «сухих» матчів

Один із найстабільніших воротарів сезону ‒ це саме Омелянюк, який до ПФК Звягель навіть і не грав на професіональному рівні. Багаторічний воротар оржівського ОДЕКа вдало вписався в гру найбільш пізнього новачка Другої ліги та багато виручав під час сезону. Звісно, відчувалося, що для Андрія це непростий перехід на новий рівень, мали місце грубі помилки, проте на тривалій дистанції Омелянюк був великим козирем команди із Житомирщини, яка вдало дебютувала у змаганнях під егідою ПФЛ.

Праві захисники

Денис Червінський, фото instagram.com/pfczvyagel

  1. Денис Червінський (Звягель)

25 років – 17 матчів (1530 хвилин) – 1 гол, 3 асисти

На жаль, у Другій лізі велика криза цього амплуа – на правому фланзі захисту грали або перелаштовані гравці (півзахисники, інші амплуа), або цілісний сезон гравці не провели через травми чи програну на якомусь відрізку конкуренцію. На цьому фоні Червінський – справжній гравець сезону. Він не просто був лідером, а навіть стилеутворюючим і системоутворюючим гравцем Звягеля. Денис активно допомагав із глибини своїм вінгерам, хай це були Фесенко, Емере чи Лавренюк. Виконував усі стандарти під подачу з правої ноги. При потребі навіть зміщався в центр захисту, коли травми чи дискваліфікації залишали поза грою Кузнєцова, Гука чи Скидана-молодшого.

Вадим Мердєєв, фото instagram.com/fc_khust_ofc

  1. Вадим Мердєєв (ФК Хуст)

24 років – 17 матчів (1197 хвилин) – 4 голи, 1 асист

Закарпатський клуб провів увесь сезон із досить обмеженою кількістю кадрів. Тренерський штаб навіть був вимушений перекваліфікувати вінгера Мердєєва в крайні захисники. Це було непросте рішення – Вадим важко призвичаювався до захисних функцій і припустився певних помилок на своїй половині. Зате Станкович мав постійну підтримку з глибини, а в грі на атаку правий фланг хустян мав постійну активінсть.

Михайло Попов, фото real-farma.com.ua

  1. Михайло Попов (Реал Фарма)

26 років – 17 матчів (1171 хвилина) – 1 гол, 3 асисти

Одеський універсал встиг пограти мінімум на трьох різних позиціях, але найчастіше закривав саме правий фланг оборони. Попов встиг здійснити чотири результативних дії та в кількох матчах особисто переломити хід зустрічі (часто з його виходом чи перебудовою під час гри змінювався темп і загальна швидкість наступальних акцій). Звичайно, тут ми повинні додати, що віддаємо перевагу стабільній задіяності, адже в тих же Нивах були більш висококласні праві захисники, які з різних причин провели неповний сезон.

Центральні захисники

Ігор Гук, фото instagram.com/pfczvyagel

  1. Ігор Гук (ПФК Звягель)

20 років – 16 матчів (1416 хвилин) – 1 асист

Запрошений із Вереса молодий оборонець – один із найстабільніших гравців цього сезону. В дуеті зі Скиданом-молодшим він переконливо відіграв більшу частину сезону, а коли був здоровим Кузнєцов – складав пару захисників і з ним. Гука вирізняла напрочуд сильна гра проти провідних бомбардирів ліги, вміння вдало зіграти в протиборстві один в один і зв’язати суперників при подачах стандартів. Можливо, він менш ефектно підключався на стандарти, ніж деякі інші захисники ліги, проте в частині роботи біля своїх воріт досягнув прекрасних показників.

Ігор Тихненко, фото instagram.com/fc_khust_ofc

  1. Ігор Тихненко (ФК Хуст)

21 рік – 12 матчів (999 хвилин)

Висхідна зірка з’явилася в Другій лізі – Тихненко стрімко додавав по ходу сезону в дуеті з досвідченим Івановим, вдало зігравши проти більшості найбільш грізних нападників цього дивізіону. Ігор проявив чіпкість і непоступливість, зумів досягнути особистого прогресу та допоміг ФК Хуст стати другим після лідера за одним із ключових показників – пропущені м’ячі в регулярному чемпіонаті. Наразі Тихненко оцінюється як один із найбільш перспективних оборонців Другої ліги.

Вадим Хохлов у боротьбі з вінничанином Загорульком, фото niva-v.com.ua

  1. Вадим Хохлов (Чайка)

34 роки – 13 матчів (1040 хвилин) – 3 голи, 1 асист

Навіть попри те, що другу частину сезону Хохлову дещо зіпсувала травма, ми не можемо відзначити цього гравця. Вадим винятково сильно діє в конструкції гри – направляючі передачі, розуміння та бачення гри. Чудово підключається на стандарти – звідси висока, як для центрбека, результативність. На досвіді цей гравець згуртовує навколо себе будь-яку конфігурацію та тактичну побудову захисної ланки. Знахідка для Чайки – та велика втрата для вінницької Ниви.

Центральні захисники

Антон Музиченко, фото sc-chayka.com.ua

  1. Антон Музиченко (Чайка)

27 років – 16 матчів (1422 хвилини) – 1 гол, 3 асисти

Цей гравець добре проявив себе після зміни тактичної схеми Чайки. Добре справляючись із захисними обов’язками в трійці центральних оборонців, Музиченко багато часу приділяв побудові гри своєї команди. Через якісну пасову роботу Антон відіграв важливу роль створенні атак Чайки. Будучи захисником, він видавав загострюючі передачі – в тому числі в фінальну третину поля, а також сам вдало підключався на стандарти.

Євген Місюра, фото instagram.com/nyva_buzova

  1. Євген Місюра (Нива Бузова)

29 років – 13 матчів (1154 хвилини) – 1 гол

Так вийшло, що захисна ланка бузівчан була під вимушеною ротацією. Якщо в першій частині сезону ми відзначали Скляренка, то за підсумками тривалішої дистанції варто віддати належне Місюрі. Новачок Ниви вдало вписався в захист і знаходив взаєморозуміння з різними напарниками по центральній зоні. Крім цього, Євген проявив хороші бійцівські якості та вміння підключитися на стандарти.

Борис Лотоцький, фото niva-v.com.ua

  1. Борис Лотоцький (Нива Вінниця)

20 років – 16 матчів (1440 хвилин)

Серед прогресуючих молодих гравців, на яких варто звернути увагу, відзначимо Лотоцького. В нього досить серйозна школа білоцерківського та одеського футболу, він уже пограв за МФК Миколаїв, а у вінницькій Ниві досить гармонійно діяв як із Морозом або Борячуком, так і з новачком-легіонером Гільєрме. Борис, безсумнівно, ще може додавати в багатьох компонентах, але для вінничан (третя оборона першості в цьому сезоні) його роль була надзвичайно вагомою.

Ліві захисники

Анатолій Таран, фото instagram.com/nyva_buzova

  1. Анатолій Таран (Нива Бузова)

28 років – 14 матчів (1204 хвилини) – 4 голи, 1 асист

Лідер теж мав свої кадрові проблеми, зокрема, дехто з основних гравців пропустив багато часу через травми. От і центрбек Таран більшість сезону провів саме на позиції лівого захисника, й досяг успіху в цьому амплуа, провівши свої найкращі матчі в чемпіонаті саме на фланзі. У весняній частині сезону, коли вже міг допомогти на тривалій дистанції Ткаченко, Анатолій перебудувався в центр захисту – там виступав менше, не в останню причину, через власну травму. Фірмова ознака гри Тарана – сильна гра при стандартах, як біля чужих, так і біля своїх воріт.

Дмитро Пуди, фото sc-chayka.com.ua

  1. Дмитро Пуди (Чайка)

24 роки – 16 матчів (1388 хвилин) – 3 голи, 2 асисти

Чайка цього сезону почала системно грати в три центрбеки, що розширило інструментарій флангового захисника. Пуди сповна реалізував свою швидкість, хороший удар, вміння подати зі стандартів. Дмитро діяв з похвальною активністю, тож був важливою частиною не лише (і не скільки) захисного компоненту гри, як атакувальних дій на всій протяжності свого флангу. Здається, для стилю Пуди та набору його ігрових характеристик саме це схема слугує найкраще.

Богдан Павлич, фото instagram.com/fc_khust_ofc

  1. Богдан Павлич (ФК Хуст)

26 років – 16 матчів (1390 хвилин) – 2 голи, 2 асисти

Закарпатський універсал пройшов хорошу школу Говерли та навіть Динамо-2, пробував сили в ФК Ужгород, але саме з ФК Хуст зумів пробитися на всеукраїнський професіональний рівень. Тут Павлич проявив себе з найкращої сторони – вдало вимушено закривав місце лівого оборонця та забив два напрочуд красивих і важливих м’ячі, зокрема, в заключному турі з Нивою (Бузова). Це вивело хустян у плей-офф ПФЛ.

Центральні півзахисники

В’ячеслав Турчанов у боротьбі з Чорнієм із Васту, фото instagram.com/nyva_buzova

  1. В’ячеслав Турчанов (Нива Бузова)

31 рік – 14 матчів (1194 хвилини)

Провідний і стилеутворюючий гравець чемпіона – колишній півзахисник Арсеналу, Оболоні та низки інших вітчизняних клубів, гравець із досвідом виступів за молодіжну збірну України Турчанов. Граючи в різних конфігураціях півзахисту, В’ячеслав виконував великі обсяги робіт і дозволяв вільно створювати атаки Зуєвичу, Скепському, Кошману та іншим атакувальним півзахисникам бузівської Ниви. Провів досить рівний сезон, окрім грубої осічки в центрі поля з Кременем-2, яка призвела до голу, нічим більше Турчанову не дорікнути.

Максим Авер’янов, фото instagram.com/pfczvyagel

  1. Максим Авер’янов (ПФК Звягель)

25 років – 17 матчів (1429 хвилин) – 8 голів

Колись він подавав великі надії в Металісті та Зірці, пройшов черкаські клуби. Здавалося б, що нового можна чекати від Авер’янова? Проте в Звягелі Максим розкрив нові грані в своїй грі. Він далеко не завжди грав під нападником, часто в інтересах команди діяв поруч із чистим опорником, відпрацьовуючи без м’яча, ведучи активну підготовчу роботу на початкових стадіях атак. Будучи хорошим виконавцем стандартів і дальніх ударів з гри, записав на свій рахунок 8 влучних ударів – на рівні з Ващишиним, ставши найкращим бомбардиром своєї команди.

Дмитро Ярчук, фото instagram.com/fc_vast

  1. Дмитро Ярчук (Васт)

29 років – 12 матчів (948 хвилин) – 3 голи, 4 асисти

У списку 33 найкращих Ярчук, більшою мірою, за інерцією від яскравих вражень осінньої частини сезону. Навесні він багато пропустив через травму, хоча встиг забити в ворота запоріжців у важливому матчі, де оновлений Васт перервав безвиграшну та безгольову серії. Дмитро здорово виконував стандарти під ліву ногу та відзначався хорошим баченням поля. Його дальній удар – один із найкращих у Другій лізі. Звісно, від гравця, який пограв на вищому рівні в Україні, Туреччині та Португалії вимагається значно більше.

Праві півзахисники

Іван Станкович, фото svaliava.rayon.in.ua

  1. Іван Станкович (ФК Хуст)

21 рік – 16 матчів (1223 хвилини) – 2 голи, 6 асистів

Про перспективи Станковича добре відгукувалися в ФК Минай і ФК Ужгород, проте він по-справжньому проявив себе вже в складі іншої закарпатської команди. Нестримний правий край став найкращим асистентом чемпіонату Другої ліги 2022/23. Міг досягнути навіть кращої особистої результативності, проте підводила реалізація та тактична грамотність. Невисокий на зріст, проте швидкісний і технічний, Іван ставив складні завдання навіть перед досвідченими та класними захисниками.

Олексій Швець, фото niva-v.com.ua

  1. Олексій Швець (Нива Вінниця)

22 роки – 13 матчів (817 хвилин) – 4 голи, 5 асистів

Його дозаявка з першолігової Буковини виявилася найкращим трансфером вінничан у сезоні. Швидкий, винахідливий, націлений на ворота фланговий півзахисник значно посилив наступальні акції Ниви Незважаючи на травму, яка завадила провести цілісний чемпіонат, Швець оформив дев’ять результативних дій і чудово зігрався із Загорульком, Страшкевичем і іншими одноклубниками. Хитрі розіграші стандартів, добре поставлений удар і бачення поля – Олексій швидко вийшов на перші ролі в сучасній Другій лізі, хоча прибув у Ниву вже після початку сезону.

Денис Ндукве (справа), фото niva-v.com.ua

  1. Денис Ндукве (Чайка)

23 роки – 17 матчів (1249 хвилин) – 4 голи, 4 асисти

Один із найбільш технічних і націлених на ворота гравців у Другій лізі. «Харківський Ярмоленко» є лідером сезону за одним із ключових показників (кількість ударів по воротах суперників). Він як забивав сам, так і ефективно діяв у підіграші. Міг виконати стандарт під ліву ногу та вдало підтримати атаку. Якщо додасть у витривалості та непоступливості в жорсткому низовому футболі, з легкістю подвоїть свої поточні показники – запас для прогресу в Дениса однозначно присутній.

Атакувальні півзахисники

Артур Ващишин, фото instagram.com/pfczvyagel

  1. Артур Ващишин (ПФК Звягель)

22 роки – 13 матчів (850 хвилина) – 8 голів, 1 асист

Колись він забивав за Динамо Ювентусу в юнацькій Лізі чемпіонів, а тепер став одним із провідних гравців успішного новачка Другої ліги – ПФК Звягель. Ващишин особливо здорово виглядав восени, коли до травми всерйоз боровся за першість в таблицях найкращих бомбардирів і «гол+пас». Після повернення навесні також встиг допомогти своїй новій команді кількома результативними діями. Грав під нападником у стилістиці Мхітаряна часів Шахтаря. Часто опинявся на ударних позиціях завдяки задіяності в комбінаційній грі та гольовому чуттю.

Злат Златьєв, фото mfcmetalurg.com

  1. Злат Златьєв (Металург-2)

21 рік – 18 матчів (1451 хвилина) – 5 голів, 1 асист

Коли резервісти запорізького Металурга грали ще на аматорському рівні, Златьєв вражав результативністю та різносторонністю дій в атаці. Дуже сильно провів і перше півріччя чемпіонату, навесні додав до п’яти голів лише один асист. Але варто відзначити перспективність цього різностороннього атакувального півзахисника, який може зіграти, здається, на кожній атакувальній позиції, володіє непоганим ударом і подачею, добре бачить поле.

  1. Назар Приходько (ФК Хуст)

21 рік – 16 матчів (1068 хвилин) – 2 голи, 2 асисти

При тактичній схемі 4-4-2 центральний атакувальний півзахисник дещо в тіні під нападниками та вінгерами, проте Приходько відіграв насправді важливу роль у тактичних побудовах ФК Хуст і відзначився п’ятьма результативними діями (якщо доплюсувати плей-офф). Назар – гравець широко діапазону, який може як підіграти, так і завершити. В нього досить нестандартний удар з різних дистанцій. Може й повинен прогресувати, наразі це від сили третина його можливостей.

Ліві півзахисники

Андрій Фесенко, фото instagram.com/pfczvyagel

  1. Андрій Фесенко (ПФК Звягель)

25 років – 17 матчів (1512 хвилин) – 3 асисти, 5 асистів

Стрімкий фланговий універсал пройшов хорошу школу ОДЕКа, де зовсім юним почав активно залучатися в ротацію та основу, проте саме зараз отримав шанс проявити себе серед дорослих професіоналів. Фесенко забезпечував ПФК Звягель постійну перевагу в швидкості, дуже впевнено грав один на один, ішов в обіграш. Не дивно, що при такій сміливій грі на фланзі Андрій видав низку гольових і передгольових передач, довгий час будучи лідером серед асистентів. Гідне поваги, що він додавав під час сезону, значно додавши в особистому завершенні атак.

Володимир Тименко, фото instagram.com/nyva_buzova

  1. Володимир Тименко (Нива Бузова)

25 років – 16 матчів (941 хвилина) – 5 голів, 3 асисти

Свого часу багато хто не розумів, чому Тименко покинув Чайку заради аматорської команди. Зараз це зрозуміло: Володимир знайшов себе в складі бузівчан, до того ж, разом із Нивою став чемпіоном Другої ліги в дебютному сезоні свого нового клубу на професіональному рівні. Від першого ж матчу сезону, коли Нива (Бузова) розгромила Чайку – 3:0, а Тименко здійснив гол+асист, він зробив великий вклад у вдалу адаптацію новачків на цьому рівні. Вісім результативних дій Володимира – вагомий доробок для флангового нападника.

Станіслав Рокотянський, фото mfcmetalurg.com

  1. Станіслав Рокотянський (Металург-2)

19 років – 18 матчів (1151 хвилина) – 3 голи, 2 асисти

Відразу кілька вінгерів провели з різних причин не цілісний сезон – у когось перепад через травми, хтось прийшов суто на друге коло, хтось додавав різко, після провальних відрізків. Тому в трійці найкращих вінгерів хочемо відзначити молодого гравця, який провів весь чемпіонат. Рокотянський – технічний і розумний гравець. Хороший в обіграші, переконливий в завершенні. Серед тих гравців Металурга-2, які були найкращими на аматорському рівні, Станіслав досягнув найбільш помітного прогресу й витримав рівень на протяжності чемпіонату.

Нападники

Іван Сомов, фото instagram.com/nyva_buzova

  1. Іван Сомов (Нива Бузова)

31 рік – 17 матчів (1340 хвилин) – 12 голів, 4 асисти

Колись Сомов непогано проявляв себе в хмельницькому Динамо, новокаховській Енергії та інших клубах нижчих ліг, але несподівано для багатьох пішов грати на аматорський рівень – спершу Авангард (Бзів), потім – за Ниву (Бузова). Зібравши повний набір обласних нагород і дещо встигнувши й на всеукраїнських змаганнях, Іван зберіг настрій і мотивацію на повернення в Другу лігу. Саме він забив дебютний м’яч бузівчан серед професіоналів, тягнув команду (особливо в осінній частині сезону) та лише на дещицю відстав від звання найкращого бомбардира.

Олексій Литовченко, фото sc-chayka.com.ua

  1. Олексій Литовченко (Чайка)

26 років – 16 матчів (1157 хвилин) – 12 голів, 5 асистів

Колишній нападник тернопільської Ниви переживав певний спад у своїй кар’єрі та не міг знайти по-справжньому свою команду. Чайка змогла реанімувати талант Литовченка. Хоча й ривками, не без спадів, але Олексій здійснив відразу 17 результативних дій і загалом був напрочуд корисним у нападі борщагівців. Довгий час поступався в перегонах бомбардирів, але під кінець сезону видав вражаючу серію (в п’яти заключних матчах – п’ять голів і три асисти).

Петро Луців, фото instagram.com/fc_khust_ofc

  1. Петро Луців (ФК Хуст)

22 роки – 17 матчів (1453 хвилини) – 6 голів, 2 асисти

Двоє братів-близнюків подавали надії в ФК Олександрія, пройшли всі обласні професіональні клуби останніх років, проте довго не могли розкритися повною мірою. Циткін створив такі умови та знайшов такі тактичні рішення, що, можливо, вперше в кар’єрі брати Луціви отримали свободу творчості та, як два нападники, змогли повністю керувати грою своєї команди. Конкретно Петро забив перший м’яч ФК Хуст у змаганнях ПФЛ, відіграв особливу роль у «лобових зіткненнях» із прямими конкурентами.

Нападники

Артур Загорулько, фото instagram.com/fc_nyva_vinnytsia

  1. Артур Загорулько (Нива Вінниця)

30 років – 17 матчів (1476 хвилин) – 14 голів, 2 асисти

Найкращий бомбардир сезону. Граючий президент свого клубу. Та й просто висококласний гравець із хорошою школою Чорноморця, Шахтаря, Маріуполя. Загорулько за сімейними обставинами опинився в Вінниці та Другій лізі, проте багато зробив для турнірного прогресу команди та дав надії на подальший розвиток клубу. Суттєво додавав у результативності під час сезону, забив найбільше м’ячів з пенальті (п’ять голів із шести спроб – жоден виконавець 11-метрових не бив частіше). Завдяки швидкості, розумінню гри та вмінню нестандартно зіграти в атаці був справжнім козирем Ниви.

Василь Луців, фото lobda.at.ua

  1. Василь Луців (ФК Хуст)

22 роки – 17 матчів (1420 хвилин) – 10 голів, 3 асисти

Відразу десять голів – і жодного з пенальті. При цьому забивав тільки в п’яти матчах сезону (пента-трик, хет-трик і три рази по одному голу). В.Луців – єдиний гравець у поточному чемпіонаті, який забив чотири м’ячі в одному матчі (покер за 42 хвилини проти Васту). Він же записав на свій рахунок найшвидший хет-трик сезону (три голи за 15 хвилин у матчі з Кременем-2). Вирізнявся тонким розумінням гри, хорошою взаємодією з братом Петром, а також Станковичем, Мердєєвим і Борисенком.

Сергій Барсуков, фото real-farma.com.ua

  1. Сергій Барсуков (Реал Фарма)

26 років – 17 матчів (1399 хвилин) – 8 голів

Рідкісний випадок: Барсуков виступав до цього на глибинному регіональному рівні, проте сповна скористався шансом проявити себе в Другій лізі. Досить регулярно забивав у ворота суперників, граючи рідкісного для сучасних реалій чистого центрального нападника. Не володіючи винятковою перевагою в швидкості, фізичній силі чи техніці, Сергій брав своє завдяки гольовому чуттю, спортивній хитрості та відчутті гри.