Хто кине виклик Ниві (Бузова), як Реал Фарма та Чайка зіграють з новими тренерами: прев’ю весняної частини сезону 2022/23 Другої ліги від Sport Arena

4 місяці та 27 днів тривала зимова перерва в Другій лізі ПФЛ. Зараз дев’ять команд із десяти готуються до старту в весняній частині сезону. Наскільки та в чому вони змінилися, за що будуть боротися та чи реально це? Розбираємо повну картину в Другій лізі сезону 2022/23 напередодні поновлення змагань. Це – фірмовий гід від Sport Arena.

Рубікон (Київ)

13 місце Групи «А» на момент призупинки Другої ліги 2021/22
10 місце зараз
Дата заснування: 2017
Клубні кольори: помаранчево-пурпурно-білі

  • Хто такі? Ще один київський клуб, який виступає серед професіоналів
  • Що змінилося за зиму?
  • Кого підписали: ‒
  • Найкраще придбання: ‒

Вже восени стало відомо, що Рубікон не проведе злиття з іншим клубом – Титан (Київ). Взимку форсувалася інформація, що місце «римлян» займе ще один аматорський позаліговий клуб ‒ Окко (Харків). Насправді ж основним був третій варіант – із приходом додаткових інвесторів і продовженням виступів Рубікону. Не відбувся жоден із них. І хоча Рубікон активно брав участь у зимових турнірах під своїм брендом і передивився низку потенційних новачків, клуб подав лист на зняття з турніру (інформацію, яку ми подавали раніше, для Sport Arena підтвердив головний тренер команди Віктор Курята). Тепер очікуємо офіційної процедури зняття з турніру.

  • Ким цікавилися: пр.Олійник, гол.тр.Демський, з.Зазовський, з.Любарський, з.Шмига, п.Мельничук (всі – Окко Харків ам.), в.Курілко (ост.кл.: Чорноморець U-21), з.Журавльов (Польща), з.Клюс, з.Меженський, п./н.Проданов (всі ‒ ФК Вільхівці ЗАФ), з.Ключик (Орлента Польща Д4), з.Поліщук (Титан Київ ФФК ам.), з.Проценко (Дзержинець Кам’янське АФДнО ам.), з.Строчинський (ФСК Маріуполь Д2), з.Школьний (СК Ватутіне ФФЧО), з./п.Гезело (ост.кл.: Енергія Нова Каховка Д3), з./н.Стеценко (Васт Д3), п.Єсаулов (Дружба Мирівка ААФУ КОАФ), п.Куцан (ост.кл.: Асканія-Флора Калинівка КОАФ ам.), п.Литвишко (СК Шпитьки КОАФ ам.), п.Нескей (Полісся-3 Ставки ЖОАФ ам.), п.Чередніченко (Білгород Білогородка КОАФ ам.), п./н.Власенко (Ніка Київ ФФК ам.), н.Бистрицький (ФК Вільхівці ЗАФ ам.), н.Лісовенко (ФК Минай U-19)
  • Кого втратили: п.Бороденко (Дружба Мирівка ААФУ КОАФ), п.Павленко (Звягель Д3), п.Уманець (Гірник-Спорт Д2), в.Абрамов, в.Пацкан, в.Садовий, з.Давиденко, з.Сухомлинов, з.Чернов, з.Шостка, з./п.Луценко, з./п.Рафальський, п.Бородянський, п.Ісадченко, п./н.Калайтан, н.Гладковський, н.Сарбей, н.Сахнюк
  • Тренер: Віктор Курята

Колишній захисник Чайки тренував Рубікон ще на аматорському рівні. На якийсь час відлучався заради роботи в юнацькому складі Олімпіка, зараз готовий знову провести кадрове оновлення й награти киянам нових людей.

Кремінь-2 (Кременчук)

Заявилися як резервний склад першолігового Кременя
9 місце зараз
Дата заснування: 2022
Клубні кольори: біло-сині

  • Хто такі? Резервний склад аутсайдера Першої ліги Кременя, який зібрав найцікавіших вихованців місцевого футболу – якби не війна, з великою долею вірогідності у Другій лізі грала б їхня основна клубна команда
  • Що змінилося за зиму? Досвідчений тренер і колишній воротар Кременя Юрій Чумак був звільнений з посади головного тренера ще восени. Довго ФК Кремінь тримав інтригу, та в підсумку віддав перевагу ще одному місцевому фахівцеві. Ярослав Здирко продовжить працювати з молодими гравцями без турнірних завдань, але з установкою швидше готувати зміну для першої команди (тим більше, після успішного сезону в Першій лізі до гравців ФК Кремінь є інтерес).
  • Кого підписали: гол.тр.Здирко (МФК Кремінь юн.), з.Заїченко (Кремінь-2 юн.)
  • Найкраще придбання: ‒

Відразу відзначимо, що в Кременя-2 спільна заявка з першою клубною командою. Для себе вони придбань не роблять.

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: гол.тр.Чумак, з.Д.П.Сидоренко (Гірник-Спорт Д2), п.Ковальов
  • Найгірша втрата: Данило П. Сидоренко

20-річний оборонець пройшов школу ковалівського Колоса й залучався вже до матчів першої клубної команди. Провів 10 матчів без замін у Другій лізі. Знадобився географічним сусідам – буде сподіватися на більшу першолігову практику в Гірнику-Спорт.

  • Може вистрелити: ‒

У складі команди – цілковито молодь. Вистрелити може кожен, для цього їх і беруть.

  • Зірка: Максим Кучеренко

Зірок тут поки нема – хіба що з першої команди хтось тимчасово прибуде. Відзначимо 21-річного нападника Кучеренка, який вже має практику й на більш високому рівні. Забив два м’ячі – небагато, проте, як для цієї команди, він важливий і ще може прогресувати.

  • Тренер: Ярослав Здирко

35-річний тренер пройшов хорошу школу Кременя та ДЮСШ (Щасливе), що на Київщині. Пробував сили в юнацькому складі столичного Арсеналу, проте в футболі вищих досягнень, як гравець, не відбувся – в останні роки грав у міських змаганнях з футзалу та на велике поле. А також тренував юних футболістів, що важливо в контексті завдань резервної команди..

  • Завдання: готувати молодь для першої клубної команди.

Металург-2 (Запоріжжя)

2 місце Групи 3 на момент призупинки Чемпіонату України серед аматорів 2021/22
8 місце зараз
Дата заснування: 2020
Клубні кольори: біло-червоні

  • Хто такі? Резервний склад аутсайдера новачка Першої ліги, який кілька сезонів до цього успішно грав в ААФУ
  • Що змінилося за зиму? Отримали професіональний статус – заслужено, слідом за підвищенням у класі першої команди та власним виступом в аматорському чемпіонаті та Кубку України
  • Кого підписали: в.Омельяненко, з.Івасюк, п.Клопижніков, п.Куракін, п.Нестеренко, п.Юдін (всі – ДЮСШ Металург Запоріжжя юн.), п.Самусєв (ост.кл.: ОСДЮСШОР-ФК Запоріжжя ААФУ)
  • Найкраще придбання: ‒

Металург-2 дозаявив юних футболістів, які роблять свої перші кроки в дорослому футболі. Виділити серед них когось одного важко – всі будуть дебютувати в Другій лізі, і хто проявить себе найкраще – зробить ривок у своїй кар’єрі.

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: в.Левченко, п.Борисенко (обидва – ФК Хуст Д3), н.Пєшиков
  • Найгірша втрата: Владислав Борисенко

23-річний Борисенко – непоганий півзахисник атакувального плану, колись був під першоліговим складом. Важливої ролі зараз не грав (всього один матч), тому спробує перезавантажити кар’єру в ФК Хуст. Де гратиме й воротар Левченко, який уже було оголосив про завершення кар’єри й мав працювати з дітьми в академії Металурга.

  • Може вистрелити: Злат Златьєв

Дуже цікавий юний вінгер. 5 голів і 6 асистів у 10 матчах чемпіонату і Кубка України минулого сезону, 5 голів у 10 матчах уже й у Другій лізі. 20-річний швидкісний технар довів свій рівень і на новому рівні, тепер його завдання – вийти на новий рівень майстерності, щоб здійснити прорив і в першу клубну команду.

  • Зірка: Володимир Близнюк

Пройшов краматорський Авангард і ще кілька профі-клубів, але якраз у дублі Металурга розкрився по повній. На відміну від батька-воротаря, швидкий атакувальний півзахисник з хорошим ударом.  12 матчів, 9 голів і 2 асисти в чемпіонаті та Кубку України серед аматорів минулого неповного сезону. Один гол і два асисти в 10 матчах поточного чемпіонату.

  • Тренер: В’ячеслав Тропін

Із Близнюком-старшим і Лучкевичем-старшим успішно працює з металургійною молоддю. Нестеренка звідси запросили в Ворсклу, Корабліна – в Кривбас, а ще кілька гравців перейшли в розпорядження першої клубної команди. Це і є визнання вдалої роботи тренерського штабу.

  • Завдання: готувати молодь для першої клубної команди.

Васт (Миколаїв)

4 місце Групи 3 на момент призупинки Чемпіонату України серед аматорів 2021/22
7 місце зараз
Дата заснування: 2014
Клубні кольори: червоно-чорні-білі

  • Хто такі? Заводчани з Миколаєва, які задекларували прагнення йти в професіонали ще до війни, а зараз лишаються останньою командою з області в ПФЛ. Їх уже називають «Вересом нижчих ліг» ‒ Васт випускає власний серіал, знімає відверті влоги з менеджментом і тренерами, а також проводить яскраві кампанії. Перед сезоном – це була фотосесія в розбомбленому Ірпені, а взимку провели «народний відбір», коли декілька десятків потенційних новачків були переглянуті штабом.
  • Що змінилося за зиму? Керівництво призначило головним тренером Ігоря Єрмакова, який колись працював у миколаївському Суднобудівнику, столичному Моноліті, юнацькому складі Дніпра-1. Вони давно хотіли його запросити, та змогли саме тепер – раніше командою керували Чорній (на аматорському рівні) та Назаренко (вже в Другій лізі)
  • Кого підписали: гол.тр.Єрмаков (СК Дніпро-1 U-19), гол.тр.→тр.Назаренко, тр.→п.Чорній (Васт Д3), з.Р.Березанський (СК Дніпро-1 U-19), н.Лісняк (Кремінь Д2)
  • Найкраще придбання: Радіон Лісняк

21-річний нападник, який може зіграти також у відтяжці та півзахисті, це важлива опція для тренерського штабу. Колись немало забивав за юнацький склад Інгульця, навіть не граючи на вістрі атаки. Зараз був у обоймі першолігового Кременя, відігравши за нього дев’ять матчів. У контексті прощання з Берком і Стеценком додавання такого гравця важливе для вибору складу.

  • Ким цікавилися: п.Бедрак (Нива Вінниця Д3), п./н.Близно (ост.кл.: Рубікон Д3), п./н.Гайваненко (Хаджибей Усатове ООФА), , Банацький, Мороз, Таточенко, Шилов, Яриш
  • Кого втратили: п.Тищенко (Чайка Д3), п./н.Берко (ФК Воронівка АФМО ам.), з./н.Стеценко, п.Борзов, п.Вітенко, п.Толгаренко
  • Найбільше розчарування: Віктор Берко

Автор легендарних голів МФК Миколаїв у ворота Металіста дещо загубився в Другій лізі в складі Кривбасу та Лівого берега, тепер же не зробив різниці в складі команди-дебютанта змагань. Досвідчений уже форвард, який любить грати сам по собі – з глибини, дальніми ударами та повною свободою дій. Відіграв всього чотири матчі за Васт, хоча очікувалося, що людина з величезним першоліговим досвідом стане лідером і заб’є добрий десяток м’ячів.

  • Найгірша втрата: Олексій Тищенко

Центральний півзахисник із школою Таврії, на працездатності якого багато в чому трималася свобода забивного Ярчука. Перехід Тищенка в Чайку ослабить середню лінію Васту. Навіть якщо врахувати, що в заявку внесений в якості футболіста граючий тренер Чорній (колишній півзахисник МФК Миколаїв, ФК Олександрія та Чорноморця), компенсувати Олексія буде важко. Чорній хороший у конструкції атак, виконанні стандартів. Відбір і перехоплення потребують гравця іншого плану.

  • Може вистрелити: В’ячеслав Студенко

Сподобався в складі Енергії та МФК Миколаїв. Досить швидкий і винахідливий молодий нападник, який восени відзначився лише одним голом у 9 матчах. Може більше – зважаючи на те, що пішли Берко та Стеценко, якого часто випускали також у напад, на Студенка може бути більше надії. Втім, є в цього гравця ще одна особливість – він може зіграти з глибини як швидкий півзахисник на просторі.

  • Зірка: Дмитро Ярчук

Центральний півзахисник із сильним ударом. Прекрасний виконавець стандартів. Свого часу дебютував в УПЛ із Таврією та пробувався в португальській Примейрі, проте після короткого періоду в Ешторілі занурився назад в аматорський футбол. Після МФК Первомайськ знайшов себе в Васті. У 9 матчах відзначився двома голами та чотирма асистами, ніхто в команді не здійснив більше результативних дій.

  • Тренер: Ігор Єрмаков

40-річний фахівець є вихованцем столичної ДЮСШ-15, проте з миколаївським футболом пов’язаний давно. Працював ще в команді Суднобудівник, яка недовго грала Другій лізі. Був на тренерській роботі в юнацьких командах Олімпіка та Дніпра-1. Отримує в своє розпорядження команду з досить значним кадровим потенціалом, де є справжні зірки за мірками Другої ліги.

  • Завдання: гучними словами в Васті не розкидаються, але за номінальним класом гравців миколаївці можуть бути біля лідерів.

ФК Хуст

Чемпіон Закарпатської області та учасник Кубка ААФУ минулого сезону
6 місце зараз
Дата заснування: 1934
Клубні кольори: біло-червоно-чорні

  • Хто такі? Провідний клуб Закарпаття, який минулого сезону спробував сили в Кубку України серед аматорів
  • Що змінилося за зиму? Якщо влітку команда оновилася практично повністю, порівняно з аматорськими часами, то взимку основну увагу приділила зіграванню наявних кадрів. Суттєва зміна лише одна – на воротарській позиції (про це пізніше), в іншому ж ФК Хуст залишиться практично незмінним. Це по-своєму добре, тому що восени дещо відчувалося, що колектив оновлений нашвидкуруч.
  • Кого підписали: в.Левченко (Металург Запоріжжя Д2), п.Борисенко (Металург-2 Запоріжжя Д3)
  • Найкраще придбання: Ігор Левченко

Чемпіон Європи 2009 року серед юнаків, колись – особливо перспективний воротар, якого донецький Олімпік збирався вигідно продати. Немало шансів мав у Прем’єр-лізі (Зоря, запорізький Металург, ФК Маріуполь), кілька років провів за кордоном (Фінляндія ‒ Марієхамн, Швеція ‒ ІФК Ескільстуна, Грузія ‒ Динамо з Батумі). Запорізький клуб уже оголосив було, що 32-річний Левченко завершує кар’єру й розпочне роботу в клубній академії в якості дитячого тренера. Та ФК Хуст запросив Ігоря на місце з перспективою регулярної ігрової практики.

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: в.Леванідов, з.Лесунов, п.Нечосов
  • Найбільше розчарування: не було

Це справді так. ФК Хуст, оновивши склад під Другу лігу, адаптував усіх своїх новачків. Навіть колишні таланти СК Краматорськ Лесунов і Нечосов, які недовго затрималися в команді, допомогли їй на певному етапі. Ті молоді хлопці, які поки що мають небагато ігрової практики та виходять на заміни, навесні можуть зробити прорив у своїй кар’єрі під керівництвом досить якісного, думаючого головного тренера Циткіна.

  • Найгірша втрата: Владислав Леванідов

Колишній воротар Динамо-2, ФК Олександрія, Діназа та юнацьких збірних починав сезон основним, але під кінець осінньої частини чемпіонату поступився місцем в основі молодому Бєлименку. Звісно, сам по собі, Леванідов – досвідчений уже 30-річний гравець. Залишатися з одним 22-річним голкіпером було б страшнувато. Проте ФК Хуст запросив Левченка, який може дати спокій за ворота.

  • Може вистрелити: Михайло Фляшко

Брати Луціви, Станкович, Мердєєв – це вже все гравці основи, незважаючи на молодий вік. Ми ж відзначимо поступовий прогрес цього 21-річного швидкісного півзахисника. Місцевий вихованець, він вдало виходив на заміни й кілька разів записував на свій рахунок результативні дії.

  • Зірка: Василь і Петро Луціви

На двох у цих 22-річних півзахисників – 9 голів і 4 асисти. Справжні лідери атак і стилеутворюючі гравці. Разом із Станковичем зазвичай «крутять хребти» своїм суперникам, граючи в технічний і швидкісний футбол. Можуть додавати – недарма ФК Минай, ФК Ужгород, МФА Мункач і ФК Олександрія свого часу вбачали в Луцівих серйозні перспективи.

  • Тренер: Володимир Циткін

Вихованець Динамо. Колись, як воротар вінницької Ниви, затягнув її в фінал Кубка України. Працював із юнацькою збірною України та очолював вінничан у Другій лізі. Добре знає кадри й може зібрати колектив суто по телефону.

  • Завдання: для початку – освоїтися, проте географічне розташування та самобутня закарпатська школа футболу робитиме ФК Хуст непростим суперником – принаймні в домашніх матчах точно. Особливим фактором буде й географія, логістика змагань, адже виїзд до Хуста – це щось уже ближче до єврокубків. І якщо суперники це будуть переживати раз на сезон, то самі хустяни додатково виснажуються з кожним виїздом.

Звягель (Новоград-Волинський)

6 місце Групи 2 на момент призупинки Чемпіонату України серед аматорів 2021/22
5 місце зараз
Дата заснування: 1993
Клубні кольори: червоно-сині

  • Хто такі? Один із останніх новачків Другої ліги, який заповнив вакансію після зняття низки команд. Клуб на чолі з новим президентом – нардепом Костюком із «Слуги народу» ‒ вдало посилився менеджментом Волині, яка припинила виступи в Першій лізі, та восени підписав низку талановитих гравців. Багато з перезавантажених тут талантів колись вважалися висхідними зірками Динамо, Металіста, Чорноморця.
  • Що змінилося за зиму? Обійшлися практично без втрат, але спрацювали нерівномірно. Якщо Павленко та Емере – це очевидне підсилення середньої лінії, то й без того скромна атака втратила Нікітчука.
  • Кого підписали: тр.Козак, тр.вор.Шевченко (обидва – Нива Теребовля АФТ ам.), в.Мигаль, н.Бамболя (обидва ‒ Верес U-19), з.Завадович (ост.кл.: Волинь Д2), п.Гончаров (Металіст 1925 U-19), п.Гупаленко (ФА Арсенал Київ КОАФ ам.), п.Емере (Звягель Д3), п.Павленко (Рубікон Д3), н.Майтак (Оріон Нова Борова ЖОАФ ам.)
  • Найкраще придбання: Владислав Павленко

Тут така історія. Павленко колись вважався досить перспективним, немало грав за Таврію та Говерлу в УПЛ, регулярно викликався в юнацькі та молодіжні збірні України. Втім, потім надовго відбув за кордон (Білорусь ‒ ФК Вітебськ, Узбекистан ‒ Навбахор, Узбекистан ‒ Машал, Вірменія ‒ Арагац), а після повернення намагався перезавантажитися через нижчі ліги. Такі команди, як ФК Нікополь, ФК Ужгород і Рубікон, стабільністю похвалитися не могли. У свої 28 років Владислав потребує спокійної ігрової практики, адекватних завдань і нормальної роботи. В Звягелі це можна отримати.

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: п.Переходько (Верес Д1 п/ор.), в.Панкевич, н.Михалюк, н.Нікітчук
  • Найбільше розчарування: травми

Звягель укомплектований так, що кожен гравець отримує ігровий час і на всіх розраховують. А між тим спершу провідний центрбек Кузнєцов, а за ним найбільш забивний півзахисник Ващишин вибули надовго через травми. Це позначилося на виступах команди в залишку осінньої частини сезону.

  • Найгірша втрата: Валерій Нікітчук

Гравець непростої долі, Нікітчук до Звягеля грав на глибинному аматорському рівні та навіть у футзалі. В кількох матчах осінньої частини сезону сподобався, забив три м’ячі в 10 матчах. Так, він форвард без супер-школи, нестабільний – і все ж свої три м’ячі він восени забив. Його можна було ще розвивати.

  • Може вистрелити: Антоній Емере

20-річний півзахисник з божевільною особистою історією: він пройшов академії Металіста, Динамо та Шахтаря, викликався в юнацьку збірну України. Восени грав за першоліговий Гірник-Спорт. Звягель уже має досвід перезавантаження колишніх талантів – Авер’янов і Ващишин стабільно грають в основі та є лідерами колективу. Якщо вдасться повернути в футбол колишнього опорника Таврії та молодіжної збірної Павленка, а також яскравого та технічного Емере, ми віддамо максимальний респект тренерському штабу ПФК Звягель.

  • Зірка: Артур Ващишин

22-річний півзахисник колись грав і забивав у юнацькій Лізі чемпіонів, подавав надії в Динамо та Чорноморці. Після того, як Поділля знялося з Першої ліги, опинився на роздоріжжі. В Звягелі виглядав дуже круто – шість голів у семи матчах. Травма застала його на піку форми. Якщо зараз все буде в порядку зі здоров’ям, він разом із Скиданом-молодшим, Авер’яновим і Червінським буде лідером команди.

  • Тренер: Руслан Скидан

Відомий місцевий фахівець багато сил віддав ще новоградському дитячому футболу – а з цього міста вийшли Кащук, брати Блізніченки, Челядін і десятки інших футболістів-професіоналів. У оновленому професіональному клубі зумів за короткий період зібрати хороший ігровий колектив і проявив вміння розвивати сильні якості своїх молодих підопічних.

  • Завдання: Звягель був середняком і серед аматорів, новий склад збирав прямо на зараз, як-то кажуть, «на вчора», легкі косяки по стадіону ще доробляв – тому про завдання поки не будемо, наразі завдання – власне, відповідати рівню Другої ліги. Хороша сторона – за зиму той наскоро зібраний колектив мав змогу зігратися. Погана – є ще потенційно вразливі місця, як центр захисту чи – особливо – позиція форварда.

Нива (Вінниця)

8 місце Групи «А» на момент призупинки Другої ліги 2021/22
4 місце зараз
Дата заснування: 1958 (як Локомотив), відроджено 2015
Клубні кольори: біло-зелені

  • Хто такі? Вкотре оновлені старожили дивізіону, які претендують на велику історію вінницького клубу, проте восени виступили нижче своїх можливостей.
  • Що змінилося за зиму? Не втратили нікого з провідних гравців і підписали низку новачків, серед яких Грачов, Євтіхов і Гільєрме – явно під основу, а Коваленко, Кілик і Меленчук можуть за це поборотися.
  • Кого підписали: в.Коваленко (Металіст 1925 Д1), в.Яровенко (СК Марамуреш Солотвинська ОТГ ЗАФ ам.), з.Грачов (ост.кл.: СК Краматорськ Д2), з.Євтіхов (ЯСКО Шаргород ВОАФ), п./н.Кілик (СК Дніпро-1 U-19), н.Гільєрме (Мар’ямполе Сіті Литва Д2), н.Меленчук (Чорноморець U-19)
  • Найкраще придбання: Володимир Грачов

Колишній талант дубля Шахтаря, який колись подавав великі надії, загалом-то в свої 25 років повинен грати. За СК Краматорськ у Першій лізі минулого сезону грав досить добре. В вінницькій Ниві може перезавантажитися й отримати таке запрошення, яке відповідає його футбольній освіті та таланту.

  • Ким цікавилися: п.Ненич (Авангард Ладижин ВОАФ ам.), п.Ставничий (Білгород Білогородка КОАФ ам.), п./н.Кривда (Полісся Ставки ААФУ КОАФ ам.)
  • Кого втратили: з.Гаврик, п.Бедрак, п.Білик
  • Найбільше розчарування: Вадим Страшкевич

Колись цей уродженець Вінничини вважався дуже перспективним, мав хороші шанси в УПЛ (Карпати, Верес, Минай, Волинь – або клуби вищого дивізіону, або ті, хто прагнув невдовзі там опинитися), викликався в юнацькі збірні. Цей швидкий і технічний півзахисник зіграв лише шість неповних матчів і не відзначився восени результативними діями. Як опція, добре – проте в свої 28 років мав би бути серед лідерів.

  • Найгірша втрата: Віктор Георгієв

Спробуй – оціни ті втрати, зимових не вважатимемо суттєвими, з літніх назвемо Георгієва. Пішов, не встигнувши попрацювати ні в одному офіційному матчі, тренерський штаб на чолі з шахтарською легендою Леоновим. Пішло кілька майстерних і досвідчених гравців, зокрема – одеситів – земляків граючого президента. Серед них – цікавий півзахисник Георгієв. Атакувальний гравець із хорошим ударом і подачею.

  • Може вистрелити: Олексій Швець

21-річний атакувальний півзахисник, який без проблем зіграє на кожному з флангів, вже після початку сезону прийшов із Буковини. І встиг сподобатися: шість результативних дій (2+4) у семи матчах. Вихованець кам’янського футболу колись подавав надії в юнацькому складі Сталі, а також непогано грав за дніпровську Перемогу.

  • Зірка: Артур Загорулько

Граючий президент клубу й родич головного інвестора – це ще й добротний досвідчений форвард з хорошою школою Шахтаря, Чорноморця та Маріуполя. Коли Загорулько в формі й на полі, може робити різницю на такому рівні, як нинішня Друга ліга. В 10 матчах осінньої частини сезону відзначився 6 голами та одним асистом. Безсумнівно, за своїм рівнем може більше.

  • Тренер: Олег Остапенко

Колись – добротний воротар, потім – тренер. У штабі Ниви вже працював, тепер взяв на себе відповідальність після відходу Леонова. Працюватиме в тандемі з легендою Металіста Горяїновим. Добре, якби підтягнув свого сина, який грає центрбека, пройшов хорошу школу, а донедавна виступав за запорізький Металург.

  • Завдання: боротися за трійку. Це абсолютно реальне завдання для даного підбору гравців, а тим більше, якщо врахувати, що конкуренти змінили головних тренерів і практично не посилювалися.

Чайка (Петропавлівська Борщагівка)

12 місце Групи «А» на момент призупинки Другої ліги 2021/22
3 місце зараз
Дата заснування: 1976
Клубні кольори: синьо-жовті

  • Хто такі? Команда з побитої війною частини Київщини, яка певний час зважувала свої сили і все ж змогла вийти на старт. Восени виступила достатньо сильно, тим не менш, головний тренер Хомутов був відправлений в відставку, а на його місце прибув Сизихін, передовсім відомий роботою в першоліговому Геліосі (Харків). Після радикального оновлення 2022 року Чайка нарешті досягла кадрової стабільності – цього не вистачало ні при попередньому тренері, ні при Савчуку.
  • Що змінилося за зиму?
  • Кого підписали: гол.тр.Сизихін (Універ-Динамо Харків ам.), п.Кулакевич (Партизан Кодра КОАФ), п.Смітюх (Дружба Мирівка ААФУ КОАФ), п.Тищенко (Васт Д3)
  • Найкраще придбання: Олексій Тищенко

Перехід пройшов не без скандалу, проте в підсумку Чайка не лише посилила свою середню лінію, а й ослабила одного з потенційних конкурентів.

  • Ким цікавилися: п.Вендел (Металіст 1925 Д1), п.Дякін, п.Кратов (всі – Чайка юн.), п.Євстратенко (Універ-Динамо Харків ВОАФ ам.), н.Долгоп’ятов (Баварія Святопетрівське КОАФ ам.)
  • Кого втратили: гол.тр.Хомутов (академія ФК Чорноморець Д1), з.Цебро (Вишня Вишневе КОАФ), п.Янковський (Лівий берег Київ ПФЛ), п.Шишкін, п./н.Козій
  • Найбільше розчарування: Богдан Козій

Технічний молодий півзахисник із непоганою школою. Не підійшов, схоже тренерам Чайки. В цьому сезоні не забивав взагалі (9 матчів).

  • Найгірша втрата: Михайло Цебро

Досить відомий центрбек, який, крім Чайки, пограв за Черкащину та низку інших команд Першої та Другої ліг. Восени провів сім матчів. Втрата полегшується тим, що десь приблизно п’ять гравців можуть теоретично зіграти в центрі захисту.

  • Може вистрелити: Олексій Литовченко

Колись цей киянин яскраво грав і багато забивав за тернопільську Ниву, проте зробив кілька помилкових виборів у кар’єрі й тепер змушений розпочинати все наново. До речі, теж був помічений у спарингах за Оболонь. За своїм потенціалом може бути серед кращих бомбардирів ліги, але повністю залежатиме від асистентів у середній лінії. У дев’яти матчах осені відзначився 7 результативними діями (п’ять голів і два асисти), проте не був стабільним бомбардиром. Навесні повинен попрацювати над тим, щоб забивати не 2-3 м’ячі за гру раз на три тури, а краще по одному – та в кожному поєдинку.

  • Зірка: Вадим Хохлов

Один із найдосвідченіших гравців команди (старший на три роки – тільки помічник головного тренера Луценко, внесений в заявку прозапас). Колишній лідер захисту МФК Миколаїв, тернопільської та вінницької Ниви. Раптово захисна ланка Чайки з Музиченком, Луценком, молодим Махоніним виглядає цікавіше навіть, ніж була минулого сезону. А сам Хохлов ще й забив три м’ячі, на досвіді регулярно підключаючись на стандарти.

  • Тренер: Сергій Сизихін

Колись подавав надії в донецькому Металурзі та на хорошому рівні пограв за Закарпаття (Ужгород), Сталь (Кам’янське), Бананц (Єреван, Вірменія), Геліос (Харків), Дніпро (Черкаси). Вигравав медалі Першої та Другої ліг. Очолював Геліос часів розквіту та підняв іншу харківську команду – Універ-Динамо – до рівня провідної в області.

  • Завдання: Чайка завжди йде крок за кроком, не форсує подій, тому сформулюємо так – грати на перемогу в кожному матчі, а там ‒ як піде.

Реал Фарма (Одеса)

14 місце Групи «Б» на момент призупинки Другої ліги 2021/22
2 місце зараз
Дата заснування: 2010
Клубні кольори: біло-червоні

  • Хто такі? Справжні старожили Другої ліги з найбільшим неперервним стажем і найстаршим гравцем в історії українського футболу в складі. Переживають найбільш успішний у турнірному плані відрізок, втім, відважилися змінити головного тренера під час зимового антракту. Що, можливо, підкреслює справжні бажання команди в чемпіонаті.
  • Що змінилося за зиму?
  • Кого підписали: гол.тр.А.Пархоменко, тр.Полтавець, п.К.Пархоменко (всі ‒ ост.кл.: Балкани Д3), з.Кербаль (ост.кл.: МФК Миколаїв Д3)
  • Найкраще придбання: Костянтин Пархоменко

31-річний півзахисник колись подавав надії в дублі Динамо, потім став переможцем Першої ліги в складі ФК Олександрія. Справжній лідер середньої лінії, досить майстерний футболіст. Разом із батьком і дядьком багато років віддав спершу овідіопольському Дністру/ФК Одеса, потім – зорянським Балканам. Зараз відновлює виступи після річної паузи – суто за класом може значно посилити центр поля «аптекарів».

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: гол.тр.Куліш, п.Романов (Чорноморець Д1 п/ор.), н.Сула (Кромеріж Чехія Д3), в.Деркунський, п.Дувняк, п.Злєпко
  • Найбільше розчарування: Костянтин Злєпко

Колись був одним із лідером Реал Фарми, проте повернення йому не вдалося. Лише п’ять разів виходив на заміни, переважно на останні хвилини. Результативними діями не відзначився. Зрозуміло, в 29 років треба грати – не вийшло, отже, знову знайде себе десь у міських змаганнях.

  • Найгірша втрата: Дмитро Сула

Свого часу подавав надії в Дніпрі-1, Металісті 1925, Інгульці та ЛНЗ Черкаси. В Реал Фармі колись забивав досить багато, проте після повернення в клуб із вищих дивізіонів не мав особливої мотивації (всього два матчі, тоді як раніше в дев’яти поєдинках забив п’ять м’ячів – і саме з цієї команди отримав запрошення в сильні та багаті клуби).

  • Може вистрелити: Сергій Платунов

Досвідчений універсал багато пограв у Першій лізі та неодноразово відчував інтерес до себе з вищих ліг. Так вийшло, що опинився в Реал Фармі – і в 7 матчах відзначився 6 результативними діями (по три голи та асисти). Це, нагадаємо, фланговий захисник чи півзахисник за основним амплуа. З приходом добре знайомого по Балканах тренерського штабу може стабільно та серйозно відіграти весняну частину сезону.

  • Зірка: Микола Лиховидов

Граючий президент клубу – відомий на Одещині фармацевт, історик і науковець. Від 2000 року підтримує аматорський футбол на своїй малій батьківщині. Реал Фарму розвиває більше десяти років – клуб встиг пограти в містах Південне та Овідіополь, а в Одесі зайняв затишний стадіончик «Іван». Лиховидов-старший періодично виходить на поле з сином і є чинним рекордсменом як найстарший гравець в історії професіонального футболу України.

  • Тренер: Андрій Пархоменко

Колись подавав надії в Чорноморці, мав великий шанс у Шерифі, сам Лобановський запрошував його на перегляд у Динамо. Тренерську кар’єру збудував так, що більшість часу працює в рідній області. Під його керівництвом Дністер (Овідіополь) / ФК Одеса стабільно грав у Першій лізі, Балкани він теж туди вивів, до того вигравши все, що можна, на аматорському рівні. Прихід тренера з таким досвідом дає надії на подібний шлях і для Реалу Фарма, і тут питання – чи Лиховидови готові до цього, чи ж їм краще, щоб клуб жив по можливостях і замість цього багато років продовжував виступи на знайомому рівні Другої ліги.

  • Завдання: цей клуб на своїй хвилі – грає в своє задоволення, перед конкретними місцями та завданнями завжди ставить саму гру, а під час перерв у чемпіонаті Другої ліги з радістю грає в міських змаганнях. І ще й кількома складами! Поточне друге місце ніби зобов’язує, проте ми не можемо впевнено сказати, що є завдання – виходити в Першу лігу.

Нива (Бузова)

1 місце Групи 2 на момент призупинки Чемпіонату України серед аматорів 2021/22
Дата заснування: 1980
Клубні кольори: біло-червоні

  • Хто такі? Амбітний аматорський клуб, який виграв все на Київщині й привіз на багатостраждальну Бучанщину Другу лігу. Дебютували мега-переконливо – вперше втратили очки тільки в останньому матчі перед відпусткою, програвши перенос одній із наймолодших команд (Металург-2 виграв – 2:1).
  • Що змінилося за зиму? Нива підписала кількох статусних новачків і загалом підготувалася до виступів у ПФЛ України.
  • Кого підписали: в.Захарчук (ФК Вільхівці ЗАФ ам.), з.Малакі (Гірник-Спорт Д2 п/ор.→Колос Д1), з./п.Мельниченко (Рух U-19), п.Кошман (Буковина Д2), п./н.Євпак (Центр Спорту Фаворит Бориспіль юн.)
  • Найкраще придбання: Максим Євпак

Тут є новачки із школою Динамо, Металіста, Шахтаря. Є хлопці, запрошені з Першої ліги. Проте, на нашу думку, варто звернути увагу на цього 20-річного вихованця бориспільського футболу. Євпак – швидкісний, технічний півзахисник. Гарно проявив себе на зимових зборах, зокрема, на відкритому зимовому Кубку ПФЛ забив два м’ячі.

  • Ким цікавилися: з.Семидочний (ФА Арсенал Київ КОАФ ам.), п./н.Патрік Васконселос (Бразилія)
  • Кого втратили: в.Тумко (Стальпрофіль Буча КОАФ), з.Кот (ФК Дмитрівка КОАФ), п.Шаповал (Скорук Д2), н.Без’язичний (Сокіл Михайлівка-Рубежівка КОАФ)
  • Найбільше розчарування: Богдан Семенець

Форвард-ветеран свого часу багато та охоче забивав за ФК Тернопіль і Агробізнес. У складі клубу з Волочиська виходив у півфінал Кубка України, забивши переможний м’яч у ворота Шахтаря. А в 10 матчах за Ниву відзначився лише 1 голом. Втім, у Бузовій у нього вірять – завданням Семенця є конкуренція для забивного Сомова та підсилення гри за рахунок швидкості та чуйки. Це він дійсно може. Маючи його, Тименка, Сомова, можна вважати атаку варіативною.

  • Найгірша втрата: Костянтин Без’язичний

Колись на аматорському рівні багато і зі смаком забивав за ФК Вовчанськ і Вікторію. Досвідчений уже гравець – спроможний зіграти і форварда, і в відтяжці. Але в Бузовій провалився – лише раз вийшов на заміну й повністю програв конкуренцію. Допоможе Соколу на обласному рівні. До речі, чемпіонат на Київщині такий, що від сучасних нижчих ліг недалеко.

  • Може вистрелити: Ігор Кошман

Таврія, Металург (Донецьк) і Металіст свого часу вважали цього атакувального півзахисника перспективним. Кілька разів він їздив за кордон, у тому числі в небанальні ліги типу словенської. Проте в свої 28 років ніде надовго не затримувався й нічого серйозного не показав. Якщо після Металіста 1925, Кременя чи Буковини не розкриється і в Ниві (Бузова), тут уже буде питання саме до нього. Тому що гравець він із хорошою школою, добре виконує стандарти, має поставлений удар. Поряд із такими майстрами, як Скепський, Зуєвич або Турчанов, грати одне задоволення.

  • Зірка: Іван Сомов

У команді є гравці, в яких школа та послужний список крутіші. Проте Сомов – це забивний нападник у розквіті сил. У 10 матчах він оформив 13 результативних дій (9 голів і 4 асисти). При підтримці Тименка, Миколаюка, Семенця, Скепського Іван давав той результат, який уклав фундамент успіху клубу-дебютанта.

  • Тренер: Сергій Карпенко

Колишній захисник Кривбасу та Нафтовика, як тренер, привів бзовський Авангард до перемоги в Кубку України серед аматорів і трошки попрацював із ставчанським Поліссям. У Ниві встиг показати себе й на обласному, й на всеукраїнському рівні, тож попри молодий вік, має вже досвід.

  • Завдання: Вважаються фаворитами сезону та мають усе, щоб довести сезон до дострокової перемоги в лізі.

Кілька важливих моментів наостанок:

Це 31-й сезон Другої ліги. Весняна частина розпочнеться завтра. 

  • вперше за п’ять років Друга ліга знову єдина, а не розділена на дві групи
  • із 31 учасника Другої ліги 2021/22 в дивізіоні залишається лише четверо
  • Перша ліга «надібрала» з Другої відразу 10 команд замість запланованих 4 (+2 з шансом через плей-офф)
  • 6 із 10 учасників ліги – новачки
  • відразу 20% учасників Другої ліги – «двієчки», резервні склади клубів Першої ліги
  • змагання проходять без присутності глядачів за протоколом безпеки воєнного стану

Заплановано єдиний пул трансляцій на офіційному YouTube-каналі ПФЛ. Вінницька Нива, Нива (Бузова) та всі інші учасники Другої ліги 2022/23 – в нашому прев’ю нового сезону!