Лівий берег, Інгулець, Вікторія та секретний претендент: прев’ю сезону 2023/24 в Групі Б Першої ліги від Sport Arena

На сайті Sport Arena – великий передсезонний огляд Першої ліги 2023/24. Ми почали з Групи А (це прев’ю можна прочитати тут), тепер же переходимо до другої десятки. Кожен клуб представлений, кожен трансфер згаданий, усі завдання, цілі та мрії розібрані. Це – гід по чемпіонату України з футболу в усіх лігах спеціально для вас.

Отже, розпочинається 33-й сезон Першої ліги:

👉 Перша ліга розділена на дві групи – це лише третій сезон в історії в такому форматі

👉 як і в минулому сезоні, зіграють в два етапи – з чемпіонською та аутсайдерською групами

👉 кількість учасників зросла від 16 до 20-ти (розділені на дві групи за географічним принципом)

👉 відразу 4 клуби відновили виступи після призупинки в 2022 р.

👉 із УПЛ опустилися Металіст (напряму) та Інгулець (через плей-офф)

👉 змагання розпочнуться без присутності глядачів за протоколом безпеки воєнного стану

Читайте також: Фаворити взяли паузу. Усі трансфери Першої ліги

Заплановано єдиний пул трансляцій на офіційному YouTube-каналі ПФЛ. Львівські Карпати, амбітні Лівий берег і Вікторія, оновлений Металіст і всі інші учасники Першої ліги 2023/24 – в нашому прев’ю нового сезону! Прев’ю Групи А читайте тут.

Група Б (південно-східна)

Таким Інгулець був у Прем’єр-лізі

Інгулець (Петрове)

14 місце Прем’єр-ліги 2022/23
Дата заснування: 2013 (як АФ П’ятихатська)
Клубні кольори: чорно-червоно-жовті

  • Хто такі? Аграрний клуб із Кропивницького краю, який першим задав потужний тренд «сільських грандів». Але після звільнення Лавриненка та короткого періоду підйому під керівництвом Ковальця Інгулець спікірував у стикові матчі, де зазнав поразки від ЛНЗ і три роки потому опинився в Першій лізі.
  • Що змінилося за літо? Лупашко, член штабів Лавриненка та Ковальця, отримав кредит довіри й формував суттєво оновлену команду. Інгулець матиме нових лідерів у всіх лініях
  • Кого підписали: тр.→гол.тр.Лупашко, тр.Єрмаков, тр.Шутенко, в.Восконян, з.Боровський (всі ‒ Васт/ФК Миколаїв 1920 Д3), в.Сметанка (ФК Усівка КрОАФФ ам.), з.Малиш (Скорук Д2→ПФЛ), з.Шершень (Металіст 1925 Д1), п.Кольцов (Нива Вінниця Д3), п.П’ятов (Олімпія Польща Д4), н.Квасов (ост.кл.: Волинь Д2)

Найкраще придбання: Віталій Кольцов

Основні центрбеки, фулбеки, опорники, перспективні гравці нападу та воротарської позиції – втрати Інгульця величезні, і дуже добре, що їх вдасться якось хоч компенсувати. Наприклад, втрати середньої лінії покликаний частково залатати Кольцов. Пройшовши школу Шахтаря, вдало погравши за Металіст 1925, він подався в «кормільчество», тому вимушений був у підсумку перезавантажуватися через Другу лігу. Із вінницької Ниви прибуває в Інгулець, де більше нема Клименка, Кухарука, Коробенка та ще кількох гравців, спроможних зіграти в центрі поля. На Кольцові тепер триматиметься весь каркас гри петрівців.

  • Ким цікавилися: п.Посєвкін (Гірник-Спорт Д2), п.Цурупін (Буковина Д2), п./н.Ндукве (Чайка Д3), н.Литовченко (Чайка Д3)
  • Кого втратили: гол.тр.Ковалець (відст.), тр.Бартулович (Зоря Д1), тр.вор.Стронцицький (Карпати-2 Д3), в.Білик (Чорноморець Д1), з.Ковальов (ЛНЗ Черкаси Д2→Д1), з./п.Смоляков (Полісся Д2→Д1), п.Клименко (Карпати Д2), п.Кухарук, п.Кучеренко, н.Марусич (всі – Верес Д1), п./н.В.Блізнічєнко (Динамо Д1 п/ор.→Кривбас Д1 ор.), п./н.Головкін (Зоря Д1), п./н.Одарюк (ФК Минай Д1), з.Нагієв (Оболонь Д1→Д2), з.Павлов, з.Поспєлов, п.Коробенко, п./н.Мандриченко, н.Кравчук

Найгірша втрата: Максим Ковальов

Спробуй за таких обставин назвати одну, найгіршу втрату… Ясно було, що підуть ті ж Смоляков, Білик, Головкін – вони молоді, їм місце в УПЛ. Зрозуміло, чому пішли Кучеренко, Кухарук, Одарюк, Нагієв – вони в розквіті, їм ще треба чіплятися за вищий дивізіон. А от зберегти ветерана Ковальова (і Поспєлова йому в пару) було б стратегічно правильним рішенням. По-перше, такі гравці дуже потрібні оновленій команді. По-друге, тоді універсалів Ченбая та Шершня можна було б спокійно використовувати на флангах чи в опорній зоні, тепер же новачок Малиш поруч із ними – і все. А від центру оборони йде успішність усіх ліній.

  • Може вистрелити: Олександр П’ятов

У часи Кривбасу цей центральний півзахисник був дуже в порядку, навіть робив різницю (5 голів і 5 асистів за неповних два сезони, до того за Гірник грав непогано). Потім П’ятов залишився за кордоном, у Чехії та Польщі грав із перемінним успіхом. Інгулець втратив таких ігровиків, як Клименко та Кухарук, тож поруч із Запорожцем обов’язково потрібен такий гравець – із баченням поля, ударом, пасом. Він тут потрібен, далі від нього все залежатиме.

  • Зірка: Олександр Козак

Займався в Динамо, пробував сили в кількох клубах УПЛ, а переломним в його кар’єрі став 2018 рік, коли з Оболоні він перебрався в Інгулець. За п’ять років провів 115 матчів і відзначився 18 результативними діями (8+10). Побував у фіналі Кубка України, піднявся з петрівською командою в вищий дивізіон. Зараз буде не молодим бігунком, а зіркою, форма якої визначатиме успіх Інгульця.

  • Тренер: Владислав Лупашко

Був добротним центральним півзахисником, в Інгульці завершував виступи півтора роки назад і разом із Бартуловичем і Шустом ввійшов у штаб Лавриненка. Працював також із Ковальцем. Хоча програв плей-офф, отримав кредит довіри від Олександра Поворознюка й очолив Інгулець на повноцінній основі. Лупашко – вдумливий молодий тренер, який постійно самовдосконалюється. Тому, навіть за таких обставин, є надія, що його Інгулець виступить краще від очікувань.

  • Завдання: хочуть повертатися в УПЛ, але для початку треба буде ще поборотися за вихід у чемпіонський раунд.

Металург (Запоріжжя)

4 місце Групи «чемпіонська» Першої ліги 2022/23
Дата заснування: 2017 (оригінальний клуб заснований 1935)
Клубні кольори: біло-червоно-чорні

  • Хто такі? Муніципальний футбольний клуб досить великого обласного центру, який минулого сезону ледве не пробився в УПЛ (після успішного першого матчу зазнав нищівної поразки від Вереса в плей-офф).
  • Що змінилося за літо? Обійшлися точковими змінами – когось втратили, когось підписали. В цілому команда у Металурга буде такою ж – інше питання, наскільки і в який бік зміниться Група Б порівняно з попереднім сезоном, коли тут грали Оболонь, ЛНЗ, а також біля 30 гравців, які перейшли в УПЛ «своїм ходом».
  • Кого підписали: з.Ніколишин (Металіст Д2), п.Фальковський, н.Галата (обидва ‒ Кремінь Д2 ор.), з.Корнійчук, п.Іродовський (обидва ‒ Колос U-19)

Найкраще придбання: Данило Фальковський

24-річний півзахисник довго був «під УПЛ», а після краху Зірки змушений був повертатися через низи. Зокрема, перед великою війною за МФК Миколаїв пограв у Другій лізі. За Кремінь Фальковський грав здорово (22 матчі, 3 голи – 4 асисти). Є потенціал для суттєвого прогресу – і буде місце в середній лінії, бо Металург втратив Шалфєєва (третього за ігровим часом гравця минулого сезону).

  • Ким цікавилися: з.Азізов (Кремінь Д2)
  • Кого втратили: з.Векляк (Карпати Д2), з.Дворовенко, п.Шалфєєв (обидва ‒ Нива Бузова Д3→Д2), н.Сидоров (Металіст 1925 Д1 €100 тис.)

Найгірша втрата: Олексій Сидоров

Сидорову 22 роки. За неповних чотири сезони в запорізькому клубі він провів 73 матчі, оформивши 37 результативних дій (29+8). У ПФЛ Олексій був одним із найяскравіших молодих форвардів, інтерес із УПЛ – заслужений. Далі починаються веселощі – СК Дніпро-1, Ворскла, Карпати, а оголошує про його придбання Металіст 1925. Металург спростовує. Сага продовжується, але досвід підказує, що за таких обставин гравець навряд чи вже буде думати про Першу лігу. Його втрачено. Навіть якщо повернеться (з поганим настроєм і мотивацією), то щоб невдовзі піти.

  • Може вистрелити: Володимир Білоцерковець

Є в них такий неординарний півзахисник/нападник – із непоганою школою, з набором хороших якостей (бачення поля, удар, уміння виконувати стандарти). В минулому сезоні віддав чотири гольових передачі при одному забитому м’ячі, але Білоцерковець може більше. За рахунок підвищення спортивної агресивності, націленості на ворота він має зараз подвоювати кількість асистів і ще десь стільки м’ячів закидати.

  • Зірка: Денис Галата

22-річний нападник за Кремінь відіграв 61 матч, оформивши 25 результативних дій (19+6). Здавалося б, пряма заміна Сидорову, проте є питання. По-перше, Галата – футболіст специфічний, для багатоходівок з атаками другим темпом, через відтяжку (Сидоров – більш класичний центрфорвард, «дев’ятка»). По-друге, він травматичний. Подивимося, що з цього вийде.

  • Тренер: Володимир Микитин

Легенда Зорі, Карпат і Шахтаря – колишній захисник збірної України, який грав проти чемпіонів світу французів. Як тренер, найбільше працював із молоддю луганського клубу, а в Металурзі за короткий період зумів зібрати боєздатний, не депресивний колектив. Підняв команду в Першу лігу, сенсаційно випередив на фініші Карпати та пробився в плей-офф – колеги в опитуванні ПФЛ назвали Микитина найкращим тренером сезону 2022/23.

  • Завдання: у Запоріжжі мріють про повернення на найвищий рівень, але масового посилення, яке очікується за таких обставин, тут немає. Лише точкові зміни, точніше, заміни втрачених.

Кремінь (Кременчук)

8 місце Групи «чемпіонська» Першої ліги 2022/23
Дата заснування: 1959 (відновлено 2003)
Клубні кольори: біло-сині

  • Хто такі? Головне зачарування сезону: наймолодша команда пробилася в чемпіонський раунд, вигідно відправила на підвищення кількох гравців і зараз набрала цікаву молодь, щоб пройти цей шлях знову.
  • Що змінилося за літо? Втратили низку гравців – основного воротаря, опорника, атакувального хавбека та бомбардира. Всі втрати компенсувати точно не вдасться, до того ж, не факт, що до нового сезону ще хтось не піде в УПЛ і тих, хто туди прагне.
  • Кого підписали: тр.Назаренко (Васт Д3), з./п.Костюк (Нива Вінниця Д3), п./н.Златьєв, п./н.Рокотянський (обидва – Металург-2 Д3), п./н.Лісняк (Васт Д3 п/ор.)

Найкраще придбання: Станіслав Рокотянський

Відразу скажемо, що буквально кожен гравець із новачків Кременя – з певною «родзинкою». Той же Костюк був у Вінниці найперспективнішим лівим краєм, мав шанс у ковалівському Колосі. Златьєв був найталановитішим півзахисником Металурга-2. Лісняк подавав надії в Інгульці. Але ці гравці потребують перезавантаження, а от Рокотянський – на підйомі. П’ять результативних дій у Другій лізі минулого сезону, дуже цікавий атакувальний хав, який вдало грає на просторі.

Читайте також: Фабрика футболу: як клуб Першої ліги перестав боятися і взявся за молодь

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: тр.→гол.тр.Куценко (Гірник-Спорт Д2→Д3), в.Єрмолов (Металіст Д1→Д2 п/ор.→Ворскла Д1 ор.), з.Кальчук, п.Молько (обидва – Гірник-Спорт Д1→Д2 ор.), п.Матвєєв (Карпати Д2), п.Фальковський, н.Галата (обидва ‒ Металург Д2 ор.), тр.вор.Чумак, з.Вік.Пилипенко, з.Ульянко

Найгірша втрата: Кирило Матвєєв

Ну, ясно, що найрезультативніший гравець Галата – велика втрата. Але він мав піти, ним цікавилися кілька клубів УПЛ. Воротар Єрмолов – втрата, так він же був у Металісті, а тепер перейшов у Ворсклу. Теж зрозуміло, що на його місце вже варто було шукати заміну. А от 21-річний півзахисник Матвєєв непомітно став справжнім лідером опорної зони. На місце в центрі поля з такими обсягами робіт треба ще гравця пошукати.

  • Може вистрелити: Мирослав Трофимюк

Ну, от пішов Галата. Залишається Вівдич. Поруч із ним повинен розкритися зараз 22-річний Трофимюк. Цей нападник у складі ФК Маріуполь встиг уже навіть дебютувати в УПЛ, але в Кремені поки був у глухій ротації (8 матчів, 1 гол в минулому сезоні). Має потенціал значно посилити оновлений Кремінь, так би мовити, зсередини. Якщо він, Златьєв, Касімов, Рокотянський відразу ж заграють, атака команди Локтіонова оновиться та видозміниться.

  • Зірка: Олександр Вівдич

Сам із Житомирщини, пройшов дубль Олександрії. Всі хвалили Галату – між тим, Вівдич – теж дуже цікавий нападник. За першу та другу клубні команди забив п’ять м’ячів при трьох асистах. Здорово просуває м’яч, не боїться ешелонованої оборони. Вміє і нав’язати боротьбу. В свої 20 років може стати лідером атак Кременя.

  • Тренер: Роман Локтіонов

Володар Кубка України 2009 року з Ворсклою, неодноразовий лауреат змагань Першої ліги в якості гравця. Локтіонов був добротним форвардом алчевської Сталі, Зірки та Олександрії. Як головний тренер, почав роботу в добре знайомому йому Кременчуку. Не полінився шукати серед молодих, а не бюджетних «збитих льотчиків». Поставив команді симпатичний, легкий футбол і дав новий поштовх у розвитку низці талантів. Один із найбільш перспективних тренерів вітчизняної «трясовини».

  • Завдання: тепер очікування значно підвищаться, проте повторимо – завданням Кременя буде не вилетіти, а повторний вихід у чемпіонську групу буде «п’ятіркою» за сезон.

Діназ (Вишгород)

4 місце Групи «вибування» Першої ліги 2022/23
Дата заснування: 1999
Клубні кольори: чорно-червоні

  • Хто такі? Клуб із Київщини, який при дуже скромних можливостях і підборі виконавців зберіг місце в Першій лізі, навіть уникнувши плей-офф.
  • Що змінилося за літо? Діназ і його граючий директор – відомий місцевий півзахисник Сергій Старенький, зберегли дюжину гравців із попереднього сезону, проте серйозність втрат змусить Олександра Головка (того самого – Таврія, Динамо, збірна України) будувати ще раз оновлену команду.
  • Кого підписали: з.Малакі, п.Єременко (обидва ‒ Нива Бузова Д3→Д2), п.Михайленко (ФСК Маріуполь Д2), н.Пономар (Металіст 1925 Д1)

Найкраще придбання: Віталій Пономар

Пономар, Єременко… Років п’ять тому це були б топові придбання під медалі. Чого чекати від досвідчених гравців зараз? Приміром, Віталій через травму провів за Металіст 1925 всього 1 матч у минулому сезоні. Якщо здоров’я дозволить, звичайно, це хороший нападник – у них навіть може скластися хороший дует із ветераном Шевченком (ФК Олександрія, Сталь із Алчевська та низка інших клубів).

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: тр.вор.Крупніченко, з.Корешков (обидва ‒ Поділля ПФЛ→Д2), п.Безгубченко (ФК Чернігів Д2), п.Мораренко (Металіст Д1→Д2), п.Пастернак (ЮКСА ам.→Д3), п.Соловйов, п.Салабай (всі ‒ Колос Д1 п/ор.), п./н.Оринчак (ПФК Звягель Д3), н.Кос (ЮКСА ам.→Д3), з.Ключик, з.Літвінов, з.Пестрецов, п.Бистрицький

Найгірша втрата: Станіслав Мораренко

Взимку Діназ залишив Богунов, тепер – Мораренко. А ці двоє півзахисників відповідальні за 8 голів і 5 асистів на двох – значне число, як для не дуже забивної вишгородської команди. Гравців, яких з такими труднощами знаходили та перезавантажували, замінити буде ще важче – на ринку серйозний дефіцит хороших футболістів.

  • Може вистрелити: Данило Кіріченко

У минулому сезоні проявив себе досить непогано, забив два м’ячі в досить-таки цікавому стилі (фірма від Данила – смачні дальні удари). Зараз Кіріченко в свої 21 рік буде одним із найбільш досвідчених гравців середньої лінії, на яких лежатиме велика відповідальність.

  • Зірка: Сергій Старенький

Колись був лідером ФК Олександрія та багато (й успішно) грав у вищих дивізіонах України та Білорусі. Повернувшись в рідний район із Десни, невдовзі отримав підвищення як новий директор МФК Діназ. Роботу функціонера поєднує з виступами в півзахисті вишгородців. У свої 38 років є найстаршим гравцем чемпіонату, але в окремих матчах Старенький цілком здатен зробити різницю на досвіді та техніці.

  • Тренер: Олександр Головко

Легенда Таврії, Динамо та херсонського футболу – найкращий центрбек української збірної 90-х. Як тренер, очолював молодіжну збірну України та першоліговий Кремінь. Є стійке відчуття, що в команді з добре налагодженою організацією справи Головко може дати хороший результат – за умови гідної комплектації та серйозності проекту, чого інколи не вистачає в нашому футболі.

  • Завдання: побореться за збереження прописки, і без нагального посилення в кожну лінію це буде важко зробити.

ФК Чернігів

5 місце Групи «вибування» Першої ліги 2022/23
Дата заснування: 2013 (як YSB)
Клубні кольори: жовто-чорні

  • Хто такі? Самобутній клуб із приватними інвесторами, який побудував власний стадіон і базу, а також достроково зберіг місце в Першій лізі в дебютному сезоні.
  • Що змінилося за літо? ФК Чернігів стартує без додатку «ШСВМ», проте лишається вірним собі ‒ притримується своєї кадрової філософі, при якій всі гравці місцеві, багато хто паралельно працює в клубній академії. Втім, влітку «тигри» втратили відразу кількох основних гравців, ослабивши фланги захисту, точку під нападником і, власне, атаку – поки що рівноцінної заміни підписати не вдалося.
  • Кого підписали: п.Безгубченко (Діназ Д2), п.Посмашний (СДЮШОР Десна Чернігів ЧОАФ ам.)

Найкраще придбання: не було

20-річні півзахисники – напевно, хлопці зі здібностями, та й штаб під керівництвом Чорного спеціалізується на підготовці талантів, але чи можуть вони заграти на рівні команди Першої ліги вже зараз, сходу? Не кажучи вже про те, що відразу три позиції втратили своїх основних футболістів під час літнього трансферного вікна.

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: з.М.Сердюк, з.Руденко, з./п.Сираш, п.Зубашівський, н.Кулик (всі ‒ ФК Кудрівка ам.→Д3)

Найгірша втрата: Мирослав Сердюк

23-річний екс-оборонець дубля Десни в ФК Чернігів стрімко прогресував. Лівий фланг закривав добротно, регулярно підключався до атак і на стандарти, забив два м’ячі. Судячи зі всього, Мир.Сердюк зі всіма іншими втратами дістанеться дебютанту Другої ліги – ФК Кудрівка із Чернігівської області.

  • Може вистрелити: Павло Федосов

Колись цей швидкісний нападник високо котирувався, з його швидкістю заслуговував уваги навіть клубів УПЛ. Арсенал-Київщина, Арсенал-Київ, вінницька Нива – навіть за кордоном пробував сили. Але під час минулого сезону в ФК Чернігів не заграв – через травму жодного матчу. Якщо зараз його поставити на ноги й вивести на якийсь рівень готовності, можна спробувати компенсувати ним втрату Кулика. Зважаючи на те, що й Вовк травму пережив, Федосов нападу «тигрів» просто життєво необхідний.

  • Зірка: Дмитро Мироненко

А ось це футболіст, здатний здивувати. Сильній дальній удар – його головний козир, і Мироненко не соромиться його застосовувати як із гри, так і зі стандартів. Три результативні дії минулого сезону в Другій лізі, серед аматорів забивав і асистував ще більше. З приходом Койдана та двох молодих новачків спробує утворити з ними сильний центральний плацдарм.

  • Тренер: Валерій Чорний

Колишній гравець чернігівської Десни та багаторічний головний тренер корюківського Авангарду. Після злиття цього клубу з ФК Чернігів спершу був спортивним директором, потім перейняв у Вадима Постового пост головного тренера. В Першій лізі бував – ще гравцем. Успішно провів минулий сезон, коли ФК Чернігів фінішував вище декого із старожилів ліги.

  • Завдання: керівництво клубу досить адекватне в плані розуміння, що за чим зростає в футболі. Вони вже збудували спорткомплекс, відкрили академію, зібрали більшість місцевих вихованців футболу. Але перед можливими серйозними завданнями необхідно було ще адаптуватися в Першій лізі.

СК Полтава

6 місце Групи «вибування» Першої ліги 2022/23
Дата заснування: 2011
Клубні кольори: малиново-жовті

  • Хто такі? Міський клуб, який послідовно прокрокував з обласних змагань до Першої ліги. Категорично не плутати з ФК Полтава – зовсім різні клуби!
  • Що змінилося за літо? Провели досить радикальне оновлення складу: забрали ледве не всю основу Скорука, який призупинив виступи через катастрофу на Каховській ГЕС, а також підписали досвідченого Опанасенка – колись дуже перспективного захисника, який чимало пограв у Прем’єр-лізі за запорізький Металург, Ворсклу, Кривбас. Втім, були й суттєві втрати – так що поки неясно, якою буде оновлена команда.
  • Кого підписали: в.Варцаба, з.Клименко, з.Коцюмака, з.Мігунов, з.Ходуля, п.Плахтир, п.Шаповалов, п./н.Перебора, п./н.Шмигельський, н.Гарнага (всі – Скорук Д1), в.Льопка (Карпати Д2), з.Опанасенко (Кривбас Д1)

Найкраще придбання: Богдан Шмигельський

Із скоруківської компанії майже всі – беззаперечні гравці основи, але найпізніший новачок команди – одночасно найкрутіший. 29-річний вінгер Шмигельський свого часу здорово грав за ВПК-Агро (чемпіон України серед аматорів) і Альянс, а в минулому сезоні оформив 12 результативних дій за Скорук (6+6). Влітку Богданом цікавилися в УПЛ, і це великий козир СК Полтава, що він опинився саме тут. Фланги завдяки скоруківцям у команди Сисенка вимальовуються реактивні.

  • Ким цікавилися: п.Луць (ФК Миргород АФП ам.)
  • Кого втратили: в.Петриченко (Поділля ПФЛ→Д2), з.Бичков (Вікторія ПФЛ→Д2), з.Пасічник (Буковина Д2), з.Таранушич, з.Томенко, п.Арабов, н.Яременко (всі ‒ ФК Тростянець Д3), п./н.Костенко (Карпати Д2), в.Льопка, з.Курелех, п.Каретник, п.Куімов, н.Дрозд

Найгірша втрата: Ян Костенко

Загалом, багато гравців, які пішли, були основними. Центр і фланги захисту, центр поля – все тепер доведеться перебудовувати, а влітку на це нема часу. До того ж, пішли гравці, в яких залишалася спортивна перспектива – як досить-таки «породисті» гравці середньої лінії Каретник і Гайван, а також найбільш перспективний футболіст СК Полтава – 20-річний вінгер Костенко. Придбаний Карпатами футболіст забив п’ять м’ячів (третій результат сезону після Стрельцова та Щербака), а за потенціалом – може ще більше.

  • Може вистрелити: Павло Замуренко

Колишній великий талант Зірки пробувався в різних командах, ЛНЗ, наприклад, приніс останні аматорські титули. За вісім матчів навесні нічим не відзначився, але після адаптації в СК Полтава зобов’язаний серйозно допомогти в новому сезоні. Може зіграти в відтяжці, на місці атакувального півзахисника, з флангів – з приходом скоруківських яскравих гравців, а також видужанням провідного гравця команди Щербака, повинен ще поборотися за своє місце в основі.

  • Зірка: Дмитро Щербак

26-річний гравець встиг побувати в російських Кубані, Анжи, Ніжнєм Новгородє та полтавській Ворсклі, причому, в команду Максимова запрошувався з аматорських змагань. В СК Полтава грає в атаці й користується авторитетом. 10 результативних дій (5+5) у 20 матчах Другої ліги 2021/22, 13 (6+7) у Першій лізі минулого сезону. Якби не травма, Щербак взагалі б пробив двозначні числа, та й так виявився найкращим асистентом дивізіону.

  • Тренер: Володимир Сисенко

61-літній спеціаліст має неабиякий досвід у футболі – грав багато років за лігові радянські та пострадянські команди України, Таджикистану, Росії та Узбекистану ‒ Памір (Душанбе), Динамо (Самарканд), Кубань (Краснодар), Навбахор, Ворсклу, Рубін (Казань). Більше десяти років розвиває СК Полтава, за стабільної підтримки засновників вивів клуб із глибинних аматорів у Першу лігу (хай і не за спортивним принципом, а внаслідок призупинки виступів низки клубів через війну)

  • Завдання: клуб прагне збудувати власний стадіон, дорости до найвищого рівня – поки ж що завданням було адаптуватися в Першій лізі та міцно закріпитися в серединці. Тепер спробують поборотися за чемпіонський раунд.

ФСК Маріуполь

7 місце Групи «вибування» Першої ліги 2022/23
Дата заснування: 2007 (як Яруд)
Клубні кольори: біло-зелені

  • Хто такі? Футбольний клуб маріупольського політика та медика Ярошенка – минулого року змінили назву з ФК Яруд на ФСК Маріуполь, а також зібрали оновлену команду з гравців Яруда, юнацького складу ФК Маріуполь і інших клубів чемпіонату України. Взагалі, поступилися ФК Хуст у плей-офф, але зняття Скорука та ПФК Львів дозволило їм залишитися в Першій лізі.
  • Що змінилося за літо? Команда з розбитого бойовими діями міста перебралася на Київщину, де буде ділити інфраструктуру з Діназом.
  • Кого підписали: з.Терехов, н.Батальський (обидва ‒ Оболонь Д2→Д1), з./п.Гошкодеря (Штурм Іванків ААФУ), з./п.Пуди (Чайка Д3), п.Петровський (Денгофф Денихівка КОАФ ам.)

Найкраще придбання: Олександр Батальський

Іменитий бомбардир, який в минулому сезоні ввійшов у топ-10 бомбардирів Першої ліги за всю історію. Забив шість м’ячів за Оболонь, але після підвищення в класі «пивоварів» не опинився з ними в УПЛ. Контракт Батальського з ФСК Маріуполь – до певної міри, везіння команди, яка тимчасово базується в пристоличному регіоні.

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: з.Скиба (ФК Минай Д2 п/ор.→ФК Хуст Д3→Д2), з.Чушенко (Поділля ПФЛ→Д2), з./п.Прокопчук (Буковина Д2), п.Дмитрієв, п.Петров (обидва ‒ Гірник-Спорт Д2→Д3), п.Доброхотов (Поділля ПФЛ→Д2), п.Михайленко (Діназ Д2), п./н.Пентелейчук (Буковина Д2), з.Павлиш, п./н.Гора

Найгірша втрата: Ярослав Доброхотов

22-річний півзахисник рідко грав повні матчі, проте завжди був корисним за рахунок нестандартних дій і бачення поля. Згадується його гол Діназу майже з центру поля, та й загалом Доброхотов п’ять результативних дій оформив у цьому сезоні. Він, Пентелейчук і Михайленко, яких більше немає в заявці команди – це втрати для ФСК Маріуполь. Тим більше, що нові підписання це посилення дещо інших позицій.

  • Може вистрелити: Дмитро Пуди

Вихованець футболу Донеччини дуже здорово провів минулий сезон у друголіговій Чайці – трішки забивав, багато асистував. Звісно, про захисні скілли латераля ми говорити багато не будемо, проте з точки зору допомоги атаці він точно перевершить Чушенка й буде десь на рівні наявного на правому краю Харжевського.

  • Зірка: Ігор Биковський

8 голів (більшість із яких – особливо елегантні за виконанням) ‒ це найкращий показник в ФСК Маріуполь і один із найкращих для команд нижньої половини таблиці. Биковський, який колись подавав великі надії в ФК Маріуполь та Арсеналі-Київ, виступив особливо яскраво й був стабільнішим, аніж Літюк і Литовченко, від яких приазовці раніше чекали найбільшої результативності.

  • Тренер: Олег Красноперов

Подавав надії в Динамо-2, пограв за ФК Маріуполь і Металіст, із Ворсклою виграв Кубок України 2009 року. Три матчі провів за національну збірну України. Яруд прийняв після давнього одноклубника Єсіна та Киликевича. Запам’ятався вдумливою роботою з молоддю, допоміг ФСК Маріуполь швидко адаптуватися в Першій лізі, хоча дебютантам було важко – граючи не в рідному місті.

  • Завдання: награвати молодь, бути якомога вище в таблиці, по можливості – поборотися за чемпіонську групу.

Гірник-Спорт (Горішні Плавні)

8 місце Групи «вибування» Першої ліги 2022/23
Дата заснування: 1989
Клубні кольори: червоно-чорні

  • Хто такі? Старожили змагань ПФЛ (одні з клубів-засновників організації!), які перебувають під опікою групи компаній власника Ворскли Жеваго. Внаслідок проблем на гірничо-збагачувальному комбінаті бюджет Гірника-Спорт в останні роки скоротився, внаслідок чого команда навіть вилетіла напряму – «добре», що знялися кілька учасників, і Горішні Плавні зберегли своє місце в Першій лізі завдяки форс-мажору.
  • Що змінилося за літо? Дірявка та більшість його підопічних залишив Гірник-Спорт, а із сусіднього Кременчука прибув Куценко – зі своїми новачками та баченням. Чи стане ця команда сильнішою та чи зможе бути не-аутсайдером? Є великі сумніви. Все, що вище останнього місця, буде значним досягненням молодого головного тренера.
  • Кого підписали: гол.тр.Куценко (Кремінь Д2), тр.Кобзар (ост.кл.: Кремінь Д2), в.Козлов (Гірник-Спорт юн.), з.Кальчук, п.Молько (обидва – Кремінь Д2 ор.), з.Романенко (ФК Хуст Д3→Д2), з.Юрченко (Марамуреш Солотивнська ОТГ ЗАФ ам.), з.Чібуезе (ФК Миколаїв ЛАФ ам.), з./п.Мороз, п./н.Жуков (обидва ‒ Нива Вінниця Д3), п.Дмитрієв, п.Петров (обидва ‒ ФСК Маріуполь Д2), п./н.Черткоєв (Чорноморець Д1), н.Еффіонг (ФК Миколаїв ЛАФ ам.)

Найкраще придбання: Микита Жуков

Гірник-Спорт не має в заявці чистого центрфорварда – навіть дивно, чому вони поки не перепідписали Горбаченка. Тож критично важливо мати в атаці яскравого гравця. Жуков колись подавав надії в Інгульці, Таврії та багатьох інших командах ПФЛ, у вінницькій Ниві досить регулярно грав в основі (хоча й поступався в результативності тим же Загорульку, Швецю). Може зіграти як нападника, так і вінгера. Вже досить досвідчений, щоб у такій команді бути одним із лідерів.

  • Ким цікавилися: в.Осадчук (Скорук Д2→ПФЛ), п.Манастирний (Зірка ААФУ), п./н.Берко (ФК Воронівка АФМО ам.)
  • Кого втратили: тр.Сак, в.Клімов (обидва ‒ Нива Бузова Д3→Д2), з.Даценко (Агробізнес ПФЛ→Д2), п.Кравченко (ФК Тростянець ПФЛ→Д3), п.Романов (Поділля ПФЛ→Д2), п.Сьомка (Прикарпаття Д2), гол.тр.Дірявка, з.Базаров, з.Лебедєв, з.Д.П.Сидоренко, з.Сорока, з.Чалий, з.Яковенко, з./п.Семиліт, п.Громенко, п.Підручний, п.Пасечнюк, п./н.В.Шинкаренко, н.Горбаченко

Найгірша втрата: Георгій Клімов

Дуже багато втрат – і серйозних, і незамінних. От зараз підписаний юний Козлов, залишається з минулого сезону Веклич. Проте, безперечно, високий і стрибучий Клімов, який якраз стрімко прогресував, був би тут №1 і закрив би цю позицію. А тепер нам залишається чекати приємних сюрпризів від зовсім юних, малодосвідчених голкіперів.

  • Може вистрелити: Інал Черткоєв

23-річний форвард/вінгер пройшов школу Ворскли та Чорноморця, проте до цих пір не розкрився. Швидкісні дані та базові задатки в нього є. Якщо не в Гірнику-Спорт робити різницю, то де ще?

  • Зірка: Радіон Посєвкін

Звісно, зірки – це з іншої опери, проте, принаймні, цей гравець минулого сезону по-справжньому відчув Першу лігу (15 матчів, 1 гол). Пройшов академію Динамо та дубль Ворскли, викликався в юнацьку збірну України. Цього літа був у полі зору декого з фаворитів сезону. Як центрхав широкого діапазону, багато в чому визначатиме стиль гри оновленої команди.

  • Тренер: Валерій Куценко

Уродженець сусіднього Кременчука був добротним півзахисником, який колись подавав надії в дублі Дніпра, пограв у чотирьох країнах, а найкращі роки провів у Оболоні, Кривбасі та Чорноморці. Викликався в юнацьку збірну України. Тренерську роботу розпочинав у аматорському ФК Суми, потім допомагав Роману Локтіонову в Кремені – команді рідного міста. Гірник-Спорт прийняв влітку, і це перший його досвід самостійної тренерської роботи в дорослому професіональному футболі.

  • Завдання: завершити зміну поколінь і виступити якомога краще

Лівий берег (Київ)

2 місце Групи «А» на момент призупинки Другої ліги 2021/22
Дата заснування: 2017
Клубні кольори: зелено-жовті

  • Хто такі? Амбітний столичний клуб, який у недограному сезоні 2021/22 дебютував у Другій лізі – та відразу був серед професіоналів. Через масову втрату гравців на зарубіжних зборах у лютому 2022 року Лівий берег взяв річну паузу, проте не втрачав часу дарма – інфраструктура клубу продовжує розбудовуватися (її вистачає навіть на клуби УПЛ, які будуть орендаторами в сезоні 2023/24), а із вимушених канікул гравці киян вийшли раніше за всіх інших команд, що призупинили виступи.
  • Що змінилося за літо? Команда визначилася з головним тренером (всупереч чуткам про Шарана, ним став його багаторічний колега Первак), виграла Зимовий кубок ПФЛ і підібрала склад, орієнтуючись на гравців із досвідом і спортивною перспективністю.
  • Кого підписали: в.Сташків (Галич Збараж АФТ ам.), в.Чеботарьов (ост.кл.: Буковина Д2), в.Чернятинський (Медобори Зелене АФТ ам.), з.Андрієшин (ФК Козова АФТ ам.), з.Астахов, з./п.Співаков (всі ‒ ост.кл.: Йонава Литва Д1), з.Дударенко, п.Дедух (всі ‒ ост.кл.: Нива Тернопіль Д2), з.Самар (ост.кл.: ФК Олександрія Д1), з.Слотюк, п./н.Войцеховський (всі ‒ ост.кл.: ЛНЗ Черкаси Д2), з./п.І.Когут, з./п.М.Когут, н.Сухоручко (всі – Карпати Д2), п.Якимів (ост.кл.: ПФК Львів Д1), п.Янковський (ост.кл.: Чайка Д3), п./н.Вакуленко, п./н.Куліш (всі ‒ ост.кл.: Діназ Д2), п./н.Голуб (ост.кл.: СК Дніпро-1 U-19), п./н.Репета (Карпати Д2), н.Литовченко (Чайка Д3), н.Петренко (Меджимур’є Хорватія Д3)

Найкраще придбання: брати Когути

Тут важко визначити когось одного. Наприклад, один із кращих бомбардирів Другої ліги Литовченко – це теж цікаве посилення. Нападник Сухоручко не розкрився у тернополян, але школа в нього хороша і під свої завдання він якісний. Войцеховський багато років вдало грав у Першій лізі за Нафтовик-Укрнафту, МФК Миколаїв, хоч і не розкрився в ЛНЗ. Багато гравців колись подавали великі надії – Якимів, Дударенко, Вакуленко… Проте ми відзначимо братів Когутів із Карпат. Колись вони вдало грали за Агробізнес, під керівництвом Чижевського розкривши нові грані своєї гри, і зараз на флангах Лівого берега в тренерів буде великий вибір.

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: ‒

Найгірша втрата: Анатолій Бузник

Один із фундаторів цього клубу, він поєднував обов’язки спортивного директора та головного тренера. Зібрав дуже цікаву команду, яка стала б одним із відкриттів 2022 року в ПФЛ (дехто з неї і зараз тут, як той же універсал Співаков). На жаль, з початком війни Лівий берег розстався з Анатолієм Івановичем, але не відзначити його вклад у становлення цього клубу не можна.

  • Може вистрелити: Данило Сухоручко

Він ніби як провалився в минулому сезоні (лише один гол за тернопільську Ниву), проте Сухоручко – нападник цікавий, вміє притримати м’яч, відкритися, завершити. Пройшов якісну школу Динамо, Арсеналу та Чорноморця. Поки дипломатично скажемо так: якщо гравець і тренери попрацювали цього літа правильно, багато хто може бути здивований виступом Данила.

  • Зірка: Олексій Литовченко

Розривав Другу лігу минулого сезону – 17 результативних дій (12+5) у 16 матчах за Чайку, проте борщагівський клуб підвищення у класі не досягнув. Не дивно, що колишнього нападника тернопільської Ниви та Чайки хотіло підписати відразу кілька клубів. Лівий берег виграв конкуренцію, і на передсезонці Литова виглядав цікаво. Звісно, є різниця між дивізіонами – проте після такого сезону від Олексія можна вимагати результату.

  • Тренер: Віталій Первак

Був класним оборонцем, багато років грав за олександрійську Поліграфтехніку (що мило серцю президента клубу Миколи Лавренка), також входив в успішні штаби, в тому числі – Володимира Шарана. В минулому сезоні був помічником головного тренера тернопільської Ниви – це, з однієї сторони, дає йому свіже й чітке поняття про рівень і особливості турніру, з іншого боку – Первак знає, кого запрошував. Керівництво клубу дало добро на початок роботи ще півроку тому, так що Лівий берег мав значно більше часу, порівняно з іншими «паузниками», на награвання оновленого складу та вихід на оптимальну форму.

  • Завдання: пробитися в чемпіонську групу та боротися за лідерство від стартових турів.

Склад Вікторії дворічної давнини: знайомих обличь багато

Вікторія (Миколаївка)

10 місце Групи «Б» на момент призупинки Другої ліги 2021/22
Дата заснування: 2015
Клубні кольори: синьо-червоно-жовті

  • Хто такі? Колишній гранд аматорського футболу, який встиг дебютувати в Другій лізі та вже планував об’єднання з географічним сусідом – одним із лідерів Першої ліги Альянсом (Липова Долина). Проте через велику війну, яка серйозно пройшлася по Сумщині, потенційний гранд змушений був призупинити виступи на півтора роки та збирати склад наново.
  • Що змінилося за літо? Дочекалися, коли Безсмертний повернеться з ПФК Львів із кількома «сувенірами», зібрали колишніх гравців Вікторії та ефективно скористалися зі складних процесів перебудови в кількох клубів Першої ліги та УПЛ.
  • Кого підписали: гол.тр.Безсмертний, з.Сасовський, п.Мишенко (всі ‒ ПФК Львів Д1→Д2), в.Литвиненко, п./н.Євпак (обидва ‒ Нива Бузова Д3→Д2), в.Шеліхов, н.Галенко (обидва ‒ ЛНЗ Д2→Д1), в.Ярош (Металіст Д1→Д2), з.Бичков, з.Курелех (обидва ‒ СК Полтава Д2), в.Ярош (Металіст U19), з.Нелін (ост.кл.: Вікторія Д2), з.Ульянов (Вранов Словаччина Д3), п.Лебеденко (Верес Д1), п.Покотилюк, п.Савченко, п./н.Машталір (всі ‒ Оболонь Д2→Д1), п.Д.Сахно (Штурм Іванків ААФУ), п.Чеглов, н.Шаврін (усі – Нафтовик Охтирка ААФУ), п./н.Здирко (Скорук Д2→ПФЛ), п.Бойко, н.Шпирьонок (обидва ‒ Україна Токарі АФСО ам.)

Найкраще придбання: Олександр Лебеденко

Досвідчений центральний півзахисник, який колись був лідером ФК Суми та Альянсу. Заради того, щоб допомогти Вікторії, прийшов сюди з УПЛ. Хоча, здається, після Вересу міг би розглядати й інші пропозиції звідти. Лебеденко вже в ветеранському віці, будемо сподіватися, що йому, Покотилюку та Савченку вистачить фізики протягнути весь сезон.

  • Ким цікавилися: з.Никитюк (ПФК Львів Д1→Д2), в.Старченко, з.Плечій (усі – Нафтовик Охтирка ААФУ), п.Уманець (ФК Стара Боярка КОАФ ам.)
  • Кого втратили: ‒
  • Найгірша втрата: час

Звісно, найбільша втрата – це тих 1,5 роки паузи. Потенційні лідери команди, яких зараз повернули, за той час не стали молодшими. Та й в цілому команда підбирається з віковими гравцями на багатьох ключових позиціях.

  • Може вистрелити: Ярослав Галенко

Колишня зірка ЛНЗ, Полісся та низки інших вітчизняних команд. Уже працював під керівництвом Безсмертного. Став бронзовим призером Першої ліги минулого сезону, хоча й зіграв нижче можливостей (у 18 матчах – лише два голи та один асист). У свої 32 роки Галенко ще може зробити різницю в атаці – його манера не вимагає швидкості, а фізичної сили та вміння нав’язати єдиноборства в нього вистачає.

  • Зірка: Андрій Нелін

Вам, можливо, це ім’я небагато скаже, проте Нелін – це справжній символ Вікторії. Він ставав із цією командою ще чемпіоном України серед аматорів, потім допомагав їй дебютувати в Другій лізі, зараз, як капітан, поведе на підвищення в класі (сам він уже грав тут – найуспішніше за Гірник-Спорт). Має класну школу Дніпра, може зіграти в центрі захисту чи півзахисту. Слугує таким собі об’єднавчим символом різних поколінь клубу.

  • Тренер: Анатолій Безсмертний

Не одну команду виводив із Другої ліги в Першу. Працював уже й у Прем’єр-лізі, де запам’ятався перемогою над Шахтарем на чолі ПФК Львів. Щодо нинішнього підбору гравців Вікторії можуть бути питання (відносно загальнокомандного досвіду, середньої швидкості команди й так далі), проте досвідчений тренер Безсмертний, напевно, знає, що робить – і Вікторія за іменами в цій групі цілком може бути боєздатною одиницею.

  • Завдання: ввійти в чемпіонську групу – що буде важко, зважаючи на загрозу травматизму та перевагу в молодості конкурентів.