Металург переміг Карпати, ЛНЗ – Епіцентр: всі матчі 6-го туру другого етапу Першої ліги

Фото — ФК Карпаты

  • 13 травня
Чемпіонська група
  • Львів

У Львові – один із найбільш важливих матчів туру. Карпати – треті, Металург – п’ятий, а між ними – всього три очка різниці. Перший матч між суперниками, який приймав курортний Моршин, завершився мінімальною перемогою львів’ян. Забив лідер атак запоріжців Сидоров – але в свої власні ворота. Обидві команди – не в найкращому настрої. Карпати в минулому турі не змогли вдома переграти найменш досвідченого суперника – Кремінь (1:1), Металург в черговому номінально домашньому матчі недорахувався очок (мінімальна поразка від Полісся).

До тяжкого виїзду до Львова Металург підійшов із тяжкими кадровими втратами – перебір карток залишив поза грою двох провідних оборонців і опорника (Сергій Басов, Богдан Сокол і Дмитро Крапивний). Зате в цьому турі повернувся після давнього вилучення із Епіцентром основний воротар запоріжців Назар Байда. Що стосується Карпат, то все ще поза грою лівий латераль Горбунов – найбільш висококласний зимовий новачок Тлумака, проте тренерський штаб продовжує його підміняти не кимось із фахових флангових гравців, а номінальним опорником Рябовим.

  • Власне, гра

Перший тайм проілюстрував як сильні, так і слабкі сторони суперників. Спершу після передачі Рябова міг вирішувати Тарануха, проте не влучив по воротах із непоганої позиції. В відповідь запоріжці провели атаку через правий край, подачу Білоцерківця не зміг перервати воротар, а Галенков на дальній стійці прозівав Могильного (він не забив із гострого кута). Далі дуже схожий момент був уже біля львівських воріт, але Рябов після подачі Галенкова відверто пробачив Металург – склався під удар правою, пробив лівою, словом, Байда міг справлятися.

По-справжньому голкіпер виручив гостей, коли захист невдало скинув точно на Кожанова, а ветеран бив низом. На дальній стійці знову готовий був забивати Рябов – цього разу Сейтхалілов кинувся йому навперейми й заблокував спробу влучити з гострого кута. Згодом Байда реагував на штрафний від Бобка – згадуючи гол Оболоні на 90+11-й хвилині, розумієш, що це дійсно грізна зброя. Дальні удари запоріжців Польового, Могильного не особливо турбували Ільющенкова.

Другий тайм карпатівці почали не менш активно: намагався пробити через себе Тарануха, вкрай невдало (кволо та прогнозовано) замикав Хобленко передачу з правого краю, а Приймак із перспективного штрафного не зміг оминути стінку. Здавалося, гра дається господарям, вони методично йдуть до своєї цілі та ось-ось зламають редут Металурга. Натомість пересічний фол на лівому фланзі захисту призвів до великих проблем львів’ян. Білоцерковець заробив у боротьбі з Рябовим штрафний і сам же його подав, а захисник Векляк головою в стрибку направив м’яча максимально незручно для воротаря – по низхідній траєкторії кудись над рукою. 0:1 – як тут не згадати, що Богдан – уродженець Львівщини, який кілька років провів у структурі Карпат. Це його перший гол за Металург.

Великі сили підопічні Тлумака кинули, щоб відігратися. Проте мав місце й нефарт, й огріхи в завершенні. Так, Хобленко вкотре запоров супер-момент після прострілу Галенкова, із зручної позиції пробивши повз ворота. А от штрафний від Кожанова Байда накрив намертво. Дальні удари та ломові атаки – це саме те, що лишалося карпатівцям. Однак навіть чергове переведення в атаку захисника Махнєва не допомогло – хоча в Волині Тлумаку інколи вдавалося рятувати матчі з подібною перекваліфікацією Горопевшека чи Войцеховського, все-таки амплуа диктує можливості футболіста. Останній шанс мав Тлумак-молодший, але Байда кинувся йому в ноги, а добивання з гострого кута не можна вже було робити.

Набравши 17 очок, Металург наздогнав Карпати й змістив їх із прохідного четвертого місця за додатковими показниками – після гостьових мінімальних перемог включається співвідношення м’ячів (раніше ЛНЗ вийшов на третю позицію після виїзної перемоги над Епіцентром). Боротьба за плей-офф очікується просто-таки пекельною.

Man of the Match: Богдан Векляк (Металург)

Забив сам і посприяв тому, що запоріжці не пропустили в цьому навдивовижу важливому та відповідальному виїзді.

Карпати (Львів) – Металург (Запоріжжя) ‒ 0:1

Гол: Векляк, 60

Карпати (стартовий склад): Ільющенков, Галенков, Дуць, Приймак, Саків, Рябов, Бобко, Чачуа, Кожанов, Хобленко, Тарануха. Запасні: Фастов, Болденков, Махнєв, І.Когут, М.Когут, Книш, Ю.Тлумак. Головний тренер: Андрій Тлумак.

Металург (стартовий склад): Байда, Шалфєєв, Векляк, Палюх, Дворовенко, Польовий, Сейтхалілов, Сад, Могильний, Білоцерковець, Сидоров. Запасні: Ніколаєнко, Піддубний, Сніжко, Близнюк, Страдс, Куралех, Воробей. Головний тренер: Володимир Микитин

Львів. Стадіон «Україна». 17:00.

Арбітр: Олександр Афанасьєв

  • Кам’янець-Подільський

Шосте місце проти четвертого, між ними – чотири очка, до того ж, там, на рубежах зони плей-офф, низка переслідувачів з нетерпінням чекала можливої осічки конкурентів. Обидві команди – в поганому настрої. Епіцентр напередодні програв у столиці Оболоні з різницею в один гол, а ЛНЗ вдома не втримав перемогу над тернопільською Нивою. Це вже три тури, як підопічні Ковпака не можуть виграти. Ясна річ, Епіцентр на своєму полі прагнув взяти реванш за поразку в першому колі. Та на аматорському рівні Епіцентр був успішнішим за ЛНЗ (ще з Ковпаком як гравцем) – в сезоні 2019/20 громив їх у півфіналі Чемпіонату України серед любительських команд з рахунком 4:1.

Відзначимо, що в стартовий склад повернувся найкращий бомбардир Епіцентру в 2022 році – Гірний. Також проти екс-одноклубників вийшов вінгер Ляшенко, якому було що доводити черкасцям. Втім, початок матчу був не таким, як хотілося б господарям. В одному з моментів вони втратили м’яч на своїй половині поля, і Савін замикав навіс головою – трішки неточно. У відповідь Стень із перспективного штрафного припечатав стінку. Слідом Гірний несильним ударом по центру з шикарної позиції перевірив наявність у рамці Самойленка. А далі Ліповуз пробивав здалеку.

На користь учасників матчу, скажемо, що навіть за нулів на табло гра не виглядала нудною. Божевільні моменти розігрували суперники. А на 32-й хвилині Епіцентр дивом не відкрив рахунок, коли Шевченко розхитав суперників і з гострого кута правого флангу лівою крутив точно в ворота – м’яч прийняла на себе поперечина. Які ще хороші моменти були в тих же Беженара, Гірного!

Після перерви ініціативою також володів Епіцентр. Окрім перспективного штрафного, відзначимо прорив із глибини «джокера» Барбоси, чий смачний удар трішки не досяг цілі. Якби хоча б третину з цих своїх моментів реалізували господарі, не було б таких хвилювань і неприємностей, які вони самі собі завдали невдовзі.

На подачу кутового від правого прапорця пішов Савін і на лівому фланзі вривався в карний майданчик, але зачепився об виставлену ногу Барбоси – це пенальті. Тищенко настільки точно пробив 11-метровий, що навіть вгаданий напрям не допоміг воротареві – 0:1. Іван забиває свій 10-й м’яч у сезоні – це втричі більше, ніж у будь-кого іншого в складі його команди.

Епіцентр також не хотів програвати: активізувався, провів перестановки. І ось Солдат зачепив Гірного, і сам постраждалий виконував пенальті – воротар Самойленко парирував його удар, а захисник Норенков самовіддано кинувся до м’яча, завадивши Максиму зіграти на добиванні.

А наприкінці гри лівий оборонець черкасців відзначився й біля чужих воріт. Після тривалого розіграшу віддаленого стандарту ЛНЗ, здавалося, мав втратити м’яча двічі: проте Копил спершу зіграв на перехопленні, а потім – на підбиранні після невдалої подачі Тищенка. Відзначимо, що поряд – на лінії карного майданчика – було зо три суперники, проте всі вони пасивно спостерігали, як м’яч відскочив до Норенкова, який тут же смачним ударом з лівої ноги розстріляв ближню дев’ятку – 0:2. Денис забиває вперше після повернення в ЛНЗ. Чи міг на це відповісти клуб господарів? Так. Самойленко потягнув прицільний удар оборонця Мороза, ще в кількох моментах гострота не отримала логічного продовження. Поразка.

Переїзд не пішов на користь Епіцентру – після прощання з гостинними Дунаївцями він не виграв ще жодного домашнього матчу. ЛНЗ ж проявляє вольові якості та зберігає за собою місце в зоні плей-офф незалежно від результатів конкурентів. Можна привітати черкаський клуб із цим успіхом.

Man of the Match: Денис Норенков (ЛНЗ)

Давайте відзначимо лівого захисника гостей. І в обороні він був успішним (свідчення цьому – нулик на табло), і в атаці забив надзвичайно важливий другий м’яч своєї команди.

Епіцентр (Кам’янець-Подільський) – ЛНЗ (Черкаси) ‒ 0:2

Голи: Тищенко, 57 (пен.), Норенков, 86

Незабитий пенальті: Гірний (ЕК), 77 – воротар

Епіцентр (стартовий склад): Чернобай, Жмуйда, Мороз, Григоращук, Шевченко, Ліповуз, Глущук, Беженар, Стень, Ляшенко, Гірний. Запасні: Жмурко, Ничипоренко, С.Кристін, В.Кристін, Чепелюк, Пучковський, Павлученко, Миронюк, Барбоса, Буряк. Головний тренер: Сергій Нагорняк.

ЛНЗ (стартовий склад): Самойленко, Солдат, Лопирьонок, Муравський, Норенков, Хамелюк, Шестаков, Тищенко, Бойко, Савін, Нич. Запасні: Дубовий, Шеліхов, Насонов, Синьогуб, Тарасенко, Євдокимов, Полюлях, Долінський, Копил, Коваленко, Нехтій, Галенко. Головний тренер: Олександр Ковпак

м. Кам’янець-Подільський. Міський стадіон ім. Г. Тонкочеєва. 14:30

Арбітр: Дмитро Бондаренко

Група на вибування
  • Горішні Плавні

У першому колі гол Кіріченка приніс Діназу домашню перемогу. Паралельно в обласному центрі головний конкурент – ФСК Маріуполь – громив полтавців. Гірник-Спорт, аби зберігати шанси на порятунок, зобов’язаний був грати тільки на перемогу проти вишгородців. На це натякав досить агресивний склад господарів, де знайшлося місце більш досвідченим Романову, Сьомці та Горбаченку, а також плавна побудова Діназу без Коса на вістрі атаки.

Проте, навіть без яскраво вираженого форварда, гості швидко повели в рахунку. Мораренко з правого флангу виконав простріл низом, а Салабай встиг забити на дальній стійці – 0:1. Антон забиває другий тур поспіль. Гірник-Спорт неодноразово намагався відігратися, виконав чимало подач зі стандартів, натомість це Діназ міг подвоїти перевагу відразу після перерви. Оринчак на дальній стійці гарно ловив м’яча на ногу після подачі штрафного, проте пробив над поперечиною.

Коли ж Богдан тонким пасом запустив у прорив Кіріченка, той перечепився через ноги наздоганяючого Даценка. Пенальті – можливо, ключовий момент усього матчу. Сам постраждалий бив точно в кут, але Клімов метнувся вправо від себе й парирував удар. Мінімальна перевага гостей за підсумками першого тайму, проте який же стимул отримали гості завдяки цьому відбитому пенальті! До всіх неприємностей перед перервою залишився лежати на газоні воротар Діназа Коржук, лікарі надавали йому допомогу, під’їхала швидка. Словом, довелося випускати на заміну Головку дебютанта Дмитроченка (ще одна заміна – Подрєзан замінив Лебедєва).

На другий тайм Гірник-Спорт вийшов настільки мотивованим, що зрівняв рахунок фактично в першій же атаці. Підручний розхитав лівий фланг оборони гостей і навісив, Горбаченко здорово скинув головою на дальню стійку, звідки Сьомка смачним ударом з лівої ноги розстріляв ворота вже Дмитроченка – 1:1. Третій гол у чемпіонаті для Артема. Слідом ледве не забив і Горбаченко, який на довгий пас вибігав прямо на воротаря, проте тут суперник був першим на м’ячі.

Тим часом Діназ проводив свої атаки. Черговий простріл з правого флангу міг замикати Салабай, але повторити момент, як у дебюті зустрічі, йому не вдалося – не дістав м’яча на якісь долі секунди. А який шанс мав Мораренко, який після виносу від Білоуса вискочив на воротаря, проте в першому випадку не влучив у дальній кут, а в другому пробив у воротаря. Наостанок Клімов потягнув удар Бистрицького, а добивання від Коса не мало сенсу – офсайд. Це були цілком собі 100% нагоди повернути перевагу.

Гірник-Спорт залишається останнім, маючи вісім очок і відстаючи вже на чотири від маріупольців. Діназ поки п’ятий – але не лише СК Полтава, а й ФСК Маріуполь тепер на відстані одного успіху від вишгородців. Точно зраділи цьому результату в Чернівцях – незалежно від завтрашніх результатів, Буковина не опуститься нижче четвертого місця, а може вийти й на чисте друге.

Man of the Match: Владислав Горбаченко (Гірник-Спорт)

Здійснив результативну скидку під гол Сьомки, а в кінцівці міг ще й вирвати вольову перемогу для Гірника-Спорт. Відпрацював попереду на рівні, тож Діназ може тепер замислитися, чому бачить земляка в складі суперників.

Гірник-Спорт (Горішні Плавні) – Діназ (Вишгород) ‒ 1:1

Голи: Сьомка, 47 ‒ Салабай, 2

Незабитий пенальті: Кіріченко (ДВ), 45+1 – воротар

Гірник-Спорт (стартовий склад): Клімов, Сорока, Даценко, Черниш, Лебедєв, В.Шинкаренко, Підручний, Сьомка, Романов, Громенко, Горбаченко. Запасні: Веклич, Кравченко, Сидоренко, Посєвкін, Яковенко, Шептіцький, Подрезан, Базаров, Вороп. Головний тренер: Сергій Дірявка

Діназ (стартовий склад): Коржук, Школьний, Літвінов, Калинчук, Корешков, Соловйов, Оринчак, Мораренко, Кіріченко, Старенький, Салабай. Запасні: Дмитроченко, Півень, Пестрецов, Пастернак, Ворона, Клименко, Бистрицький, Білоус, Кос. Головний тренер: Олександр Головко

Горішні Плавні. Стадіон «Юність». 15:00

Арбітр: Софія Причина (Львівська область)

  • Полтава

Шосте місце проти сьомого, а між ними – чотири очка. Якби маріупольці під керівництвом ветерана Ворскли Красноперова виграли, боротьба за виживання в Першій лізі вийшла б на новий рівень. Якби полтавці здобули перемогу – можна сказати, на останні тури положення аутсайдерів вималювалося б максимально чітко.

СК Полтава знову стартувала без Щербака – провідний атакувальний гравець уже кілька турів не може допомогти команді Сисенка. Ще однією втратою став фланговий оборонець Савенков – через перебір карток довелося замінити його на Пося. В той же час, ФСК Маріуполь суттєво змінив свій стартовий склад – додатково наситив оборону та опорну зону, і навіть забивні Биковський і Літовченко почали цей важливий матч на лаві запасних. При цьому захист гостей постраждав через травми двох гравців (якщо Павлиш не грає давно, то Чушенко – це свіжа втрата).

Незважаючи на статус гостей, азовці першими показали свою активність. Спочатку Харжевський, а за ним – Мочевінський, пробивали по воротах полтавців. Невлучно, проте друга спроба вже була досить небезпечною. Що ж стосується господарів, то кілька разів біля воріт Кравцова виникали справжні пожежі, проте ешелонована багатохвильова захисна ланка ФСК Маріуполь навіть не допускала до ударів.

А от маріупольська команда недарма проводила пристрілку, коли то Мочевінський, то Михайленко, то ще хтось із гостей пробивав з різних позицій по воротах Вічного. Літюк з центру відпасував направо – на Харжевського, той виконав якісну подачу, а Мочевінський головою направив м’яча в дальній кут – 0:1. Для Івана це перший гол у сезоні. Фактично відразу ж після цього пішли команди на відпочинок.

Незважаючи на спроби господарів переломити хід гри, на заміни, які вони почали проводити, це ФСК Маріуполь, скоріше, міг закріпити свою перевагу, ніж СК Полтава – відігратися. Божевільні моменти виникали один за іншим: то Харжевський, вискочивши на воротаря, пробив поруч зі стійкою, то Вічний потягнув удар Літюка під поперечину, то Тепляков здалеку направив м’яч низом у сантиметрах від воріт.

Тож, коли гості закріпили свою перевагу, це відповідало логіці подій. «Джокер» Красноперова Літовченко підхопив м’яча на своїй половині поля та дотягнув його до чужого карного майданчика, коли захисник Пасічник змушений був його збивати. Сам Данило сильним ударом з пенальті в кут не залишив шансів воротареві – 0:2. Його третій гол у першості. Слідом ще й маріупольці струсонули поперечиною. Вічний виручив СК Полтава, коли Мочевінський вискочив на воротаря й мав усі шанси доводити рахунок до розгромного, проте впав у боротьбі з захисниками. Пенальті на тоненького реалізував Биковський, розвівши м’яч і воротаря – 0:3. А буквально через півтори хвилини Мочевінський запустив у прорив через правий край Літовченка, той виманив на себе суперників і відпасував на Ігоря – 0:4. Биковський довів число своїх голів у сезоні до восьми.

Набравши 12 очок, ФСК Маріуполь відірвався від дна таблиці та скоротив відставання від полтавців до мінімуму. Це – найгучніший результат туру, тому що в складі СК Полтава вистачає і гравців із досвідом, і вихованців сильних академій.

Man of the Match: Олег Красноперов (ФСК Маріуполь)

Добре знайомий на Полтавщині фахівець підніс найгучнішу на даний момент сенсацію в турі. Він змінив тактичну схему під суперника, а потім, досягнувши успіху, розвинув їх за рахунок вдалих замін. Цей розгром повертає маріупольцям реальні шанси на продовження першолігової прописки.

СК Полтава – ФСК Маріуполь ‒ 0:4
Голи: Мочевінський, 45+1, Літовченко, 73 (пен.), Биковський, 83 (пен.), 84

Полтава (стартовий склад): Вічний, Бичков, Пасічник, Томенко, Пось, Даниленко, Копитов, Горжуй, Замуренко, Костенко, Стрельцов. Запасні: Петриченко, Тельнов, Дрозд, Курелех, Бужин, Таранушич, Каретник, Яременко, Куімов, Щербак. Головний тренер: Володимир Сисенко.

Маріуполь (стартовий склад): Кравцов, Харжевський, Скиба, Мамросенко, Шушко, Тепляков, Булгаков, Мельниченко, Мочевінський, Пентелейчук, Літюк. Запасні: Якубенко, Чернецький, Петров, Махиня, Доброхотов, Гора, Літовченко, Биковський. Головний тренер: Олег Красноперов

Полтава. Стадіон «Молодіжний». 13:30

Арбітр: Артем Михайлюк