Неймовірне подорожчання Шахтаря, найгірший показник Динамо. Як клуби УПЛ закінчують 2022 рік

Фото — УПЛ

Закінчується неймовірно складний, дуже драматичний та вкрай важкий 2022 рік. Рік, ознаменований масштабним військовим вторгненням росії, мужністю українських воїнів, зруйнованою економікою нашої країни. А також – недограними футбольними чемпіонатами нашої країни сезону-2021/2022, суперечливим виступом українських клубів у єврокубках, прикрим непотраплянням національної збірної країни на чемпіонат світу-2022. Але найважливіше – знову – завдяки Збройним силам України – стартом та проведенням, нехай і вкрай специфічним нового чемпіонату у всіх трьох дивізіонах професійного футболу.

Читайте також: Мудрик, Довбик, Буяльський, Піхальонок та вся збірна першого півріччя УПЛ 2022/23

Перша частина чемпіонату УПЛ подарувала лідерство Дніпра-1, здивувала низькими позиціями Динамо і Ворскли, порадувала веселим виступом Зорі і досить великою кількістю яскравих матчів.

Враховуючи специфіку турніру, він дуже складний для точної та чіткої оцінки. Начебто всі команди рівні, але деякі – рівніші: той же Шахтар отримав два переноси, а всі заплановані на першу частину сезону 15 турів зіграли лише вісім команд, половина дивізіону. Деяким клубам, враховуючи специфіку та європейського кубкового сезону – матчі щотижня – доводилося практично весь час подорожувати, хтось, як, наприклад, Минай, у роз’їздах проводив небагато часу. Хтось, той самий Шахтар і меншою мірою Динамо з незалежних від себе причин втратив кілька важливих гравців, хтось зумів зберегти кістяк та основу і навіть, як ті ж Дніпро-1 та Ворскла, посилитися.

Читайте також: Олександрія ери Ротаня, Шахтар, Дніпро-1 та Динамо утримують лідерів. Усі трансфери УПЛ

Найголовніший критерій оцінки тренерської роботи – результати та турнірна таблиця. Не менш важливим є прогрес команди та молодих гравців. Ще один, хай і суб’єктивний – зростання чи зниження трансферної вартості як всього складу, так і окремих гравців.

За даними авторитетного порталу Трансфермаркт, 13 клубів УПЛ із 16-ти провели першу частину сезону з користю, збільшивши сумарну вартість свого складу. Важливе застереження, на якому ми не раз акцентували увагу: цифри порталу – не істина в останній інстанції. Але це авторитетний ресурс, який багато хто орієнтується і до оцінок якого прислухаються.

Читайте також: Скільки коштує трансфер Мудрика? Шахтар згадує про Гріліша, але не говорить про Кварацхелію чи Гакпо

Плюс ми також пішли досить легким шляхом, взявши за основу сумарні оцінки на команд на момент старту в чемпіонаті України, не зважаючи на трансфери, здійснені протягом сезону. А також прийнявши за точку старту дані на 15 серпня – за тиждень до першого туру чемпіонату УПЛ, хоча Динамо, Зоря, Дніпро-1 та Ворскла на той час уже зіграли або грали свої матчі в єврокубках.

За даними Трансфермаркту, з точки зору бізнесу найбільш ефективно першу частину сезону провів донецький Шахтар, сумарна вартість складу якого збільшилася на 61,5%, або на 44,1 мільйона євро. Так, багато в чому зумовлено зростанням вартості Михайла Мудрика, який додав за 3,5 місяці 25 мільйонів євро: з 15 мільйонів у вересні до 40 – у грудні. Але навіть 19 мільйонів, що залишилися «за вирахуванням Мудрика» – відмінна цифра.

На другому місці за ефективністю Дніпро-1, чия сумарна вартість складу збільшилася на 58,8% або на 11,32 мільйона євро: з 19,28 мільйонів євро до 30,6 млн. І знову відзначаємо внесок одного гравця: Артем Довбик приніс дніпрянам чотири мільйони, збільшивши свою трансферну вартість із шести до 10 мільйонів євро.

Відзначимо показники харківського Металіста 1925, чий склад із відсотковим співвідношенням зріс у ціні більше ніж у половину – на 51,4%: з 4,43 мільйонів євро до 6,7 млн.

Та й загалом, як уже було сказано вище, 13 клубів збільшили свої трансферні вартості. Із них сім – більше, ніж на 15%. Крім уже перерахованих Шахтаря, Дніпра-1 та Металіста 1925 року, це вдалося Вересу, Олександрії, Металісту та Ворсклі.

Три клуби за підсумками першого півріччя «спрацювали» у мінус. Сумарна вартість складів Руху, Інгульця та Динамо знизилася. Причому, у біло-синіх – найбільше, на 2%: із 106,2 мільйонів до 104,5 мільйонів. Зазначимо, лише Віктор Циганков у Динамо з травня по грудень «втратив» у ціні три мільйони євро.