Перестановки «у верхах»: після призначення Йовічевича Шахтар став шостим клубом УПЛ, який змінив тренера влітку

Игор Йовичевич, фото — ФК Шахтер

У четвер, 14 липня, Шахтар, оголосивши про підписання контракту з Ігорем Йовічевичем, офіційно оформив трансфер, про який усі говорили останній місяць і став шостим клубом УПЛ, який змінив тренера цього літа. Цікаво, що на такі кардинальні кроки у перше військове міжсезоння зважилися клуби, які гратимуть у єврокубках чи планують поборотися за путівку до Європи. Sport Arena згадала всі тренерські перестановки цього літа.

Шахтар та Йовічевич

У принципі, розмови про те, що Де Дзербі покине Шахтар, з’явилися ще в березні, незважаючи на всі запевнення італійця про бажання залишитися в клубі. Щоправда, треба віддати належне італійському фахівцю, він ще відіграв біля керма Шахтаря виставкові матчі, проте після них навіть самі футболісти Гірників давали зрозуміти, що майбутнє фахівця в команді туманне.

Роберто Де Дзербі, facebook.com/fcshakhtar

Чутки активно сватали Де Дзербі до різних клубів Серії А та Туреччини, тренер та Шахтар зберігали мовчання, а потім пролунав грім та інсайд: донецький клуб очолить хорватський наставник Дніпра-1 Ігор Йовічевич.

Призначення, цілком логічне, враховуючи масовий від’їзд легіонерів Шахтаря (необхідність задіяти молодих українських футболістів), серйозні проблеми у Ріната Ахметова, який втратив свої великі активи (як наслідок, можливе значне скорочення клубного бюджету), війна в Україні (складності чи навіть неможливість запрошення іноземного спеціаліста), хороші відношення між Йовічевичем і директором клубу з футболу Даріо Срною (не приховує, що в майбутньому хоче спробувати себе на тренерській ниві).

І якщо до Шахтаря в цій ситуації питань немає, за винятком можливої ​​виплати компенсації Дніпру-1 за тренера, то до самого Йовичевича вони залишаються. Причому не в плані професійного виклику, а в суто людських якостях, враховуючи попередні заяви хорвата про готовність працювати в Дніпрі-1 та небажання кидати клуб та команду у лихоліття. І так, поки що сам Йовичевич так і не пояснив і прокоментував свій перехід.

Дніпро-1 та Кучер

Ще більше запитань до Дніпра-1 та Металіста, дві ключові постаті якого – віце-президент Євген Красніков та головний тренер першої команди клубу Олександр Кучер, прийняли запрошення дніпрян. Залишимо за дужками попередні взаємини двох клубів та їхніх уболівальників та зміну вектора Дніпра-1, який вибудовував свою клубну систему та змушений її ламати під вимоги нових наставника та спортивного директора.

Євген Красніков та Олександр Кучер, metalist.ua

Куди більше цікавить, як тепер існуватимуть два клуби і як той же Красніков вестиме справи Дніпра-1 та Металіста поки що харківський клуб, за даними ЗМІ, не отримає гарантії фінансування хоча б на один сезон, які в тому числі «надасть» і дніпровський клуб, виплативши компенсацію за перехід тренера та взявши в оренду гравців Металіста.

Металіст і Призетко

А керуватиме Металістом Олександр Призетко, який свого часу очолював і Металіст, і Металіст 1925. Спортивним директором харківського клубу призначено Василя Кобіна, а сам Металіст навіть підписує нових гравців.

Олександр Призетко, metalist.ua

Подивимося, що зрештою вийде від колаборації двох клубів, і як житиме і за що боротиметься харківська команда.

Ворскла та Скрипник

Відставка Юрія Максимова була несподіваною для самого тренера та для футбольної громадськості. За два з половиною роки під керівництвом фахівця Ворскли у плані результатів лише прогресувала. 10-е місце у сезоні-2019/2020 та вихід у фінал Кубка країни, п’яте – у чемпіонаті-2020/2021 та п’яте за підсумками недограної першості-2021/2022.

Віктор Скрипник, Getty Images

Але керівництво клубу вирішило, що для подальшого прогресу команді потрібен новий тренер, тим більше, що «звільнився» один із найкращих українських фахівців – Віктор Скрипник, з яким, до речі, Максимов грав разом і у збірній України, і у Вердері.

Зоря та Патрік ван Леувен

З початку війни і до старту підготовки до нового чемпіонату із Зорею відбувалися дивні речі. За неофіційною інформацією, керівництво клубу не виходило на зв’язок із футболістами, за свідченнями самих гравців – призупинило виплату заробітної плати, що разом із наявними боргами навряд чи сприяло бажанню залишитися в клубі. У тому числі і для головного тренера, якому щороку з трьох, проведених біля керма команди, потрібно було будувати новий колектив.

Виходило непогано – дві бронзи, з боротьбою за путівку до Ліги чемпіонів, та вихід у фінал Кубка країни. Але, мабуть, невизначеність у Зорі та стабільність у Полтаві відіграли для Скрипника вирішальну роль.

Патрік ван Леувен, Getty Images

Повторити його результати намагатиметься колишній керівник академії Шахтаря Патрік ван Леувен, чий самостійний тренерський досвід на дорослому рівні обмежується нетривалим періодом роботи з тель-авівським Маккабі. А зараз йому потрібно будувати команду в дуже складних умовах.

Кривбас та Юрій Вернидуб

Як повідомляв сам криворізький клуб, причина розставання з тепер уже колишнім головним тренером команди Олександром Бабичем лежить не в плані результатів (навряд чи хтось має сумніви, що якби чемпіонат у Першій лізі дограв, що Кривбас не вийшов би в еліту). Клуб, який після відродження яскраво проявляє себе в медійному полі, не побоявся публічно назвати причини розірвання контракту з деякими футболістами, які залишилися за кордоном/залишили Україну після масштабного військового вторгнення росії.

Юрій Вернидуб. Фото – fckryvbas.com

Чи варто дивуватися, що новим головним тренером клубу став Юрій Вернидуб – людина, у моральних якостях яких ніколи не було сумніву, тренер, який залишив роботу в іноземному, читай, спокійному клубі, щоб зі зброєю в руках захищати Україну. І тренер, який виводив Шериф до групи Ліги чемпіонів і обіграв там Реал і Шахтар. З усіх боків – ідеальне призначення, а амбіції Кривбасу напевно більше, ніж просто боротьба за місце в середині таблиці. Подивимося, як піде.

Бонус: Чорноморець та Григорчук

Відомий український фахівець очолив одеський клуб ще відносно спокійний час – перед самим 2022-м роком. Григорчук повернувся до Чорноморця «під» нових інвесторів і з серйозними планами.

Роман Григорчук, facebook.com/fc.chernomorets

Звичайно, було б наївно припускати, що одесити, які набрали у 18-ти матчах минулого, недограного через масштабне військове вторгнення росії чемпіонату 14 очок, могли б боротися за єврокубки, однак у сезоні-2022/2023, якби він проходив у звичних умовах, цілком міг на це розраховувати. Тим більше, що роботу на трансферному ринку Моряки проводили дуже активно.

Богдан Грищук