Символічна збірна сезону УПЛ 2023/24: 33 найкращих гравців чемпіонату України з футболу

Владимир Бражко и Владислав Дубинчак, fcdynamo.com

Шахтар на першому місці в 12 із 15-ти останніх сезонів. Динамо підіймається на друге місце – і це успіх порівняно з минулим сезоном. У конкуренції за звання «третьої сили» найстабільнішим, а, відповідно, переможцем виявився Кривбас. СК Дніпро-1 стрімко регресував порівняно з минулим сезоном, хоча жорстко критикував свого попереднього тренера. Полісся в важкій боротьбі з Рухом і Ворсклою виграло дебютну єврокубкову путівку.

Всі найголовніші особистості другого сезону футболу при повномасштабному вторгненні – в символічній збірній чемпіонату України з футболу сезону 2023/24 серед клубів Прем’єр-ліги. Sport Arena називає 33 найкращих гравців.

Воротарі

  1. Дмитро Різник (Шахтар)

25 років – 27 матчів – 21 пропущений м’яч, 13 «сухих» матчів

«Гірники» придбали Різника за рекордну для себе суму, якщо говорити про амплуа воротаря. Спершу екс-ворсклянин надовго опинився в лазареті, його перспективи при Трубіні, П’ятові та плеяді молодих голкіперів здавалися туманними. Проте один конкурент завершив кар’єру, іншого продали в Бенфіку. Дмитро починав із семи пропущених м’ячів у чотирьох стартових матчах УПЛ поспіль. Але далі стався перелом. Різник багато виручав у єврокубках, включаючи пам’ятні 1:0 з Барселоною. Він відіграв на нуль у двох «Класичних» проти Динамо та завершив сезон із золотим дублем.

Перше півріччя: Кирило Фесюн (Колос). Друге півріччя: Олександр Кемкін (ФК Минай).

  1. Кирило Фесюн (Колос)

21 рік – 29 матчів – 31 пропущений м’яч, 12 «сухих» матчів

Після переходу Волинця в СК Дніпро-1 ковалівському клубу прогнозувалися проблеми з воротарською позицією. Проте насправді Вишняк і Кернозенко повірили в Фесюна та належно оцінили його потенціал. Перше півріччя молодий воротар провів взагалі бездоганно, будучи лідером дивізіону за більшістю показників. У весняній частині сезону Кирило пережив кілька більш болісних матчів – п’ять голів від Динамо, по три – від Шахтаря та Минаю. Проте загалом Фесюн – справжнє відкриття сезону, один із лідерів за кількістю проведених матчів і ігрових хвилин (поряд із Ісенком із Ворскли) та найкращий саме молодий голкіпер чемпіонату.

  • Перше півріччя: Денис Бойко (Полісся). Друге півріччя: Георгій Бущан (Динамо).

  1. Георгій Бущан (Динамо)

30 років – 26 матчів – 21 пропущений м’яч, 11 «сухих» матчів

У минулому сезоні Бущан пропустив більше чотирьох місяців, але в нинішньому чемпіонаті показав свій істинний рівень. Досвідчений воротар не пропускав у 11 матчах із 26-ти, лише раз у чемпіонаті отримав три голи (пам’ятна поразка в Житомирі), а більше трьох йому ніхто не забивав. Досить сильно відіграв і матчі проти головних конкурентів – хоча Шахтар і виграв у динамівців обидва протистояння та титул, воротар багато виручав, і його важко в цьому звинуватити.

  • Перше півріччя: Євгеній Волинець (СК Дніпро-1). Друге півріччя: Дмитро Різник (Шахтар).

Праві захисники

  1. Володимир Адамюк (СК Дніпро-1)

32 роки – 25 матчів – 2 голи, 5 асистів

Мати такого гравця – важлива опція для кожної команди, тим більше – для претендента на єврокубки. По-перше, Адамюк – надійний і стабільний футболіст. 23 матчі із 25-ти провів повністю, обійшовся без серйозних зривів і провалів. По-друге, це універсальний гравець – може легко перелаштуватися (за потреби прямо під час матчу) з флангу в центр і навпаки. По-третє, Володимир – вольовий і непоступливий. Записав на свій рахунок сім результативних дій, знаходив порозуміння з різними напарниками на фланзі.

  • Перше півріччя: Володимир Адамюк (СК Дніпро-1). Друге півріччя: Рафаель Бандейра (Кривбас).

  1. Ілля Путря (Чорноморець)

26 років – 25 матчів – 3 голи, 1 асист

У Чорноморці Путря пограв за кількох тренерських штабів і вже став капітаном. Цей сезон став для Іллі найбільш зрілим і стабільним в одеській частині його кар’єри. Він і сам був небезпечним, тричі забив з пенальті (в тому числі переможний м’яч Колосу та один із важливих у перемозі 3:2 над олександрійцями). Але особливо виділявся в конструкції атак, затяжних підключеннях. У найкращих матчах зв’язка Путря-Бадібанга була ударною силою Чорноморця.

  • Перше півріччя: Андрій Понєдєльнік (Кривбас). Друге півріччя: Олексій Сич (Рух).

  1. Андрій Понєдєльнік (Кривбас)

27 років – 30 матчів – 3 голи, 1 асист

У Першій лізі універсал Понєдєльнік пограв, щонайменше, на п’яти різних позиціях, і це вміння пригодилося і в Кривбасі. Тут він зосереджений на правому фланзі, може зіграти й вище. Більшість матчів провів саме в якості правого захисника. Дуже непогано працював вздовж усієї бровки, створював непогані дуети з різними напарниками – Кузиком, Задеракою. Провів кілька матчів на топовому рівні – як переможний з Колосом у першому колі чи пізніше проти ЛНЗ, Вереса чи обидва з Минаєм.

  • Перше півріччя: Ілля Путря (Чорноморець). Друге півріччя: Ілля Крупський (Ворскла).

Центральні захисники

  1. Богдан Слюбик (Рух)

20 років – 29 матчів – 4 голи

Оборона львів’ян – феномен, гідний більш ретельного вивчення. Пономарьов спростував те, що вважалося аксіомою – нібито малодосвідчений захисний блок (воротар – оборонці – опорники) прямо протилежний успішності команди на серйозному рівні. Хлопці 20-22 років весь чемпіонат відіграли досить впевнено (у Руху – 6-7 місце за кількістю пропущених м’ячів, до заключного туру він претендував на єврокубки). Уособлення цього успіху – Слюбик, який у п’ять разів подорожчав за останніх два роки та постійно займав одне з основних місць у захисній ланці своєї команди. Він чіпкий у верховій боротьбі, добре долучається до чужих воріт (причому не тільки на стандарти – згадаймо красиві голи з гри) та стрімко додає в пасовій роботі, вже зараз входячи в число найкращих за прохідними передачами вперед.

  • Перше півріччя: Микита Бурда (Колос). Друге півріччя: Богдан Слюбик (Рух).

  1. Микита Бурда (Колос)

29 років – 28 матчів – 1 гол, 1 асист

Після всіх травм і пошкоджень Бурда повернувся на свій рівень у Колосі. Ковалівський клуб зусиллями тодішнього головного тренера Вишняка, воротаря Фесюна та центрбека Бурди у літньо-осінній частині сезону був найкращим за надійністю захисної ланки, видав 9 матчів без пропущених м’ячів. У другому колі зміна тактичної схеми з трьох центрбеків і творчі пошуки нового наставника дещо позначилися на гарних цифрах оборони, було кілька розгромів і зривів, проте якраз Бурда в цілому той гравець, який уособив надійність і чіпкість захисної ланки.

  • Перше півріччя: Данило Безкоровайний (Кривбас). Друге півріччя: Валерій Бондар (Шахтар).

  1. Олександр Сваток (СК Дніпро-1)

29 років – 24 матчі – 1 гол, 1 асист

Спортклуб Дніпра-1 на другому місці після чемпіона за кількістю пропущених м’ячів, а Сваток – провідний його захисник. Певний час восени та на початку весняної частини сезону він пропустив через травми, і це далося взнаки на грі команди. Коли ж Олександр був у розпорядженні тренерського штабу, то створював хороший дует із Сарапієм і знаходив порозуміння з Адамюком, який постійно грав поруч. Сваток сильно відіграв проти найсильніших суперників, коли команда Максимова сенсаційно здобувала очки в претендентів на медалі та чемпіонство.

  • Перше півріччя: Олександр Сваток (СК Дніпро-1). Друге півріччя: Мігель Кампуш (ФК Олександрія).

Центральні захисники

  1. Микола Матвієнко (Шахтар)

28 років – 23 матчі – 3 голи

Найдорожчий оборонець сучасної УПЛ постійно в новинах щодо переходу в топ-ліги або топ-клуби інших європейських чемпіонатів. Що характерно, своєю грою Матвієнко підтверджує невипадковість такої високої оцінки своєї гри. Він належить до захисників-ігровиків: чудово працює з м’ячем, постійно входить у перелік найкращих за кількістю та якістю передач, у тому числі – на фінальну третину поля. На початку сезону, в який Шахтар входив важко, Микола дуже допоміг своїй команді голами Металісту 1925, Вересу та Минаю (в двох із трьох цих матчів гол Матвієнка мали визначальне значення).

  • Перше півріччя: Микола Матвієнко (Шахтар). Друге півріччя: Хайдін Саліху (ЛНЗ).

  1. Тимур Стецьков (Кривбас)

26 років – 30 матчів – 1 гол, 5 асистів

Кривбас у п’ятірці найкращих за кількістю пропущених м’ячів, але при цьому центр оборони був не таким стабільним. Зв’язка Бескоровайний-Стецьков на вищому рівні відіграла літо та осінь, але навесні Данило травмувався, а Тимур суттєво знизив кількість результативних дій і в підсумку програв боротьбу за звання найкращого асистента чемпіонату. Проте в плані гри на захист Стецьков в порядку – низку матчів криворіжці виграли з різницею в один гол, сам Тимур відзначився сумарно шістьма балами за системою «гол+пас» і ефективно доставляв м’яча в карний майданчик і на його рубіж.

  • Перше півріччя: Тимур Стецьков (Кривбас). Друге півріччя: Денис Попов (Динамо).

  1. Арсеній Батагов (Зоря)

22 роки – 24 матчі – 2 голи, 2 асисти

Переведення центрхава Батагова в оборону починалося ще раніше, якби не повномасштабна війна – він би, цілком можливо, грав саме на позиції захисника ще в Поліссі. У Зорі Арсеній уже скористався можливістю себе проявити. І, що найважливіше, в другому сезоні після втрати командою більшості досвідчених гравців, витримав випробування в різних конфігураціях оборони. Батагов володіє багатьма якостями сучасного захисника – читає гру, витримує баланс зон, дуже якісно працює з м’ячем на розвиток і побудову атак. Звісно, іноді даються взнаки наслідки зміни амплуа, проте навіть у важкому для Зорі сезоні Арсеній старався витримувати захисний баланс і прогресувати. Цілком може стати наступним вагомим продажем свого клубу..

  • Перше півріччя: Сергій Чоботенко (Полісся). Друге півріччя: Олександр Сваток (СК Дніпро-1).

Ліві захисники

  1. Іван Дібанго (Кривбас)

22 роки – 30 матчів – 1 гол, 5 асистів

Камерунець – значний актив Кривбасу. Минулого сезону новачок, який грав раніше в чемпіонатах не такого високого рівня, приємно вразив гарною та швидкою адаптацією. Зараз Дібанго значно додав у впевненості, залученості до атакувальних дій і гостроті. Більшість матчів сезону провів на рівні, вищому за середній. Не опускався нижче нього навіть у матчах проти найсильніших суперників (згадаємо два асисти у видовищній грі з Шахтарем – 3:3). При тому, що Іван – найкращий у лізі за захисними єдиноборствами, він ще й встигав регулярно загострювати через прогресивні передачі, кроси та простріли. Має потенціал додавати – на цьому фоні інформація про інтерес від клубів топ-5 європейських чемпіонатів не видається чутками.

Перше півріччя: Іван Дібанго (Кривбас). Друге півріччя: Владислав Вакула (ФК Минай).

  1. Максим Брагару (Чорноморець)

21 рік – 29 матчів – 1 гол, 2 асисти

Позиція, віднайдена Григорчуком для невисокого вінгера, розширила можливості флангових атак одеситів. У найкращих своїх матчах Брагару діяв на високій середній позиції, чудово співпрацював із Штогріним, Бойчуком і іншими одноклубниками з групи атаки та старанно покривав усю протяжність флангу. Максим сильно провів найкращі виїзні матчі своєї команди в чемпіонаті – в Олександрії та Житомирі (асисти в його активі), забив Кривбасу. Деякі очевидні огріхи атакувального гравця в захисті старався компенсувати старанністю та логікою дій, наприкінці сезону кілька матчів провів на більш звичній позиції. Вже розуміючи, що новий сезон почне в Динамо, дограв турнір із помітною самовідданістю.

  • Перше півріччя: Артем Смоляков (Полісся). Друге півріччя: Іван Дібанго (Кривбас).

  1. Іраклі Азаров (Шахтар)

22 роки – 22 матчі – 2 асисти

У Шахтаря існує конкуренція на флангах оборони й може стати ще більшою. Тим не менш, Азарові провів більшість матчів на лівому фланзі як на внутрішній арені, так і в міжнародних турнірах. Швидкісний і технічний гравець на високому рівні провів фінал Кубка України з Ворсклою, календарні матчі чемпіонату з Зорею, Чорноморцем, Вересом, Оболонню. Записав на свій актив участь у п’яти результативних комбінаціях. Відсутність Іраклі в заявці Грузії на Євро-2024 – велика загадка, він заслужив свій великий турнір, як і Гочолеішвілі.

  • Перше півріччя: Євгеній Шевченко (Верес). Друге півріччя: Максим Брагару (Чорноморець).

Центральні півзахисники

  1. Володимир Бражко (Динамо)

22 роки – 26 матчів – 6 голів, 3 асисти

Сильний виступ Бражка за Зорю ван Леувена справив велике враження, і в підсумку Володимир зумів скористатися своїм шансом у Динамо. Допоміг продаж Сидорчука в Кортрейк – але це не применшує зусиль самого молодого гравця, який із повною самовіддачею пройшов увесь сезон і додав киянам гостроти в відбираннях, організації атак на початкових фазах і особливо – на плацдармі перед своїм і чужим карним майданчиком. Бражко в багатьох моментах ловив суперників на виносах і відскоках і з лінії штрафної площі та її підступів провів більшість із своїх дев’яти результативних дій.

  • Перше півріччя: Володимир Бражко (Динамо). Друге півріччя: Микола Михайленко (ФК Олександрія).

  1. Дмитро Криськів (Шахтар)

23 роки – 28 матчів – 6 голів, 4 асисти

У «гірників» потихеньку зменшується кількість ігрового часу заслужених ветеранів, тож клуб награє в центрі півзахисту нових гравців. Коли не грав в основі Степаненко, дуже сподобався в ролі балансуючого центрального півзахисника молодий універсал Криськів. Він добре працює на м’ячі, тож швидко перенаправляє вектор атак відразу після відбирань чи перехоплень. Зважаючи на наявність в середині поля таких майстерних конкурентів, як Судаков, Бондаренко та Марлон, позиція нижчого центрхава може стати виходом для самого Дмитра та новим імпульсом для плацдарму в середині поля для Шахтаря. Вже зараз видно потенціал у Криськіва, за яким він переважає Назарину, Кастільо та інших можливих претендентів на цю позицію.

  • Перше півріччя: Руслан Бабенко (СК Дніпро-1). Друге півріччя: Володимир Бражко (Динамо).

  1. Богдан Кушніренко (Полісся)

28 років – 25 матчів – 4 голи, 3 асисти

Середня лінія житомирян із Танковським, Крушинським, навесні – з Таллесом була сильною ланкою Полісся та продукувала як первісне відбирання м’яча, так і початкові фази атак. Особливу роль поряд із товаришами по центральному плацдарму відігравав Кушніренко – універсал, який вдало використовував свої навички гри на 3-4 різних позиціях. Виконуючи великі обсяги робіт у центрі поля, Богдан ефективно долучався на стандарти та здійснив сім результативних дій – у Полісся лише вінгер або атакувальний півзахисник Козак напрацював більше (вісім).

  • Перше півріччя: Богдан Кушніренко (Полісся). Друге півріччя: Олександр Яцик (Зоря).

Праві півзахисники

Александр Зубков, Getty Images

  1. Олександр Зубков (Шахтар)

27 років – 25 матчів – 5 голів, 8 асистів

Максимально контрастний сезон для Зубкова: з однієї сторони, переможний м’яч Динамо в матчі, після якого пішов у відставку Луческу, з іншої – вилучення в Полтаві в грі чемпіонату проти Ворскли. Олександр видав найкрутіший результат чемпіона в УПЛ за рейтингом «гол+пас» на рівні з найкращим бомбардиром Сіканом, але при цьому пережив кілька відверто невдалих відрізків (жодного голу за перших вісім матчів, жодної результативної дії в п’яти заключних турах першості). Будучи одним із найбільш досвідчених і статусних гравців сучасного чемпіонату України, Зубков видав найкращий серед півзахисників і вінгерів зокрема показник із обіграшу один в один, але при цьому, пробиваючи по воротах найбільше в УПЛ, забив значно менше інших провідних флангових атакувальних гравців сезону. Зате став найкращим асистентом чемпіонату за підрахунками Sport Arena.

  • Перше півріччя: Ілля Квасниця (Рух). Друге півріччя: Назар Волошин (Динамо).

  1. Ілля Квасниця (Рух)

21 рік – 30 матчів – 8 голів, 6 асистів

Справжнє відкриття сезону. Ще в минулому чемпіонаті Квасниця лише тільки виходив на заміни (хоча встиг відзначитися асистом у грі з Інгульцем), а тепер став найкращим за «гол+пас» у складі Руху при таких добротних атакувальних футболістах, як Климчук, Таллес і Плюмен. Ілля запам’ятався завдяки швидкісному дриблінгу та вмінню загострити, відзначався результативними діями проти різних суперників і з приємною регулярністю. Квасниця може суттєво додати у класі, досвіді та ціні завдяки участі в Олімпіаді та матчах за молодіжку.

  • Перше півріччя: Олександр Зубков (Шахтар). Друге півріччя: Олександр Зубков (Шахтар).

  1. Олексій Гуцуляк (СК Дніпро-1)

26 років – 25 матчів – 9 голів, 1 асист

Разом із Філіпповим вінгер став найкращим бомбардиром Дніпра-1 після Довбика. Відзначався в особливо важливі для своєї команди моменти: забивав переможні м’ячі Динамо, Шахтарю та Ворсклі. При сильній роботі з м’ячем ще й не уникав боротьби, постійно нав’язував суперникам верхові дуелі. До мінусів Гуцуляка можна віднести нестабільність: вибухав голами та асистами по кілька турів поспіль, а були й затяжні періоди без конкретної результативності (за 11 турів від жовтня до кінця березня записав на свій актив тільки один гол, а це розпал сезону, тут закладалися медальні успіхи конкурентів).

  • Перше півріччя: Олексій Гуцуляк (СК Дніпро-1). Друге півріччя: Ілля Квасниця (Рух).

Атакувальні півзахисники

  1. Віталій Буяльський (Динамо)

31 рік – 23 матчі – 10 голів, 5 асистів

У нас дуже складний вибір, і перше місце варто пояснити. Це не збірна найбільш перспективних або найбільш прогресуючих футболістів – це збірна тих, хто досягнув найкращих показників у чемпіонаті. Якщо дивитися на гравців з цієї точки зору, нікого, кращого за Буяльського, під нападниками нема й бути не може. 10 голів, 5 асистів, 6 так званих передасистів – передгольових передач. Стабільний виступ уже кілька років поспіль, причому, з кожним роком Віталій все важливіший для команди. Так, він максимально нестандартний футболіст – можливо, його адаптація потребує особливих зусиль (і тому Буяльський залишається незатребуваним у збірній). Але в УПЛ це гравець, спроможний змінити хід гри та забезпечити результат. До його показників треба тягнутися навіть дуже обдарованим молодшим гравцям.

Перше півріччя: Віталій Буяльський (Динамо). Друге півріччя: Микола Шапаренко (Динамо).

  1. Георгій Судаков (Шахтар)

21 рік – 23 матчі – 6 голів, 2 асисти

Найвищий трансферний актив УПЛ, найбільший талант Шахтаря, найстатусніший гравець, який поки залишається в чемпіонаті України з футболу. Судакова рано помітила європейська преса, він здорово проявив себе на молодіжному Євро-2023 та в єврокубках, отже, вже зараз стоїть у шортлистах топ-клубів світу. Хоча, за великим рахунком, ще на внутрішній арені не досягнув потужних особистих показників. Талановитий півзахисник зв’язував гру «гірників», показував високий ігровий інтелект і інструментарій виконання. Але, при найбільшій для гравців свого амплуа, кількості ударів забив шість м’ячів – третину з них із пенальті, а також виконав лише два асисти. Може значно більше, проте, з великою долею вірогідності, після Євро-2024 продовжить прогресувати вже в нових змагальних умовах.

  • Перше півріччя: Олександр Піхальонок (СК Дніпро-1). Друге півріччя: Марлон Гомес (Шахтар).

  1. Олександр Піхальонок (СК Дніпро-1)

27 років – 25 матчів – 5 голів, 5 асистів

Сильний сезон Піхальонка дещо зіпсувала травма, яка коштувала йому, можливо, місця в заявці на Євро-2024. Навіть втративши такого висококласного напарника, як Довбик, Олександр виконав десять результативних дій і вів усю креативну гру Дніпра-1. Чудове бачення поля та висока культура пасу робили розрізні передачі та закидання від Піхальонка особливо гострими, до того ж, він непогано виконував стандарти та здорово пробивав здалеку. Перехід в Динамо – великий крок у кар’єрі Олександра, і, якщо дозволить здоров’я, він може провести найбільш продуктивні роки своєї кар’єри в столиці, де поруч будуть гравці рівня Буяльського та Ваната (чомусь вважається що запрошення Піхальонка – ознака майбутнього трансферу Шапаренка як найперспективнішого активу середньої лінії киян).

  • Перше півріччя: Георгій Судаков (Шахтар). Друге півріччя: Таллес Бренер (Рух).

Ліві півзахисники

  1. Андрій Штогрін (Чорноморець)

25 років – 30 матчів – 8 голів, 3 асисти

Давно знаний і навіть десь із іронією сприйнятий у рідній команді гравець розкрився в новій якості. Штогрін провів свій найкращий сезон із точки зору результативності – причому, всі вісім голів провів із гри, без пенальті. З урахуванням голів, асистів, передасистів і зароблених результативних стандартів Андрій причетний до півтора десятка забитих м’ячів Чорноморця в чемпіонаті та кубку. Також не уникнув певної нерівності двох частин сезону, але все одно зробив величезний внесок у дострокове збереження клубом прописки в УПЛ та вихід у півфінал Кубка України.

Перше півріччя: Бені Макуана (Полісся). Друге півріччя: Кевін (Шахтар).

  1. Назар Волошин (Динамо)

20 років – 26 матчів – 7 голів, 6 асистів

Волошин після повернення з оренди в Кривбасі значно підвищив, перш за все, показник впевненості в собі. Це сміливий і ініціативний вінгер, який не боїться брати гру на себе, обігрувати, завершувати нестандартно. Назар додавав по ходу сезону і в період травми Ярмоленка та поступового виходу на колишній рівень гри Кабаєва гра молодого футболіста була великою підмогою Динамо. Безперечно, Волошин може ще додавати. Є потенціал у перспективі 2-3 років рішуче ввійти в число лідерів свого клубу та національної збірної.

  • Перше півріччя: Андрій Штогрін (Чорноморець). Друге півріччя: Владислав Кабаєв (Динамо).

  1. Бені Макуана (Полісся)

21 рік – 18 матчів – 4 голи, 3 асисти

Якби не травма на самому початку другої частини сезону, яка закрила для Макуана залишок чемпіонату, було б дуже цікаво подивитися на подальший прогрес конголезця. В 2023 році Бені від незабутнього дебюту (перший гол чемпіонату в умовно домашньому матчі з Вересом) і аж до злощасного першого офіційного матчу 2024-го додавав пластики, гостроти та техніки грі житомирян. Маючи таких гравців, як Макуана, Козак і Мустафаєв, можна було мати постійну перевагу на флангах. Сподіваємося, що відновлення Бені пройде за планом і він порадує фанів не лише студійним записом пісні про Полісся.

  • Перше півріччя: Максим Задерака (Кривбас). Друге півріччя: Віталій Дахновський (Верес).

Нападники

  1. Данило Сікан (Шахтар)

23 роки – 30 матчів – 10 голів, 3 асисти

Стрімкий прогрес Сікана – один із помітних кадрових успіхів штабу Пушича. Ще восени Данило забивав від випадку до випадку, більшою мірою перебуваючи в тіні Траоре, коли той був здоровим. Навесні відчував суттєву конкуренцію зі сторони забивного Келсі. Навесні ж у вирішальний ігровий відрізок від березня до травня Сікан забивав практично в кожному матчі, загалом довівши число результативних дій до 13-ти. Зараз ми вже можемо не сумніватися, визнаючи очевидне – Шахтар визначився зі стабільним основним нападником.

  • Перше півріччя: Олег Кожушко (Кривбас). Друге півріччя: Данило Сікан (Шахтар).

  1. Едуардо Герреро (Зоря)

24 роки – 23 матчі – 9 голів, 3 асисти

Невдалий загалом сезон Зорі – час випробування гравців, які залишилися після відходу ван Леувена. Герреро, був би тільки здоровий, – це основний вибір в атаці для всіх головних тренерів, які за останній рік очолювали луганський клуб. Технічний, пластичний і при цьому по-спортивному хитрий нападник. Панамець може зіграти як на вістрі, так і з флангу чи в відтяжці. Хоча певний час Едуардо пропустив і не завжди виступав рівно (а хто в Зорі виступав?), саме він вирішив долю матчів з Оболонню, Металістом 1925, Колосом. Забивав у важливий момент у багатьох іграх, які важко складалися для недавніх учасників єврокубків. Є відчуття, що якби Зоря не втратила більшість висококласних півзахисників, результативність Герреро була б вищою.

  • Перше півріччя: Едуардо Герреро (Зоря). Друге півріччя: Артур Ременяк (ФК Минай).

  1. Юрій Климчук (Рух)

27 років – 16 матчів – 5 голів, 2 асисти

Ще одна сумна історія про зіжмакану другу частину сезону – і не з вини самого гравця. Климчук у календарному 2023 році відзначився 12 голами та трьома асистами (рахуємо весняну частину 2022/23 та осінню – 2023/24). Шикарно провів матчі проти Зорі, Ворскли, Вереса. Проте вже після третього матчу 2024 року опинився в лазареті до кінця чемпіонату. Юрій здорово діяв як на просторі, так і безпосередньо біля воріт. Він відзначається вмінням зіграти чітко та несподівано: випередити, обіграти, пробити з-під суперника. В світлі можливого приходу оболонця Краснопіра позиції Климчука не ослабляються, навпаки – в нього буде можливість зіграти з глибини, що використає такі його гарні якості, як вміння долати простір і нанизувати суперників на швидкості та дриблінгу.

  • Перше півріччя: Юрій Климчук (Рух). Друге півріччя: Луіфер Ернандес (Полісся).

Нападники

  1. Владислав Ванат (Динамо)

22 роки – 27 матчів – 14 голів, 7 асистів

Свій найсильніший сезон у дорослій професіональній кар’єрі провів Ванат. Здобув звання найкращого бомбардира чемпіонату, забивши свої 14 м’ячів у 12 різних матчах (вражаюча стабільність). Віддав сім результативних передач – причому, досить різних – як скидок і пасів на коротко, так і добре задуманих і виконаних пасів на загострення. Владислав дуже впевнено почувався в чужому карному майданчику – нема жодного гравця, який хоча б приблизно стільки ж перетинався з м’ячем біля воротами, і жоден інший форвард не завдавав стільки ударів по воротах.

  • Перше півріччя: Владислав Ванат (Динамо). Друге півріччя: Владислав Ванат (Динамо).

  1. Олександр Філіппов (СК Дніпро-1)

31 рік – 23 матчі – 9 голів, 3 асисти

Повернення Філіппова в УПЛ було подією очікуваною, і коли саме Дніпро-1 підписав його на місце Довбика, це було великою перемогою скаутингу та менеджменту клубу. Перших матчів вісім Олександр набирав кондиції, але, налагодивши взаєморозуміння з Піхальонком, Гуцуляком, Рубчинським почав регулярно та різноманітно забивати. У Філіппова – результативні дії в 11 різних матчах, зокрема, гол Шахтарю, асист із Динамо та повністю зроблений результат з Рухом (гол+пас). От тільки цілісність виступу новачка порушена травмами, через які він пропустив сім турів. За цей час, не виключено, зміг би нав’язати боротьбу за звання найкращого бомбардира.

  • Перше півріччя: Олександр Філіппов (СК Дніпро-1). Друге півріччя: Едуардо Герреро (Зоря).

  1. Руслан Степанюк (Ворскла)

32 роки – 27 матчів – 7 голів, 4 асисти

Степанюк попрощався з Ворсклою після 4,5 вдалих років виступів. За цей час досвідчений нападник досягнув п’ятірки найкращих бомбардирів полтавського клубу за всю історію, допоміг йому двічі вийти до фіналу Кубка України. Цього сезону в чемпіонаті та кубку Руслан записав на свій рахунок 16 результативних дій (9 голів і 7 асистів). У кількох матчах (як із Чорноморцем і Оболонню) його голи принесли перемоги полтавському клубу, також був дуже корисним у підіграші, в виграних м’ячах попереду, скидках і зароблених стандартах. Звісно, це втрата для Ворскли – і сигнал про зміщення полюсів у трансферній кампанії, якщо Верес перехоплює провідного гравця в недавніх учасників єврокубків.

  • Перше півріччя: Руслан Степанюк (Ворскла). Друге півріччя: Денис Устименко (ФК Минай).