Тартанові муки: як змінилася збірна Шотландії за три з половиною місяці з моменту останньої зустрічі з Україною

Шотландия — Украина, Getty Images

Для збірної України починається спекотна фаза: три матчі у Лізі націй за тиждень! У двох із них команді Петракова протистоятиме збірна Шотландії. Нагадаємо, що перший із поєдинків планувався на червень, проте через війну було перенесено на осінь. До того ж вийшло так, що саме проти Тартанової армії (і теж в гостях) наша команда грала півфінал плей-оф чемпіонату світу.

Вважаємо, та яскрава перемога ще у вашій пам’яті. Перший день літа, Глазго, “Гемпден парк”. Збірна України, половина складу якої без ігрової практики через війну – номінальний аутсайдер. Диво-гол Маліновського-Ярмоленка. Холодний душ господарям від Яремчука після перерви. Помилки Бущана, гол у відповідь, нервова кінцівка. І підсумковий катарсис.

Зараз, напередодні нової зустрічі цих команд у рамках зовсім іншого турніру, давайте порівняємо ту й цю збірну Шотландії. Незважаючи на невеликий термін (три місяці та 20 днів), команда Стіва Кларка змінилася сильніше, ніж може здатися. І, незважаючи на втрату свого найсильнішого гравця, слабшою не стала. Хоча з цим може посперечатися і рейтинг ФІФА: з кінця весни шотландці в ньому втратили шість позицій (зараз – 45 місце). Україна залишилася 27-ою.

Ходімо, як ми це любимо, у хронологічному порядку.

Що було?

Перед червневою зустріччю зі збірною України Кларк закликав під прапор святого Андрія 28 гравців. У списку спочатку були травмовані Тірні (Арсенал), пізніше відкололися Паттерсон (Евертон) і Джек (Рейнджерс).

З 26, що залишилися, вісім представляли клуби, які сезон, щойно завершився , відіграли в АПЛ. А саме:

  • основний лівий захисник віце-чемпіона Англії Робертсон;
  • напівосновний опорник клубу із зони єврокубків Мактоміней;
  • основний півзахисник команди-середняка ​​Макгінн;
  • основний півзахисник середняка-аутсайдера Армстронг;
  • основний форвард тієї ж команди Адамс;
  • напівосновний захисник команди-аутсайдера Купер;
  • основний захисник команди, що вилетіла, Хенлі;
  • основний півзахисник тієї ж команди Гілмор.

Крім того, була пара легіонерів з континенту. Молодий лівий захисник/латераль Хіккі провів чудовий рік у Болоньї (36 матчів, 5 голів!), а його старший та центральний колега Хендрі більшу частину сезону був основним у Брюгге.

Біллі Гілмор. Фото – Getty Images

Разом отримуємо: дев’ять осіб із топ-чемпіонатів, майже всі – гравці старту своїх клубів. Могло бути і десять – Тірні. Згадаймо також, що Паттерсон, який пролетів повз плей-офф через наслідки травми, представляв Евертон. Однак молодий правий край за півсезону не зіграв за Ірисок жодної хвилини. Прийшовши в клуб одночасно з Миколенком, Натан спочатку сидів у запасі, а потім ліг у лазарет – операція на кісточці.

У результаті в старті проти команди Петракова вийшли шість “АПЛівців” (Гілмор вилетів з Норвічем, але нікуди не подівся з Челсі), а також обидва небританські легіонери.

Склад збірної Шотландії проти України 01.06.2022: Гордон – Хікі, Хендрі, Мактоміней, Купер (Хендрі), Робертсон – Гілмор (Армстронг), Макгрегор – Макгінн – Адамс, Дайкс (Крісті)

Єдиний гол забив Макгрегор на 79-й хвилині. Зробив рахунок 1:2 та валідольну кінцівку. Рахунок закрив Довбик із третьої спроби.

Що буде?

У нинішньому списку Кларка 23 футболісти. Головна біда – відсутність травмованого Робертсона, найсильнішого гравця у цьому шотландському поколінні. Втім, і без нього одразу 11 осіб із заявкового списку представляють клуби АПЛ. А саме:

  • запасний, який став основним через травму конкурента лівий захисник з команди-лідера Тірні;
  • основний опорник претендента на зону ЛЧ Мактоміней;
  • запасний (поки що?) півзахисник команди із групи лідерів Гілмор;
  • основний правий захисник команди-середняка ​​Хіккі (так-так, саме правий);
  • основний правий захисник команди-середняка ​​Паттерсон;
  • напівосновний вінгер команди-середняка ​​Фрейзер;
  • півосновний півзахисник команди-середняка ​​Армстронг;
  • основний форвард тієї ж команди Адамс;
  • основний півзахисник команди-середняку ​​Макгінн;
  • основний півзахисник команди-середняка ​​Крісті;
  • основний захисник команди-аутсайдера Маккенна

Плюс Джек Хендрі, який щойно змінив Бельгію на Італію (Кремонезі). Щоправда, у Серії А центрбек поки що зіграв лише 7 хвилин.

Джон МакГінн

Разом отримуємо: одразу 12 футболістів із топ-чемпіонатів. Майже всі – з гарною ігровою практикою. Топ-клуби (це якщо відносити до цієї категорії МЮ) представляють лише двоє. Але давайте порівняємо з нашою збірною.

Що у нинішньої команди України з легіонерів? Особливо у світлі відсутності Зінченка та Соболя? Так негусто:

  • напівосновний атакуючий півзахисник одного з лідерів Серії А;
  • основний лівий захисник середняка (якщо не аутсайдера) АПЛ;
  • напівосновний півзахисник середняка ​​Серії А;
    безнадійно запасний воротар лідера Примери;
  • неосновний форвард однієї з найсильніших команд Бельгії;
  • основний опорник одного з лідерів французької Ліги 2;
  • основний (з застереженнями) захисник другої команди Чехії;
  • основний вінгер одного із лідерів футболу ОАЕ.

Разом: лише чотири представники топ-чемпіонатів, лише в одного з них немає проблем із регулярною практикою.

Кадрову перевагу команди Шотландії можна підкріпити ще одним показником – умовною вартістю складу згідно з даними авторитетного трансферного порталу. Для британської команди вона становить понад 230 млн євро, для їхнього нинішнього суперника – 182. З наявністю Робертсона різниця була б суттєвішою.

Як гратиме збірна Шотландії у вересні? І ким?

Стів Кларк цілеспрямовано гне свою лінію. За минулі півтора роки майже завжди його команда виходила із трьома центральними захисниками. Тірні, коли здоровий, використовується як лівий центральний – тому що Робертсон. Компанію йому зазвичай складали Мактоміней (опорник МЮ вже звик до цієї ролі), а також хтось із пари Хенлі/Хендрі. І тут є проблема. Перший нині травмований, а новачок Кремонезе поки що без практики. Додамо, що Купер, який грав проти України, зараз не викликаний. Не виключено, що тренер зробить ставку на Маккенну з Ноттінгема.

Кіран Тірні. Фото – Getty Images

Ліворуч не буде Робертсона. Але дана позиція в цій команді укомплектована чи не краще за решту. Тірні доречніший у центральній трійці, бо там зараз недобір якісних кадрів. Бровку, таким чином, займе або Грег Тейлор із Селтіка (він грав там навесні у ТМ проти Польщі, а також в останньому на сьогодні матчі ЛН проти Вірменії) або універсал Хіккі. Наш прогноз: вибір буде зроблено на користь 20-річного Аарона, який влітку змінив Болонью на Брентфорд.

Справа міг би зіграти той же Хіккі, але заслужено основний претендент на це місце – Паттерсон. Він теж молодий (через місяць 21), він давно здоровий та прогресує. Раніше у Кларка цю позицію частіше закривав О’Доннелл, але зараз представника Мотеруелла навіть не викликали. Альтернативою одноклубнику Миколенко буде Релстон, який надійно сидить під Юрановичем на лавці Селтіка.

Центр поля. Тут є варіанти. Минулого року однією з ключових фігур був юний чолсюк Гілмор. Він виходив у старті та проти України. Однак зараз Біллі без ігрового часу, і місця на полі йому не вистачить. Влітку у матчах Лізі націй окреслився кістяк: Макгінн (Астон Вілла), Макгрегор (Селтік), Армстронг (Саутгемптон). Вважаємо, ці люди й вийдуть на поле сьогодні.

Атака. І тут не без варіантів, але вже від безриб’я. Залізно основний – Че Адамс із Сотона, який у новому сезоні встиг забити чотири рази. У два форварди Кларк грав на Євро (другим, як правило, був Дайкс). Однак, починаючи з 2022 року, від цієї практики він відмовився. Лише раз у шести матчах Шотландія зіграла з двома нападниками – справа була якраз у невдалому поєдинку проти України. В інших іграх під Адамсом діяла пара інсайдів: на ці ролі претендують згадані Макгінн і Армстронг, а ще Крісті з Борнмута і, мабуть, Фрейзер з Ньюкасла.

Че Адамс, Getty Images

Дайкс уже третій рік грає за КПР. І новий сезон у Чемпіоншипі він почав посередньо: забив лише раз на десять матчів, місце в основі втратив. У Джейкоба Брауна зі Стоку статистика трохи краща, але шансів на основу збірної зараз він має трохи більше ніж нуль. Отже прогнозуємо формацію 5-2-2-1 у наступному поєднанні:

Гордон – Паттерсон, Хендрі, Мактоміней, Тірні, Хіккі – Макгрегор, Гілмор – Армстронг, Макгінн – Адамс

Це, як кажуть, обережний варіант. У більш рішучому – викреслюємо Гілмора, пишемо Крісті.

Зазначаємо: під час багаторазово згаданого червневого матчу Кларк перебудувався на 4-3-3, і це дало проміжний результат. Якщо що, на флангах атаки можуть зіграти Макгінн, Крісті, Армстронг та Фрейзер.

Чим серце заспокоїться?

Втрата Робертсона в цілому непоправна. Однак, як мінімум, кількісно його є ким замінити. Тейлор непоганий – пригадаємо, у недавньому матчі ЛЧ він і Шведа дотримався, і свого “однофамільця” Лукаса повозив. А Хіккі – просто добрий (нехай далеко не так корисний в атаці, як ліверпульська зірка).

У формі решта лідерів: Мактоміней, Тірні, Макгрегор, Макгінн, Адамс. Кларк – тренер досвідчений і розумний, він явно вміє робити висновки зі свіжих невдач.

Але геть песимізм! Слабких місць у сучасній шотландській команді також вистачає. Перелічимо їх коротко.

Воротар. 39-річний Гордон, який представляє великий і грізний Хартс, просто безальтернативний. Маршалл, основний на торішньому Євро, зав’язав, але йому 37. У Рейнджерс чергуються 35-річний Маклафлін та 40-річний Макгрегор. Втім, нинішній вартовий №1 особливих приводів для критики не дає. Досвіду йому не позичати: 4 сезони в АПЛ, потім 5 років в основі Селтіка.

Центр захисту. Про цю проблемну зону вже було сказано вище. Фланговий Тірні та півзахисник Мактоміней тут використовуються не від хорошого життя. З решти – хтось травмований, хтось без практики, хтось просто деградував (як Купер). Вигідно на тлі інших виглядає Маккенна, але він за Кларка грав рідко. А Портеус із Хібс – і зовсім дебютант.

Скотт Мактоміней. Фото: Getty Images

Атака. Один тямущий Адамс – таке собі шотландське “нашевсьо”. Дайкс зараз зовсім зажурився. Браун не дуже чудовий, та й без тренерської довіри. Другим нападникам зможуть зіграти Крісті та Фрейзер, але є обґрунтовані сумніви, що Кларк зробить ставку на когось із них. Якщо “товариш” Че встане не з тієї ноги або просто буде добре закритий (шкода, що в першому матчі не буде Забарного), гідної альтернативи тренер просто не має.

“На папері” фаворита в цьому матчі немає – котирування на перемогу приблизно рівні. Виходячи з турнірного становища, нічия більше влаштує команду гостей. Першого червня наші співвітчизники вважалися аутсайдерами протистояння. Але гарно й по ділу обіграли суперника, нехай із меншою кількістю представників топ-ліг у складі (ніж зараз), натомість із цілим Робертсоном.

Так що заважає пригорнути цю непросту, але аж ніяк не чудову банду ще раз, у її ж лігві? Навіть без Зінченка, Бущана, Забарного (перебір карток) та Шапаренка. Буде важко. Але завдання цілком по плечу. Ліга А, довго в розлуці нудьгувати не доведеться!