Артем Гагарін: «Те, що Кривбас за два роки вийшов в УПЛ, результат роботи всього колективу»

Фото — fckryvbas.com

Ще не так давно, влітку 2020 року, в Кривому Розі відбулася урочиста церемонія презентації рестарту ФК Кривбас. Славетне ім’я, яке повернулося в вітчизняний футбол на базі ФК Гірник (Кривий Ріг), відразу ж привернуло підвищену увагу вболівальників і фахівців.

Події розгорталися швидко: в сезоні 2020/21 Кривбас став бронзовим призером Другої ліги, посівши друге місце в Групі «Б» й слідом за харків’янами підвищившись у класі, а в сезоні 2021/22, знову розмістившись за Металістом, криворіжці були другими з відривом на момент вимушеної призупинки чемпіонату України через війну.

Тепер, коли Кривбас прийнятий в число учасників Української Прем’єр-Ліги сезону 2022/23, ми попросили віце-президента клубу Артема Гагаріна підсумувати виступи першої представницької команди в змаганнях ПФЛ і розповісти про подальші плани криворіжців.

«Від самого початку Кривбас налагоджував роботу на рівень УПЛ»

– Передовсім, дозвольте почати з привітань. Могли повірити, що Кривбас зуміє з Другої ліги дійти до УПЛ?

– Історію, як кажуть, пишуть мрійники — і якби ми не мріяли цього досягти, ми б не змогли це зробити. Ми віддаємо належне роботі всього нашого колективу — кожен тренер, кожен футболіст, кожен співробітник клубу зробив свій посильний вклад у цей успіх.

Але маю вам сказати, що від самого початку ми налагоджували всі клубні служби на рівень УПЛ. Якщо у нас робилися медіа-активності, то на рівні Прем’єр-Ліги. Якщо працювали над інфраструктурою — нашою базою, клубним стадіоном — то з думкою про Прем’єр-Лігу. Якщо підбирали новачків — то теж для рівня, необхідного для виступів у Прем’єр-Лізі.

Пригадаймо, спершу ми працювали з тими футболістами, які дісталися нам при рестарті Кривбасу. Вже взимку в Другу лігу запросили досить майстерних новачків. А те, що було далі з селекційною роботою — це винятково посилення з думкою про найвищий рівень. Саме тому продовжувала прогресувати вся команда — підвищувалася конкуренція, і навіть ті хлопці, які давно в клубі й застали часи з менш амбітними завданнями, вони теж тягнулися до найкращих і розвивалися.

Кривбасс – Краматорск, фото Sport Arena

Тому, відповідаючи на ваше питання, ми поставили собі планку, до якої хотіли дорости, й послідовно працювали, щоб опинитися саме там, де опинилися. Звісно, мені дуже прикро, що через варварське вторгнення агресора зірвалася друга частина сезону 2021/22. Ми ретельно до неї готувалися й мали намір вийти в УПЛ за спортивним показником і здобути медалі. На жаль, росія украла в нас не тільки цю мрію — проте знищити вітчизняний футбол їй не вдасться, і те, що невдовзі планується рестарт футбольних змагань саме в Україні, підтверджує волелюбність і незламність нашого народу.

– Як плануєте готуватися до сезону 2022/23?

– Передовсім, наш клуб має призначити нового головного тренера, а вже потім, провівши спільні консультації, ми визначимося з графіком і місцем проведення зборів. Так буде логічно, погодьтеся. Зараз казати можна що завгодно — проте сезон 2022/23 буде унікальним, і наше завдання наразі — встигнути зібрати команду.

«Команда не буде в тому ж вигляді, що й до 24 лютого 2022 року»

– В якому саме складі буде готуватися до старту в УПЛ Кривбас?

– Точно можна сказати, що це вже не буде та команда, яка була до 24 лютого 2022 року. Ми проведемо бесіди з усіма гравцями та новим головним тренером і визначимося зі складом, який візьме участь у підготовці та ввійде в новий сезон. Одна справа — якщо клуб вирішив не продовжити контракт, ми про це повідомимо.

Проте якщо сама людина не захоче повертатися в Україну, попри чинний контракт і можливість його виконувати в чемпіонаті на вітчизняних стадіонах, то ми про це також обов’язково проінформуємо громадськість. Зараз дуже важливо нам усім разом, кожному на своєму місці, працювати задля перемоги, і футбольний чемпіонат у цьому випадку теж дуже важливий.

Безперечно, зараз на першому плані питання безпеки футболістів, визначення формату та місця проведення змагань. Наразі говорити про це передчасно, йде війна. Проте принципової згоди УАФ та клуби УПЛ, ПФЛ досягли — змагання мають відбуватися в нашій країні.

– Кривбас із цим згоден чи висловлював на засіданнях особливу думку?

– Безперечно, ми згодні з цим і самі за це голосували! Начебто в назві «чемпіонат України з футболу» немає слів «Польща», «Туреччина», правда ж? Це саме чемпіонат вільної та незалежної держави Україна. Наша позиція — футболісти не можуть бути в особливому положенні, якщо наші воїни — на передовій, наші робітники «Рудомайну» – на своєму місці роботи, а мільйони українців — у своїх домівках чи як ВПО, проте також переживають і повітряні тривоги, і перебування в укриттях, і всі разом працюють на перемогу своєї батьківщини.

Якщо наразі прийнято принципове рішення — грати в Україні, це сигнал для всіх клубів, що можна й треба починати підготовку. Умови війни дають про себе знати — в питаннях безпеки, логістики, організації. Тож усі мають бути адаптивними, бути готовими до будь-якого повороту та ходу подій. Я завжди послуговувався таким постулатом: «нема неможливого, є завдання та цілі». Так само й відносно Кривбасу, УПЛ, ПФЛ і УАФ. Є потреба відновити змагання — отже, це буде зроблено саме так, як потрібно.

Ми будемо стежити за рішеннями Кабміну, УАФ і УПЛ. Будемо дотримуватися всіх рекомендацій щодо заходів безпеки. Проте найголовніше зараз — грати в футбол для нашого народу на батьківщині. Це також частина нашої державницької, патріотичної позиції.

– Якими будуть завдання в наступному сезоні?

– Ми — максималісти, проте й реалісти при цьому. Головне завдання, наше спільне, це зберегти український футбол. Одне із рішень — це відновити змагання в вітчизняному чемпіонаті, що схвально сприймається і тренерськими штабами всіх збірних, і гравцями, і вболівальниками.

«Федорчук кошти за продані футболки переадресував ультрас Кривбасу, які боронять Україну»

– За Кривбас у різні роки грали футболісти з гучними іменами — дехто з них, за чутками преси, перебував у полі зору клубу в двох попередніх сезонах. Можливі гучні повернення?

– Історія ФК Кривбас — велика, справді, за нас пограли футболісти, які досягли значних успіхів — і в інших клубах також. До слова, хтось згоден, хтось не згоден із тим, що нинішній Кривбас приймає історію Кривбасу, який існував у 1959-2013 роках. А от ми приймаємо історію всього криворізького футболу — і Кривбасу, і Гірника, і інших клубів, які гідно виступали на всеукраїнській арені від нашого міста.

Так от, дійсно, нам пощастило, для абсолютної більшості гравців — Кривбас це не просто назва. Ось, наприклад, Валерій Федорчук сам до нас звернувся: «Я тут продаю на благодійному аукціоні свої футболки, вам у Кривбас не передати кошти?» Ми відповідаємо: «Звісно, дякуємо, є потреби — підтримати наших воїнів на передовій, наше місто». Так що Валерій через нас передав гроші для наших ультрас, які воюють і мають свої потреби в оснащенні, екіпіруванні.

Фото – fckryvbas.com

Або Младен Бартулович — ми його запрошували хоча б півроку в сезоні 2021/22 допомогти Кривбасу на полі вивести команду в УПЛ і завершити кар’єру саме в Кривбасі, де він провів свої найкращі роки. Думаю, що це було б символічно. Але він на той час обрав тренерську роботу в Інгульці. Так вийшло, що через війну сезон достроково завершено, він не встиг дограти чи почати тренувати. Проте це наша людина, Барт — не тільки хороший футболіст, а й чудова особистість.

От таким людям двері Кривбасу завжди гостинно розчинені. Дійсно, це ознака справжнього клубу — якщо футболісти хочуть сюди повертатися, як додому.

– Знаємо, що Кривбас працював над зведенням і реконструкцією власної інфраструктури. В якому стані це застала війна й що на ваших великих будівництвах зараз?

– Ви знаєте, нещодавно ми в Кривому Розі побували на наших будівництвах. Стадіон «Металург» відвідали президент УАФ Андрій Васильович Павелко та народний депутат України Юрій Валерійович Корявченков. Будівництво дійсно велося в рамках запланованих темпів, але наразі воно заморожене — не на часі, є більш нагальні потреби як у міста, так і в наших захисників. Але як тільки війна закінчиться нашою перемогою, все відбудуємо, все відновимо.

Стадіон «Гірник» – це вже наша реконструкція, вона йшла теж за планом, уже було залито фундамент і виставлено опори для майбутніх трибун, навіть проплатили зведення поля, проте наразі вирішили призупинити це — є куди витрачати кошти, на Кривий Ріг, оборону, людей.

Головне — зберегти місто, а плани з реконструкції наших стадіонів розроблені чітко, в мирний час вони будуть втілені в життя й це будуть дуже гідні арени.

– Якими будуть ваші спогади про участь у змаганнях ПФЛ?

– Дуже позитивними. Кривбас досягнув хороших спортивних результатів як у Другій, так і в Першій лігах. Ми отримали безцінний досвід, були в постійному творчому пошуку, випробували різних тренерів і футболістів, кожен з яких, як я вже казав, дав щось нашому клубу.

Сподіваємося, ми теж зробили свій посильний внесок у розвиток ПФЛ, тому що ми теж весь час були в робочому процесі. Я особисто відвідав 99% матчів клубу, за винятком 2-3 ігор — отже, бачив усі ті потреби та проблеми, які є у змагань, і повідомляв про них, щоб допомогти з їх вирішенням. Також у медійному плані додавали маркетингових різних ходів, спілкувалися з різними спонсорами та партнерами, щоб робити цей продукт привабливішим.

Звісно, вихід в УПЛ мав бути іншим — зі здобуттям медалей, з проведенням урочистостей в місті, на які прийшло б багато криворіжців… Але війна у нас це украла. Проте найголовніше — що в ці часи Україна зберігає свій футбол, віддає належне йому як виду спорту, який любить так багато наших громадян. Це дає великі надії.

Те, як національна збірна України гідно, попри несприятливі обставини, билася за вихід на чемпіонат світу, стане прикладом для всіх наших футболістів і тренерів, а також натхненням для наших воїнів