Циганков вирішив не грати за правилами Суркіса. Його перехід до Жирони — правильний, нехай і запізнілий крок

Виктор Цыганков, фото — fcdynamo.com

Цієї зими українська Прем’єр-ліга втратила одразу двох лідерів своїх провідних клубів. Спочатку Михайло Мудрик пішов із Шахтаря до лондонського Челсі за неймовірні гроші, а слідом за ним підкорювати Іспанію вирушив півзахисник Динамо Віктор Циганков, який став повноцінним футболістом Жирони. Ці дві історії поєднує лише один фактор — бажання обох гравців перейти в один із топових європейських чемпіонатів та спробувати заявити про себе на вищому рівні. У всьому іншому — це два абсолютно різні переходи, два різні підходи клубів до роботи на трансферному ринку та побудови взаємин зі своїми футболістами.

Циганкова можна сміливо називати найкращим футболістом Динамо останніх кількох років, який впорався з лідерськими обов’язками після відходу з команди Андрія Ярмоленка. Тому не дивно, що у різні роки футболістом збірної України цікавилися європейські клуби, які виходили на керівництво Динамо або з конкретними пропозиціями, або демонстрували своє бажання отримати півзахисника киян. Але по суті, протягом усієї своєї кар’єри, Віктор жодного разу по-справжньому не був близьким до того, щоб покинути рідний клуб.

Жодне трансферне вікно в українському футболі не проходило без згадки прізвища Циганкова, якого щоразу відправляли до різних чемпіонатів, а клуби-претенденти на хавбека Динамо називалися найрізноманітніші: від аутсайдерів до претендентів на чемпіонський титул у найкращих європейських лігах. Контракт українця з Динамо, розрахований до літа 2023 року, також став однією з головних тем обговорення та фактором, що наближає фінал історії з його можливим відходом. Власне, так і сталося.

Минулого літа в останні дні трансферного вікна іспанська Жирона зробила першу спробу отримати українця: каталонці запропонували киянам 10 мільйонів євро, виплату яких було б розтягнуто на кілька траншів протягом наступних двох років. Президент Динамо Ігор Суркіс традиційно відповів відмовою на пропозицію, в черговий раз заявивши, що така сума не відповідає рівню футболіста, який «не може залишити команду в останній день трансферного вікна таким чином». Логіка в словах президента київського клубу справді була, адже до цього він кілька разів відкидав значно привабливіші угоди щодо лідера команди, та й сам футболіст напевно оцінював себе набагато вище.

Ні для кого не секрет, що у випадку з Циганковим Суркіс хотів провернути той самий трюк, завдяки якому свого часу Ярмоленко опинився в дортмундській Борусії. Власник Динамо переконав Андрія підписати нову угоду з біло-синіми, давши обіцянку продати його через кілька років при надходженні гідної пропозиції. У підсумку Ярмоленко, нехай і не відразу, поїхав до Німеччини, а його кар’єра в Європі склалася дуже суперечливим чином. Аналогічний підхід президент Динамо розраховував застосувати і до Віктора, знову наголошуючи на звичних аргументах про патріотизм клубу та порядність футболіста, який «не може просто так залишити команду».

Фото — Getty Images

Але всі спроби домовитися з Циганковим щодо нового контракту для керівництва столичного клубу не увінчалися успіхом і за півроку до закінчення чинного договору Динамо опинилося у складному та незручному становищі, коли провідний 25-річний гравець команди вже наступного літа міг залишити її абсолютно безкоштовно. Віктор вирішив відмовитися грати за правилами президента киян і вибрав свій шлях, щоб якнайшвидше здійснити свою мрію, а не гаяти час і в черговий раз не випробовувати долю, і не заковувати своє майбутнє під настрій чи рішення однієї людини. Такий крок, безумовно, викликає лише повагу та говорить про бажання українського хавбека продовжувати прогресувати.

Для Ігоря Суркіса така втрата Циганкова має стати уроком на майбутнє, адже він чудово розуміє, що мав можливість заробити набагато більше на трансфері свого кращого футболіста, який перебуває в ідеальному футбольному віці. Але поки що, особливо на тлі успішного продажу Шахтарем Мудрика, президент Динамо знову отримає порцію заслуженої критики через своє небажання успішно та вчасно продавати гравців київської команди.

Незважаючи на можливість вибору цієї зими чи наступного літа, Циганков вирішив довіритися своєму агенту Пере Гвардіолі і він без проблем оформив перехід українця до Жирони. Молодший брат Пепа Гвардіоли є президентом компанії Girona Football Group, яка володіє частиною акцій іспанського клубу, тому жодних складнощів у цій угоді не могло виникнути. У цій ситуації питання є лише до агента українця, який не зумів або не захотів знайти для свого клієнта, який звик грати в єврокубках щороку, більш імениті та конкурентоспроможні варіанти для продовження кар’єри.

Читайте також: Циганков: Жирона – найкращий крок для мене прямо зараз

Спочатку повідомлялося, що Віктор мав приєднатися до Жирони наступного літа на правах вільного агента, а другу частину сезону допрацювати свій контракт із Динамо. Але в результаті сторонам вдалося домовитися про повноцінний трансфер уже цієї зими: кияни отримають за свого вихованця компенсацію у розмірі 5 мільйонів євро та 50% від можливого майбутнього продажу гравця. Ймовірно, саме відсоток від наступного продажу українця є головним у цій історії, який демонструє розуміння обох клубів та самого Циганкова у тому, що він не повинен затриматись у цьому каталонському місті надто надовго. І Жирона, і Динамо, і футболіст розраховують, що цей трансфер буде проміжним етапом перед чимось більшим.

Крім того, дуже важливо, що угода відбулася цієї зими, а не наступного літа. Циганков міг підписати попередній контракт з іспанським клубом і залишитися в Динамо ще на півроку, але такий варіант навряд чи влаштував би всіх: так, разом із Віктором у киян більше шансів поборотися за чемпіонський титул цього сезону, але не можна відкидати варіант, за якого українець міг би втратити місце в основі команди, з якою не планує свого майбутнього. Для самого Циганкова куди краще витратити наступні півроку на адаптацію в новому чемпіонаті і вже зараз бути корисним Жироні, ніж наражати себе на ризик залишитися без ігрової практики в Україні або отримати чергову травму за кілька місяців або тижнів перед переходом у каталонський клуб.

Справді, важко було уявити, що один із провідних українських гравців останніх кількох років, лідер Динамо та основний футболіст національної збірної у підсумку опиниться у скромній Жироні, яка ставить перед собою завдання збереження прописки в еліті іспанського футболу. Особливо враховуючи стабільний інтерес до Циганкова з боку не останніх європейських клубів. Цей сезон, незважаючи на провальний виступ Динамо в єврокубках та чемпіонаті України, український вінгер проводить на звичному для себе рівні і в статистичному плані поки не відстає від своїх найкращих показників: 10 голів та 6 результативних передач у 28 матчах за київську команду та збірну України — це приблизно ті ж цифри, які показав у цій кампанії Мудрик, який пішов у Челсі.

Читайте також: Гроші перемогли. Шахтар зумів продати Мудрика на своїх умовах

Жирона — типовий представник нижньої частини турнірної таблиці чемпіонату Іспанії, який ніколи у своїй історії не хапав зірок з неба і цього сезону також розраховує банально залишитися в Прімері, без претензій на високі місця. Команда Мічела не програє у чемпіонаті протягом семи турів поспіль, тому новачок Жирони поповнив її ряди у правильний момент сезону. Але навіть у такому клубі Циганкову доведеться починати все з початку, доводити свою готовність грати у сильнішому чемпіонаті, ставати лідером у новій команді та відповідати рівню футболіста Ла Ліги. Інакше можливостей піти на підвищення в українця майже не буде.

Жирона, фото — Getty Images

До Циганкова, зірки української Прем’єр-ліги на кшталт Дмитра Чигринського та Євгена Коноплянки не змогли проявити себе в Прімері, і точно не можуть занести собі в актив іспанський період кар’єри, а Андрій Лунін з Реала досі терпляче чекає на свій шанс стати першим стабільним першим номером Бланкос. Тому ще одним завданням вже екс-хавбека Динамо буде зруйнувати стереотип про те, що українські футболісти не можуть зарекомендувати себе в Іспанії якнайкраще. І Жирона — не найгірший варіант продовження кар’єри, де на Віктора буде чинитися значно менше тиску.

Цікаво, що незважаючи на скромну суму трансферу в п’ять мільйонів євро, Циганков став найдорожчим придбанням в історії Жирони і цей факт також підкреслює амбіції і статус іспанського клубу. Але українцю точно не варто звертати уваги на рівень своєї команди: навіть у такому колективі йому не гарантовано місце у стартовому складі, він має продовжувати працювати над собою, успішно впоратися з адаптацією у футбольному та побутовому планах, щоб підтвердити самому собі та оточуючим правильність свого рішення.