Факти та міфи роботи Йовічевича у Шахтарі: перший титул, перша Ліга чемпіонів, третій результат у кар’єрі за кількістю проведених матчів

Фото — ФК Шахтер

1 липня Шахтар офіційно оголосив про те, що всі знали вже майже місяць: хорватський фахівець Ігор Йовічевич та його тренерський штаб залишають донецький клуб. Період роботи Йові на чолі Гірників вийшов запальним і емоційним, доречно самому фахівцеві. Але при цьому – багатим на гучні перемоги, треба визнати досить пристойні результати та один гучний міф. Віддаючи належне роботі Йовічевича, спробуємо проаналізувати його показники у Шахтарі.

Читайте також: Рішення Ахметова звільнити Йовичевіча — несподіваний хід, але його можна зрозуміти

Тривалість роботи із Шахтарем

Йовічевич протримався у Шахтарі лише один сезон – стільки ж, скільки формально відпрацював із Гірниками Роберто Де Дзербі, який залишив клуб через повномасштабне військове вторгнення росії в Україну.

Серед останніх чотирьох тренерів донецького клубу «ери після Луческу» – це найгірші показники. Фонсека відпрацював із Шахтарем три сезони, Каштру – два.

Читайте також: Йовічевіч: Якщо ви не можете працювати в Шахтарі під тиском – йдіть працювати в McDonald’s, і в кращому випадку ви станете працівником місяця

Головним тренером Шахтаря Йовічевич пропрацював 352 дні, зігравши за цей час 40 матчів біля керма команди. У роботі хорватського фахівця з дорослими командами це третій результат за кількістю поєдинків та третій за кількістю часу біля керма команди. Так, з Дніпром-1 Йовічевіч зіграв 46 матчів, формально відпрацювавши 659 днів. Із Карпатами – 46 матчів, 561 день. З Цельє – 210 днів та 19 матчів, із загребським Динамо 70 днів та 7 матчів.

Результати у Шахтарі

Йовічевич витримав планку, встановлену попередніми наставниками. Титул взяв, із групи Ліги чемпіонів вийшов, у середньому набирав більше двох очок за матч. Так, до планки Фонсеки – 2,37 бала за гру – хорват не дістався, проте це не вдалося зробити і двом іншим його попередникам.

Фото – ФК Шахтар

При цьому в Лізі чемпіонів Йовічевич набрав утричі більше очок, ніж той же Де Дзербі, хоча Шерифа цього разу в квартеті Шахтаря не було, а логістика була в рази складніша.

Читайте також: Довбик, Трубін, навіть два Русини та ті, кого вже встигли забути: вся збірна УПЛ 2022/23

За загальною кількістю набраних очок Йовічевіч обігнав Каштру, хоч і поступився португальцю в Лізі чемпіонів. При цьому з Шахтарем Ігор виграв перший у кар’єрі чемпіонський титул та вперше зіграв у Лізі чемпіонів.

Результати чотирьох останніх тренерів Шахтаря

Тренер Матчів Очок у середньому за матч Титулів Виступів у Лізі чемпіонів Очок у Лізі чемпіонів (у середньому) Игор Йовічевич 40 2.08 1 1 6 (1) Луїш Каштру 84 2.01 1 2 14 (1,16) Роберто Де Дзербі 20 2.17 – 1 2 (0,33) Паулу Фонсека 139 2.37 6 2 21 (1,5)

Гроші на трансфери

Другий, на наш погляд, важливий момент – кількість коштів, витрачених на трансфери клубів під час роботи кожного з тренерів. Звідси й головний міф щодо Йовічевича. А саме те, що йому відмовляли у трансферах. Принаймні, у порівнянні це твердження не є вірним. Каштру працював ще за скромніших умов

Читайте також: У Шахтарі одним легіонером менше, у Чорноморці – нова перебудова. Усі трансфери УПЛ

Звичайно, ми не знаємо, яких гравців хотів придбати тренер і яким був трансферний бюджет Шахтаря цього сезону. Просто констатуємо: за даними Трансфермаркта, Йовічевич на придбання нових гравців витратив 11,9 мільйонів євро. Це майже вдвічі більше, ніж Луїш Каштру, який працював із Шахтарем два сезони. І так, у свій другий сезон біля керма Гірників португалець на трансфери не витратив жодного євро.

Найбільше коштів витратив Паулу Фонсенка, проте треба зазначити, що фахівець працював у Шахтарі три сезони, а залишив клуб із позитивним сальдо від трансферної діяльності.

Абсолютний рекордсмен за трансферними витратами – Роберто Де Дзербі, який пропрацював із Шахтарем не повний сезон. Однак, тут, швидше за все, важливо враховувати, що італієць прийшов будувати нову команду і, здається, отримав карт-бланш на цю перебудову.

Скільки витратили й скільки заробили на трансферах тренери Шахтаря

Тренер Потрачено на трансфери (млн.євро) Зароблено на трансферах (млн.євро) Ігор Йовічевич 11,9 114,8 Роберто Де Дзербі 58 8,7 Луїш Каштру 5,8 6,3 Паулу Фонсека 66,85 71,1

Замість висновків

Навіть виходячи з наведених простих і доступних цифр стає зрозуміло: у Шахтарі Йовічевич не провалився. За основними показниками – трофеї, очки, Ліга чемпіонів – він цілком на рівні попередніх наставників Гірників. Він із честю пройшов сезон, у який Шахтар вперше за багато років входив не фаворитом, абсолютно заслужено поступившись цим статусом Динамо.

Йовічевич зробив якісну роботу, досягнувши максимального результату в цій ситуації – вихід із групи Ліги чемпіонів та чемпіонський титул. Йові залишає Шахтарю бонус у вигляді 30+ мільйонів євро за влучення в групу ЛЧ, солідний заробіток від продажу Мудрика. А щодо гри та інших показників, за якими, можливо, в Шахтарі оцінювали тренера, то їх знає лише керівництво клубу. Але прощання з командою, яка закохала восени всю Україну, хорватський наставник точно заслужив.