Якщо Шахтар справді готовий заплатити за Кевіна 16 млн. євро, ось що це означає

Якщо сам Романо запевняє, що Шахтар за крок від підписання бразильського вінгера Кевіна, ми віримо. І думаємо, що означає придбання хлопця 2003 року народження, який забив лише один м’яч у дорослому футболі, за суму аж до 16 млн. євро. Якщо подивитися на цей очікуваний трансфер з такого ракурсу, ситуація не буде позбавлена новизни.

Читайте також: Великий інтерес до Судакова, новий наставник Ворскли. Усі трансфери УПЛ

То що це — новий Неймар до нас їде, чи Шахтар знову за гроші? Спорт Арена розбирає головні тенденції та закономірності, які тягне за собою цей гіпотетичний трансфер.

Перше – Бразилія дуже розігріта

Це у нульові роки Динамо та Шахтар могли здобувати клубних чемпіонів світу, чемпіонів світу серед юнаків, справжніх кандидатів у національну збірну Бразилії за відносно невеликі гроші. Нині бразильський ринок неймовірно розігрітий. 5 із 10 найдорожчих продажів в історії бразильського футболу відбулися останні п’ять років (15 із 25 рекордів — теж).

Наразі 18-річний Ендрік продається за більш ніж 35 млн. євро. 20 років тому навіть трохи старший Кака був придбаний Міланом майже вп’ятеро дешевше. А це був уже чинний чемпіон світу серед дорослих і на дорослому рівні він забив на той час стільки ж м’ячів, скільки той же Ендрік на юнацькому.

У нульових був певний спад бразильського футболу – Бразилія з 2002 року не успішна на чемпіонаті світу, в Євросоюзі діють жорсткі правила заявки для легіонерів, у самій місцевій Бразилейро Серії А зросли зарплати та гравців намагаються утримувати трохи довше. Нині ж топ-трансфери Неймара, Віні Джуніора та інших представників нового покоління потягли за собою інтерес і ось до таких Ендріків та Кевінів.

Але у чому різниця?

У нульових Шахтар і Порту чудово скутили бразильський ринок і були там помітними “великими рибами”, а зараз Реал та інші супер-клуби не хочуть уже переплачувати клубам-посередникам і самі нишпорять у заокеанських турнірах. Звідси розігрів ціни. Адже якби на Ендріка не претендував справжній Реал (Мадрид), пропозиції від умовних Порту, Бенфіки чи Шахтаря були б більш привабливими.

Тим часом Україна стрімко збідніла

Якщо в нульових викинути 25 млн. євро за Бернарда було реальним для Шахтаря, то зараз трансфер Кевіна (10-11 млн. євро плюс бонуси) виглядає для УПЛ найтоповішим в останні 2-3 роки. Подивіться рекордний продаж бразильських клубів. Для деяких з них Марсело Морено до Шахтаря досі залишається найтоповішим за всю історію! Але якщо раніше бразило-болівієць був заштатним новачком Гірників на тлі Ферни, Дугласа Кости, Вілліана чи Луїса Адріано, то зараз Кевін стане великою подією. Найбільшим з часів Педріньйо.

В УПЛ, як і раніше, більшість переходів відбувається на правах вільних агентів. 1,5 – 3 млн. євро – це досить вагомий трансфер для сучасного вітчизняного чемпіонату. Але Шахтар це не влаштовує.

Як показує приклад Лукаса, Джурасека, частково нового Педріньйо, Егіналдо, Кастільо, для стійкого успіху не лише в єврокубках, а й навіть у чемпіонаті України, потрібна відчутна перевага у класі. Це раніше трикутник Дуглас Коста – Мхітарян – Вілліан міг знищити будь-який захист праймової УПЛ. Пізніше Тайсон, Мораєс та Марлос “догоряли” на класі, теж роблячи різницю на полі. Нині таких убивць на класі немає в жодному клубі УПЛ.

Оскільки пряма путівка до групового етапу Ліги чемпіонів пішла від нас в історію, саме час закупити справді класного новачка. Щоб не чекати від нього стабільного прогресу, як від Невертона та Келсі, а отримати відчутну перевагу вже зараз.

Але чи може 21-річний хлопчина Кевін, який зіграв 11 неповних матчів у дорослому футболі, робити різницю, як Тайсон, Марлос чи Ферна?

Шахтар ризикує

А ось тут повертаємось до вихідних тверджень. Якщо раніше Шахтар був “великою рибою” на бразильському ринку і міг дозволити собі лідерів майже будь-якої команди Бразілейро Серії А, то зараз уже немає. Більше того, з десятки найдорожчих бразук місцевого чемпіонату жоден український клуб не зможе купити жодного.

Звідси природний ризик

Тепер Шахтареві доводиться “колупатися” в Кевінах, Егіналдах, Невертонах. Залишається покладатися на силу і системність своєї скаутингової служби, а селекція у Гірників і справді все ще тримає клас. Адже за очевидної скутості у коштах Шахтар придбав вже після початку повномасштабної фази великої війни низку по-спортивному перспективних гравців. Увійти до бюджету не на шкоду спортивним перспективам це досягнення.

Які перспективи у Кевіна ми не знаємо. На дорослому рівні він і справді відіграв дуже мало. Також не дано зрозуміти, як цей молодий хлопець поведеться при перших обстрілах і сиренах, які він побачить і почує на власні очі, а не в теленовинах. Або як витримає нашу зиму. Або як упорається з темповим футболом єврокубків.

Але Шахтар варто похвалити за те, що він шукає. І не лише, до речі, у Бразилії — відкритий ринок Венесуели, Еквадору та навіть тієї ж Грузії. У той час, як інші наші клуби закуповують легіонерів на вторинному ринку — у Словаччині, білорусі, Словенії, Данії, Нідерландах, заздалегідь переплачуючи за них, скаути донеччан шукають глибше. Тому можуть дозволити собі більше ризикувати, зрештою.

Тимофій Грифлюк