Арбітр: Мирослав Липко (Івано-Франківськ)

Вилучення: Шинкаренко, 19, Сеницький, 26 (обидва – Гірник-Спорт)

Арбітр: Павло Дубровець (Житомир)

15 жовтня: Оболонь – одноосібний лідер, «Ну, постривай» в Умані

Група А

• Дунаївці

Третя команда першості проти передостанньої – здавалося б, вивіска матчу нічого інтригуючого не віщувала. Проте, по-перше, Буковина – це добрий знайомий Епіцентру, який свого часу відбирав у нього очки (хай і всього лише одне в чотирьох попередніх зустрічах). По-друге, сама команда з Хмельниччини в жовтні місяці ще не вигравала (нічия з Нивою та поразка від Прикарпаття). Буковина ж після мінімальної поразки в Тернополі гостро потребувала очок.

Господарі вийшли в дещо модифікованому складі – присутність Ничипоренка дозволяла в фазі гри без м’яча грати в три оборонці, що раніше часто практикував Епіцентр. І господарі почали матч з відчутного тиску, який, тим не менш, не приводив до бажаного загострення. Ті моменти, які виникали в Гірного, Шевченка та Стеня, до логічного завершення не призвели.

Більше того, перший більш-менш небезпечний удар матчу – в активі буковинців. Це Столяр, накоротко розігравшись із Жумигою, Кошманом і Палагнюком, пробивав з-за меж карного майданчика й голкіпер перевів м’яч на кутовий (до слова, Чернобай – один із багатьох у складі Епіцентру, хто раніше грав саме за чернівецьку команду). Ще кілька гострих прострілів збурили гру, і біля воріт господарів бувало так же небезпечно, як і біля воріт гостей. І на 43-й хвилині м’яч після удару Жумиги навіть побував у воротах, але рефері зафіксував фол в атаці, напевно, у моменті, коли півзахисник Буковини вибивав м’яча з-під лежачого Чернобая.

Нуль-нуль у такому першому таймі залишив багато питань – як щодо реалізації в обох команд, так і щодо фаворита протистояння – адже Буковина, щонайменше, не поступалася своїм суперникам, а за гостротою створеного навіть переважала Епіцентр. А між тим навіть після серії замін активізуватися господарям не вдалося – принаймні, достатньо для того, щоб переломити хід зустрічі. Були моменти, коли намагалися пробити Стень, Буряк, але бажаної гостроти не було. Буковина ж навпаки, набираючись впевненості, проводила свої контратаки – і в одній із них Палагнюк з правого флангу пробив над воротами.

Якщо номінально лава запасних Епіцентра таїла для суперників масу потенційних неприємностей, то насправді один тільки Буряк зумів загострити гру. Саме він завдав кількох найбільш небезпечних ударів, один із яких потягнув воротар, а ще в одному моменті Стень пробачив суперників, не влучивши зі зручної позиції. На це відповів Комісар, який після передачі з правого флангу пробивав метрів із 15-ти – і воротар Чернобай навіть не забрав намертво м’яча.

На цьому – все. Дещо розчарувавши процесом перевтілення володіння м’ячем у небезпечні моменти, Епіцентр розділив очки з аутсайдерами – що вкотре доводить: більшість команд у Першій лізі рівні. 14 очок і третє місце в Епіцентру, 5 очок і передостаннє місце лишається в Буковини.

Man of the Match: Сергій Чернобай (Епіцентр)

Очікувалося, що господарі будуть повністю володіти ігровою перевагою й героєм стане воротар Буковини. Натомість, Чернобай відразу кілька разів виручив господарів, які ще й могли програти цей матч.

Епіцентр (Кам’янець-Подільський) – Буковина (Чернівці) – 0:0

Епіцентр (стартовий склад): Чернобай, В.Кристін, Григоращук, Мороз, Ничипоренко, Шевченко, Чепелюк, Костенко, Миронюк, Стень, Гірний. Запасні: Жмурко, Матус, Буряк, Глущук, С.Кристін, Пучковський, Беженар, Горілий, Барбоса, Морозов. Головний тренер: Сергій Нагорняк.

Буковина (стартовий склад): Чеботарьов, Гакман, Новотрясов, Даценко, Д.Рябий, Пець, Паламарчук, Столяр, Кошман, Жумига, Палагнюк. Запасні: Степаненко, Задерейко, Павлюк, Ляшенко, Фарасєєнко, А.Рябий, Шишигін, Королянчук, Комісар. Головний тренер: Андрій Мельничук.

Дунаївці. Стадіон “Колос”. 15:00

Арбітр: Степан Лапко (Львів)

• Тернопіль

Якось стрімко почалася тернопільська зустріч. Сухоручко трішки неточно пробив головою після подачі з лівого флангу на восьмій хвилині. А на 15-й хвилині пішла масована атака Ниви, яка й дозволила їй відкрити рахунок. Якщо удар Соколова з правого флангу Солдатенко парирував, то Волохатий на межі карного майданчика встиг прийняти й правою ногою розстріляти ворота так, що воротар Діназа, як-то кажуть, навіть не тріпнувся – 1:0. Другий гол Романа в новому сезоні.

На досягнутому Нива не зупинялася. Непогано підключався до атаки Хруставка, кілька разів здорово розігрувалися Сухоручко з Гаталою та Різником. Але оперативно закріпити перевагу не вдалося. Більше того, до перерви досить небезпечно виривався Мораренко і загалом було відчуття, що гра трішки вирівнялася і тепер значно обережніше треба ставитися до самого Діназа з його групою швидких і технічних півзахисників.

А між тим другий гол був дуже потрібним тернополянам – для спокою. І його можна було забивати невдовзі після перерви, проте Зінь і Сухоручко з хороших позицій пробачили Діназ (перший поцілив у стійку після подачі штрафного, другий не влучив у ворота після подачі з глибини). У той же час, все небезпечніше комбінували в гостей Куліш, Богунов і Кос – доводилося навіть вступати в гру Механіву, моментами дуже небезпечно було біля воріт Ниви. А тим часом уже Солдатенко потягнув прицільний удар Дорошенка, виручивши гостей.

Кінцівка матчу приберігала інтригу. На 75-й хвилині її міг прибити Різник, але спонтанним ударом за комірець голкіперу все ж не зумів перекинути Солдатенка. Так само після подачі Гатали не зміг забити Демчук, хоча тягнувся до м’яча на позиції, де йому ніхто не міг зарадити.

12 очок набирає Нива – не лише відривається від найближчого переслідувача (а ним був Діназ із відставанням всього лише в одне очко), а й випереджає Прикарпаття, яке напередодні програло в Житомирі. На чисте четверте місце виходить тепер тернопільська команда.

Man of the Match: Роман Волохатий (Нива)

Найбільш активним у складі господарів був Сухоручко, проте свої нагоди не реалізував. Найбільш ефективним був, напевно, Козак – але така робота зазвичай лишається в тіні. Тож відзначимо Волохатого, який і старанно комбінував із одноклубниками, і забив вирішальний м’яч у цьому матчі.

Нива (Тернопіль) – Діназ (Вишгород) – 1:0

Гол: Волохатий, 15

Нива (стартовий склад): Механів, Хруставка, Зінь, Демчук, Слива, Козак, Волохатий, Гатала, Соколов, Сухоручко, Різник. Запасні: Жупанський, Дедух, Вольський, Тарасов, Бей, Проців, Дорошенко. В.о. головного тренера: Сергій Задорожний.

Діназ (стартовий склад): Солдатенко, Литвинов, Ічанський, Волошин, Корешков, Чуквуемека, Старенький, Мораренко, Богунов, Куліш, Кос. Запасні: Коржук, Гарнага, Духота, Кириченко, Клименко, Пестрецов, Салабай, Шевченко, Білоус. Головний тренер: Олександр Головко.

Тернопіль. Міський стадіон ім. Романа Шухевича. 13:30

Арбітр: Олександр Афанасьєв (Харків)

Група Б

• Буча

Центральний матч південно-східної групи приймало місто-герой Буча (наслідок рішень щодо безпеки після обстрілів столиці цього тижня). Оболонь і ЛНЗ очолюють таблицю Групи Б, маючи по 16 очок. В останніх турах вони солідно додали в результатах і ігрових компонентах – п’ять матчів поспіль виграли черкасці, два – кияни. Нульовою нічиєю завершився їх матч першого кола, що також додавало інтриги протистоянню.

Втім, початок матчу був, сказати б, одностороннім. Оболонь суттєво переважала й створила відразу кілька небезпечних моментів. Після передачі з глибини перекидав головою воротаря Прокопенко – той в нього врізався, а захисник виніс м’яча з лінії, врятувавши ЛНЗ. Штрафний, призначений за цей фол, пробивав Слободян – Шеліхов перевів м’яча на кутовий. Після подачі якого Карась і Терехов ішли замикати – трішки вище воріт досвідченого голкіпера, який замінив у стартовому складі травмованого Самойленка.

Проте Оболонь продовжувала напружувати суперників, заробивши три кутових. І останній із них став результативним. Знову Артем Терехов підключився на подачу Олега Слободяна – 1:0. Перший гол оборонця після повернення в столичний клуб смачним ударом вліт з правої ноги.

Звісно, такий суперник, як ЛНЗ, навіть пропустивши вперше після п’яти турів, не здавався. Після штрафного Тищенка, дотепно продовженого скидкою на лінію воротарського майданчика, Тарасенко уникнув опіки суперників і пробивав із просто-таки вбивчої позиції – м’яч пройшов над воротами. У відповідь Краснопір виривався на воротаря – і тут вдало зіграв на випередження Шеліхов.

Після перерви хід гри продовжував утримувати інтригу. Суперники обмінялися досить перспективними атаками, з виходом Черненка ще більше стали означати дальні удари, проте рахунок так більше й не змінився, а Єрмоленко в одному з моментів був близьким, щоб забити в ворота черкасців. Зате вже три з лишком матчі не пропускає Федорівський. А коли ще й Галенко сфолив і залишив у меншості ЛНЗ, долю гри було вирішено.

Втім, і мінімальна перемога дає максимальний прибуток оболонцям – з 19 очками вони одноосібно очолюють турнірну таблицю Групи Б та відтепер матимуть перевагу в особистих зустрічах над найбільш грізним із конкурентів у боротьбі за підвищення в класі. Це та перевага, яку неможливо заперечити за рівності очок.

Man of the Match: Артем Терехов (Оболонь)

Не пропустили, а центрбек забив переможний м’яч. Що ще треба, щоб позитивно оцінити гру Терехова?

Оболонь (Київ) – ЛНЗ (Черкаси) – 1:0

Гол: Терехов, 26

Оболонь (стартовий склад): Федорівський, Чернов, Терехов, Карась, Осман, Мороз, Покотилюк, Груша, Слободян, Прокопенко, Краснопір. Запасні: Кичак, Батальський, Савченко, Корохов, Машталір, Єрмоленко, Черненко, Василенко, Олійник. Головний тренер: Валерій Іващенко.

ЛНЗ (стартовий склад): Шеліхов, Солдат, Лопирьонок, Тарасенко, Синьогуб, Полюлях, Хамелюк, Савін, Тищенко, Ляшенко, Нехтій. Запасні: Попович, Швець, Мігунов, Євдокимов, Копил, Замуренко, Войцеховський, Галенко. В.о. головного тренера: Олександр Ковпак.

Вилучення: Галенко, 90+4 (повторне попередження)

Буча. Стадіон “Ювілейний”. 13:00

Арбітр: Михайло Райда (Закарпатська обл.)

• Умань

Хороший матч відкривав суботню програму змагань ПФЛ. 5-6 місця в Групі Б зустрілися на Черкащині – за рівності очок кожен із них хотів виграти, щоб поближче підтягнутися до першої четвірки (нагадаємо, Перша ліга 2022/23 проходить в два етапи, і щоб надалі грати проти сильніших, треба на першому груповому турнірі фінішувати не нижче четвертого місця).

За звичних обставин Скорук приймав би ФК Чернігів у місті Нікополь, однак воно під постійними обстрілами, тож дебютант Першої ліги спершу вимушений був приймати суперників у Запоріжжі, а зараз і «Славутич-Арена» не може проводити футбольні матчі. Відповідно, Скорук вимушений шукати нове місце дислокації. ФК Чернігів – іншого дебютанта дивізіону – клуб приймав у місті Умань Черкаської області.

Місцевий центральний стадіон епізодично з’являвся в літописі змагань ПФЛ – у 2011 році саме тут проходив плей-офф за місце у Першій лізі (спершу ФК Суми обіграв ФК Полтава – 2:0, а потім бурштинський Енергетик з аналогічним рахунком здолав самих сумчан і зберіг своє місце в дивізіоні). Тепер же Скорук виходив у хорошому настрої, в минулому турі здобувши прем’єрну перемогу на новому рівні (завдяки хет-трику героя туру Мішуренка, вдалося обіграти СК Полтава). ФК Чернігів, у свою чергу, програв вдома Кременю – 0:2.

Перший тайм, загалом, проходив по сценарію номінальних господарів. Загострювали Разуваєв, Перебора та Шмигельський. Голкіпер гостей Ширай реагував на небезпечний удар захисника Пасічника – цей оборонець з його антропометрією завжди небезпечно підключається на стандарти. ФК Чернігів грав більше по супернику, і якщо удар Мироненка до небезпечних не віднесеш (особливо знаючи, як може пробити цей хавбек), то Койдан цілком собі виривався прямо на воротаря. Варцаба, вискочивши за межі карного майданчика, не прибирав ноги – внаслідок зіткнення нападника гостей ще в першому таймі довелося замінювати на форварда Вовка. Внаслідок чого виник несподіваний гег:

Але все враження від першого тайму, всю перевагу Скорука нівелювали перші 19 секунд відразу ж після перерви. Пересічна ситуація глибоко на половині поля суперника, Кривобороденко, розряджаючи ситуацію, через себе виніс м’яча на чужу половину. І тут Роман Вовк промчав від центру поля до чужого карного майданчика через лівий фланг, вийшов на воротаря й правою ногою направив м’яча в дальній кут – 0:1. Другий гол у сезоні для 25-річного нападника.

Грати по такому рахунку Скоруку виявилося максимально незручно. Господарі володіли м’ячем, але розбивали свої атаки об оборону чернігівців. А ті шукали нагоди втекти в контратаки, тим більше, Вовк і Кулик відразу кілька разів втікали в контратаки. А що ж самі нікопольські футболісти? Здалеку намагався пробити Плахтир, шукали нагоду скоруківці прорватися через фланги, проте ні прямі атаки, ні численні стандарти (в першу чергу, кутові) не допомагали взяти штурмом ворота ФК Чернігів.

Хитка гра зберігала інтригу до самого кінця зустрічі, проте не змінила підсумок протистояння ‒ більше того, чернігівці закріпили рахунок на свою користь. Романченко, вдало перервавши фланговий простріл Перебори, запустив довгу передачу на хід Вовку, Роман втік через правий фланг і правою ж ногою пробив повз воротаря – 0:2. Набравши 8 очок, закріплюється на п’ятому місці ФК Чернігів. Стратегічно важлива перемога «сіверян».

Man of the Match: Роман Вовк (ФК Чернігів)

Вийшов на заміну через травму Койдана ще в першому таймі, проте зробив усе, щоб пожвавити гру – відразу ж після перерви забив вирішальні м’ячі та ще кілька разів втікав на просторі.

Скорук (Нікопольський район) – ФК Чернігів – 0:2

Голи: Вовк, 46, 86

Скорук (стартовий склад): Варцаба, Заєць, Малиш, Пасічник, Сухар, Плахтир, Шаповалов, Перебора, Разуваєв, Шмигельський, Мішуренко. Запасні: Осадчук, Бейєр, Боженар, Клименко, Лаптєв, Цуркан, Приземлін. Головний тренер: Валерій Чорний.

Чернігів (стартовий склад): Ширай, Романченко, Лакеєнко, Сираш, Мир.Сердюк, Бибік, Кривобороденко, Мироненко, Мак.Сердюк, Кулик, Койдан. Запасні: Рощинський, Падун, Коломієць, Вовк, Вересоцький, Школьний, Руденко, Галстян, Панько. Головний тренер: Олександр Степанов.

Умань. Центральний стадіон. 12:00

Арбітр: Сергій Подригуля (Луцьк)

14 жовтня: Полісся переграло Прикарпаття

Група А

• Житомир

Друге коло в Першій лізі розпочалося матчем першої та четвертої команд західної групи. Полісся після перемоги 2:0 над Карпатами йде одноосібним лідером з 4-очковою перевагою над найближчим переслідувачем. Прикарпаття – четверте з 10 очками, причому зовсім поруч тернопільська Нива, що змушує івано-франківців у кожному матчі грати винятково на перемогу. В минулому турі гол Цюцюри з пенальті дозволив прикарпатцям здолати вдома Епіцентр, який вони не пустили на друге місце.

Тож лідер і фаворит сезону змушений був з усією відповідальністю поставитися до візиту цього суперника, попри те, що в першому колі розгромив Прикарпаття 3:0 на його полі, та й загалом зберігав перевагу в історії протистоянь (+3=2‒2; 11:7). До слова, від 1960 року команди міст Житомира та Івано-Франківська провели між собою 57 матчів на всеукраїнському рівні: 23 виграли поліщуки, 12 нічиїх, 22 – перемоги прикарпатців (голи ‒ 68:64 на користь Полісся).

Тепер щодо складів. У Полісся відзначаємо довгоочікуване повернення Нестерова – через травму досвідченого захисника Полісся навіть змушене було підписати екс-оборонця дубля Спарти (Прага) Червака, тепер же Андрій вперше в новому сезоні виходив на поле. У Прикарпаття продовжуються серйозні кадрові проблеми: все ще в лазареті Писко, Волошинович і Оринчак, а це все лідери колективу. Проблеми з флангами змусили тренерський штаб гостей перебудовувати задню лінію та випускати зовсім молодих гравців у середню.

Можливо, саме цей фактор і зіграв свою роль в подіях дебюту зустрічі. Пересічний кутовий від Козака завершився раннім взяттям воріт Прикарпаття. Взагалі на подачу від правого прапорця висувався Будківський, але кремезний нападник лише відвів за собою захисників. Насправді ж саме Андрій Нестеров замкнув подачу на дальній стійці – 1:0. Оце так повернення в гру! Десятий м’яч без відповіді в останніх п’яти турах поліщуків.

Надалі житомиряни продовжували контролювати гру. Непогано пробивав по воротах Будківський, а буквально через кілька хвилин необачний пас Аксьонова перехопив Вакула, і на чужій половині поля пішла масована зворотна атака Полісся. Грицук підключив у центрі Козака, Артем елегантно обійшов суперника і ударом з-за меж карного майданчика з лівої ноги доправив м’яча в дальній нижній кут – 2:0. Другий гол у сезоні для півзахисника при трьох асистах.

Ще до перерви доводити рахунок до розгромного міг Вакула, натомість після відпочинку могло повертати інтригу в зустрічі Прикарпаття. Гості прорвали лівий фланг оборони Полісся, Бучакчийський оминув, наче стоячого, Нестерова й викотив зручну передачу на Цюцюру, от тільки удар Василя виявився засильним – вище воріт. Пізніше Цюцюра підключав уже Рудюка, проте той із «позиції ван Бастена та Реброва» також запустив м’яча над поперечиною.

Проте, якщо й були у гостей якісь сподівання на порятунок, вони зникли після вилучення – Бучакчийський посперечався з арбітром, отримавши другу жовту та червону картки. Сталося це, коли півзахисник гостей апелював після призначення пенальті (Козак видав слаломний рейд і перед воротами його зачепив Матушевський). Втім, воротар Герич парирував удар Будківського з 11-метрової позначки, а захисник Француз на лінії відбив добивання від Морозка.

Надалі команди грали вже для вболівальників: Герич потягнув ще один випад Будківського (цього разу головою з гри), а Кудрик виручив після виходу на нього Стадника. В бадьорому обміні моментами суперники дійшли до завершення зустрічі, яка залишає Полісся одноосібним лідером Групи «А» незалежно від матчів суперників (22 очки). Четверте місце Прикарпаття відтепер залежатиме від матчів переслідувачів – зокрема, Ниви та Діназу. Решта матчів 8-го туру розставлять все по своїх місцях. 490 хвилин (п’ять з лишком матчів!) не пропускає голкіпер житомирян Олег Кудрик, і це найбільша «суха» воротарська серія в поточному сезоні.

Man of the Match: Артем Козак (Полісся)

Гол, асист і зароблений пенальті – повний джентльменський набір від провідного хавбека житомирян.

Полісся (Житомир) – Прикарпаття (Івано-Франківськ) – 2:0
Голи: Нестеров, 4, Козак, 28
Нереалізований пенальті: Будківський, 75 (воротар)

Полісся (стартовий склад): Кудрик, Морозко, Гітченко, Нестеров, Морговський, Огіря, Кушніренко, Козак, Грицук, Вакула, Будківський. Запасні: Яшков, Поспєлов, Янаков, Шастал, Шаповал, Чередниченко, Петрук, Микитюк, Волинець, Власюк, Андрущенко, Червак. Головний тренер: Юрій Калитвинцев.

Прикарпаття (стартовий склад): Герич, Борисевич, Аксьонов, Француз, Матушевський, Демків, Бучакчийський, Соловйов, Рудюк, Цюцюра, Стадник. Запасні: Сердюк, Барчук, Дитко, Кузьмин, Савошко, Радульський, Тітаєвський. Головний тренер: Олег Рипан.

Вилучення: Бучакчийський, 74 (повторне попередження)

Житомир. «Центральний міський стадіон». 14:00

Арбітр: Олег Когут (Тернопіль)