Перша ліга стартувала: Нива (Бузова) обіграла Агробізнес, стартували Карпати Маркевича та інші матчі туру

Фото — t.me/fcviktoria

На сайті Sport Arena детальний розбір матчів стартового туру Першої ліги ПФЛ України сезону 2023/24. Огляд оновлюється – ми постійно додаємо сюди звіти з матчів 1-го туру.

п’ятниця, 28 липня

Група А
  • Буча

Місто-герой Буча приймало матч Першої ліги вперше за тривалий період – пригадується, епізодично тут могли зіграти приїжджі команди (Полісся, Оболонь, інші команди). А тепер представник Бучанського району дебютував тут після підвищення в класі, відразу отримавши в суперники команду, яка колись вибивала Шахтар із Кубка України, вигравала золоті медалі Другої ліги та Аматорського чемпіонату.

Втім, що – колишні заслуги? Лише назва. Агробізнес, порівняно з сезоном 2021/22, коли призупинив виступи, виставив повністю нову команду. Головний тренер Чижевський згідно з рішенням керівництва не залишив у складі жодного гравця й провів ретельну селекцію, із аматорів і резервістів зібравши команду, яку фахівці вважають навіть цілком боєздатною на рівні Першої ліги.

Нива (Бузова) здивувала ще більше. Ледве відсвяткувавши друголігове чемпіонство, головний тренер Карпенко втратив свою посаду. Жабченко набирав практично повністю новий склад – тільки центрбек Місюра та опорник Турчанов починали в стартовому складі з попереднього складу, в запасі було ще троє чоловік, які лишилися з минулого сезону.

Почали суперники яскраво, порівняно з більшість матчів туру – навіть захоплююче. Вже в дебюті Равлик і Волков закрутили голови та шийні хребці захисникам Ниви, і лише щільність суперників у карному майданчику завадила їм пробити. В відповідь після діагоналі Дворовенка пішов у рейд Будняк. Змістився з правого флангу, розігрався з Сергійчуком – але підступний м’яч зрикошетив лише на кутовий. І тут, користаючись стартовим натиском, бузівчани провели історичний гол. Та ще й який! Сезон лише розпочався, а ми вже отримуємо кандидата на звання «найкращий гол туру, місяця та чемпіонату»!

З глибини поля після пасу воротаря Книш протягнув м’яча через свій лівий фланг. Обігрався з Сергійчуком, отримавши зворотний пас п’ятою, з правої ноги на виконання пробив у дев’ятку – 1:0. Ось так дебют від Данила! Та й гол – на залюбування. От тільки закріпити успіх Ниві не вдалося, а Агробізнес – на такий простий суперник, щоб просто здатися на милість переможця.

Причому, гол у відповідь прийшов нізвідки – Бузова володіла м’ячем, але під тиском гостей дещо нервово перепасовувалася на своїй же половині поля. І тут Волков перехопив поперечний пас правого захисника Корохова, Кузьмин копнув елегантний пас правіше – на Равлика, і Віталій чітко пробив повз воротаря – 1:1.

Це був «чорний лебідь» (вибачте за словосполучення-паразит, але інакше не поясниш раптову втрату своєї переваги в рахунку). До кінця першого тайму Агробізнес ще кілька разів оживляв гру – коли здорово розігралися спершу Свистун і Равлик (Місюра зняв з ноги суперника м’яч прямо перед воротами), а перед самою перервою Клімов зреагував на удар Толочка.

Після перерви вже біля воріт волочищан було гаряче. Подачу з правого флангу від Будняка головою замикав Сергійчук – бив непогано, воротар залишався вже глядачем, але трішки не влучив у дальній кут. Зате невдовзі господарям вдалася більш продумана багатоходівка. Після подачі з правого флангу Тименко (який недавно вийшов на заміну) вдало скинув м’яча головою в центр, Нехтій намагався забити через себе, а вийшов пас на Паламаря, і Руслан у дебютному матчі за нову команду акуратно правою ногою пробив повз воротаря метрів із 12-ти – 2:1. Відзначимо, що екс-півзахисник Минаю був серед тих, хто починав цю атаку з глибини правого краю.

Треба сказати, що Агробізнес цілком міг відігратися. Спершу Толочко протягнув м’яча, проте не знайшов і адреси в потенційно гострій атаці. Слідом подачу з глибини від Квасного замикав головою Свистун – і тут воротар Клімов показав, чому вважався неабияк перспективним у Гірнику-Спорт (в т.ч. у Жабченка). Так само не вдавалося забити ще бузівчанам – хоча атаки були, а Нехтій, Шалфєєв, Дворовенко періодично загострювали з глибини та через фланги. Втім, у захисті Нива більше не помилялася так, як у першому таймі, тож завершила дебютний матч на новому рівні перемогою.

Агробізнес програв, але довів, що з ним у Першій лізі доведеться рахуватися. Більш як половина складу – аматори чи недавні юніори, майже без відомих на рівні Першої ліги імен, а при цьому створили суттєві проблеми для Ниви, яка могла комплектуватися гравцями з клубів УПЛ і з досвідом вищого рівня.

Man of the Match: Данило Книш (Нива)

Ви завжди мрієте, що дебютний гол вашої команди буде саме таким – Книш у перші ж 10 хвилин у складі нового колективу ввійшов у його історію своїм вишуканим влучним ударом. Далі трішки «наївся», але в контексті результату його гол мав важливе значення.

Нива (Бузова) – Агробізнес (Агробізнес) – 2:1

Голи: Книш, 9, Паламар, 64 ‒ Равлик, 27

Нива (стартовий склад): Клімов, Корохов, Місюра, Прокопчук, Дворовенко, Турчанов, Шалфєєв, Паламар, Будняк, Книш, Сергійчук. Запасні: Захарчук, Льопка, Шамич, Урсолов, Тименко, Нехтій, Мельник, Калінін, Західний. Головний тренер: Ігор Жабченко

Агробізнес (стартовий склад): Попович, Гаврушко, Білий, Даценко, Квасний, Толочко, Теплий, Равлик, Кузьмин, Свистун, Волков. Запасні: Хмеловський, Мінчев, Гудзінський, Бариляк, Мячин, Заєць, Лень, Тишинінов, Зоренко, Тяпкін, Грицак. Головний тренер: Олександр Чижевський

Буча. Стадіон «Ювілейний». 15:00

Арбітр: Ігор Сташук (Чернігів)

• Умань

Минулий сезон ці ж команди починали в Запоріжжі неймовірно яскравою нічиєю – 3:3. Від того часу змінилося дуже багато: Сидорова, який забив два м’ячі за Металург, продали в УПЛ, а Галата, який оформив дубль за Кремінь, прийшов на його місце в запорізький клуб. Також міг би зараз грати проти екс-одноклубників Фальковський, але травмувався перед стартовим туром. Златьєв і Рокотянський почали матч у запасі Кременя, проте теж могли дебютувати в Кремені саме проти Металурга, звідки прийшли. Ось такі мир-дружба-жувальна гумка.

Тож в Умані, який буде вчитися любити після Скорука тепер іншого вимушеного переселенця – Металург, вийшли на поле дві молоді та цікаві команди. Якщо Металург більше зберіг склад (Галата під нападниками – якраз єдиний новачок), то Кремінь виставив нового воротаря та лівого захисника – резервістів своїх попередніх команд (Матус з Епіцентра, Костюк – із вінницької Ниви).

Початок матчу був явно за номінальними господарями. Вже в дебюті Металург створив цілком собі гольовий момент. Якщо на 8 хв. після передачі Білоцерковця з правого флангу удар Сейтхалілова з хорошої позиції пробив вище, то через кілька хвилин кутовий Білоцерківця головою замикав Басов – дуже небезпечно, але все ж повз воріт.

Кремінь, до честі однієї з наймолодших команд чемпіонату, витримав цей тиск і навіть десь перевів гру подалі від своїх воріт. Проте гру все одно вели підопічні Микитина: на 22 хв. простріл Могильного мали завершувати голом Палюх і Сад, але не добили м’яча в ворота, невдовзі вже воротар-дебютант Матус накрив штрафний Польового. А що ж гості? Лише один несильний удар у руки Байди. На другий тайм команди виходили зі щирими побажаннями тренерів додати в гостроті та активності.

Більше прислухалися запоріжці – і ось уже Матус потягнув прицільний дальній удар Білоцерковця з гри, а невдовзі Піддубний зі штрафного пробив трішки мимо воріт. Гол назрівав-назрівав, але гра увійшла в ендшпіль все ще з нулями на табло. Якщо Кремінь ми схильні хвалити за надійну організацію оборони та гідну компенсацію втрат, то Металург недопрацював – і втратив два очка при трьох у пам’яті. Пізніше це дасться взнаки, коли прийде час думати про другий етап. .

Man of the Match: Артем Матус (Кремінь)

Колишній глибокий резервіст Епіцентру отримав свій шанс у стартовому складі й кілька разів виручив гостей. Якщо буває для воротаря гідний дебют, то ось він у Матуса.

Металург (Запоріжжя) – Кремінь (Кременчук) – 0:0

Металург (стартовий склад): Байда, Піддубний, Палюх, Басов, Польовий, Крапивний, Сейтхалілов, Сад, Галата, Могильний, Білоцерковець. Запасні: Ніколаєнко, Лавута, Страдс, Сніжко, Толок, Куралех, Ніколишин, Хуссін, Іродовський, Корнійчук. Головний тренер: Володимир Микитин

Кремінь (стартовий склад): Матус, Товкач, Д.О.Сидоренко, Аркуша, Костюк, Панчишин, Касімов, Кіреєв, Савіцький, Глоба, Трофимюк. Запасні: Оксененко, Дихтярук, Сабієв, Златьєв, Жданович, Рокотянський, П’ятибрат, Вівдич, Галоян. Головний тренер: Роман Локтіонов

Умань. Стадіон “Центральний”. 14:00
Арбітр: Єгор Кєвліч (Кропивницький)

• четвер, 27 липня 2023 року
Група А
  • Чернівці

Матч у Борисполі залишив Чернівцям пріоритет першого голу сезону. Були і «за», і «проти» цього. Що заважало командам? Господарям – втрата найбільш яскравих атакувальних гравців (нападник Сергійчук перейшов у бузівську Ниву, а півзахисники Скрипник і Столяр взагалі залишаються поки без клубу). Гостям – необхідність грати «по супернику» в цьому виїзді.

Хоча фаворитами можна було називати саме тернополян – у минулому сезоні Нива виграла 1:0, 3:0 (причому з більш переконливим рахунком – якраз у Чернівцях). Зараз Ниву привіз новий головний тренер – втім, не дебютант. Василь Малик кілька років тому очолював тернополян і саме він виводив їх у Першу лігу.

Матч почали яскравіше саме гості. Вже на 6-й хвилині Гатала змістився та пробив здалеку, проте влучив у суперників. На 9-й хвилині після штрафного, призначеного за фол Палагнюка проти Соколова, подачу Гатали замикав головою Демчук. М’яч влучив у стійку, а інший оборонець Ниви ‒ Зінь ‒ дивом не добив з відстані в один крок від воріт.

Незважаючи на спроби буковинців перехопити ініціативу, Нива загалом контролювала гру та з похвальною агресивністю діяла на підступах до чужого карного майданчика. Якщо спершу це призводило до дальніх ударів і стандартів, то після півгодини гри тернополяни повели в рахунку. Буковинці невдало винесли м’яча після кутового Гатали, першим на підбиранні був Бей, з подачі якого й почалася ця пригода. Удар Хруставки потягнув воротар Пономаренко, захисник Пасічник намагався вибити м’яча – та влучив у суперника Демчука. На відскок зреагував все той же Хруставка й з близької відстані правою ногою добив у ворота – 0:1. Це п’ятий гол Олега в 100-му матчі на професіональному рівні.

Ще до перерви активні Гатала, Бей і Волохатий кілька разів загострювали гру. Буковині треба було вносити в перебіг подій якісь корективи, проте, як ми вже відзначали, влітку вона втратила трьох гравців групи атаки – і далеко не відразу змогла від цього оговтатися, їх замінити.

А от Нива невдовзі після перерви могла ще й закріпити свій успіх. Тепер Гатала на лівому фланзі підключив Соколова, чий навіс не зміг перервати воротар Пономаренко. Проців головою мітив фактично в незахищені, покинуті голкіпером ворота – але не влучив. Про це гості могли пошкодувати на 71-й хвилині, коли дебютант чернівчан Бодня розрізним пасом виводив на воротаря Палагнюка. Проте ветеран атаки ні пробити, ні прийняти нормально не зміг – Механів кинувся йому назустріч і ліквідував, можливо, найбільшу загрозу своїм воротам за весь матч.

Незважаючи на те, що Буковині треба було рятувати цей матч, атакувального потенціалу на це не знайшлося – Палагнюк вкотре входить у новий сезон не в формі, Скотаренко поки не адаптований в гру нової команди, а заміни не перевернули гру. Тож кінцівку гри оживили хіба що дві сутички між футболістами, в які довелося втручатися судді. Арбітр Файда видав картки кільком гравцям, включаючи чернівчанина Глаголу та тернополянина Соколова, проте й тут не дійшло до такого загострення, щоб склади скоротилися й змінилося щось у грі.

Тож Нива починає новий сезон черговою перемогою над буковинцями. Василь Малик повертається з успішного результату. Буковині ж доведеться попрацювати, щоб компенсувати кадрові втрати – поки що команда далека від своїх кращих весняних матчів, коли Сергійчук, Палагнюк і Скрипник розривали групу «вибування».

Man of the Match: Ігор Гатала (Нива)

Найактивніший у гостей – за його участі створено більшість гострих моментів, та й гол відбувся після невдалої спроби перервати його кутовий.

Буковина (Чернівці) – Нива (Тернопіль) – 0:1

Гол: Хруставка, 31

Буковина (стартовий склад): Пономаренко, А.Рябий, Новотрясов, Пасічник, Данилюк, Пець, Глагола, Цурупін, Палагнюк, Фарасєєнко, Скотаренко. Запасні: Степаненко, Червінський, Штифанович, Д.Рябий, Бодня, Мануіла, Прокопчук, Закорський. Головний тренер: Андрій Мельничук

Нива (стартовий склад): Механів, Хруставка, Зінь, Демчук, Соколов, Дорошенко, Проців, Волохатий, Бей, Гатала, Різник. Запасні: Жупанський, Вольський, Галадей, Бороденко, Малащук, Мудрий, Козак, Танчак, Слива. Головний тренер: Василь Малик

Чернівці. Стадіон «Буковина». 17:00
Арбітр: Василь Файда (Львів)

Група Б
  • Бориспіль

Ось що війна зробила з нашим футболом! Суворо кажучи, учасники матчу-відкриття Першої ліги 2023/24 (та й чемпіонату України в усіх лігах заодно) зараз би повинні грати в Другій лізі. Тому що ФСК Маріуполь у минулому сезоні програв ФК Хуст у плей-офф, а Вікторія на момент вимушеної зупинки сезону 2021/22 була середнячком нижчого професіонального дивізіону.

Проте вийшло так, що влітку 2022 року низка клубів не змогли зіграти через бойові дії, і для них призупинили участь зі збереженням місця в ПФЛ, а вже цього літа Скорук не зміг вийти на старт через підрив Каховської ГЕС – отже, Вікторія відновилася вже в Першій лізі, а ФСК Маріуполь зайняв одну з вакансій (іншу, яка була після призупинки виступів ПФК Львів, зайняла остання команда минулого сезону – Гірник-Спорт).

Але буде справедливо сказати, що обидва клуби не випадають із загального тла вітчизняного футболу та не виглядають зайвими в сучасній Першій лізі. Вікторія взагалі провела низку переходів гравців із досвідом виступів у Прем’єр-лізі, ФСК Маріуполь зберіг свою основу – саме вихованців маріупольського футболу та колишніх гравців маріупольських клубів, а також додала до них кількох досвідченіших гравців, як колишній нападник Оболоні Батальський.

У підсумку в номінальних господарів – маріупольців – вийшло троє новачків (захисник Терехов і згаданий Батальський із Оболоні, фланговий оборонець Пуди – із Чайки). Вікторія ж виставила склад повністю з підписаних влітку гравців, але семеро з них раніше грали за цей клуб або інші із Сумської області.

Завдяки більшому загальнокомандному досвіду, Вікторія заволоділа ініціативою та вже в дебюті випробувала на міцність редути маріупольців. Спершу Нелін зі стандарту пробив вище воріт, потім Покотилюк гарно спіймав на ногу невдало винесеного м’яча – Караващенко виручив, а кілька гравців гостей (останній із них Машталір) не змогли добити з вигідної позиції.

Найкращий момент першого тайму – на 22-й хвилині. Досвідчений Лебеденко, який повернувся в рідну область із Вереса, зі штрафного намагався закинути м’яча за комірець голкіперу, проте Караващенко перевів його в поперечину. Цілком собі гольовий епізод. В свою чергу, ФСК Маріуполь покладався на широкі контратаки через фланги, куди «падав» навіть центрфорвард Батальський. Після тонкого пасу на хід від Пентелейчука центрфорвард прострілював вздовж ворот. Махиня встигав до м’яча раніше за м’яча, але й у ворота не закотив, і офсайд уже фіксував арбітр.

На початку другого тайму вирізнявся лівий фланг Вікторії, де продуктивно взаємодіяли Ульянов і Машталір. На 54-й хвилині Ульянов вирвався на воротаря після цікавого закидання Лебеденка – пробив повз Караващенка, проте й повз воріт (м’яч влучив у зовнішній бік сітки). Підопічні Краснопьорова зробили висновки та пригальмували активних суперників. Лише хвилин за 20, з виходом колишнього вінгера бузівської Ниви Євпака, Вікторія змогла знову створити загрозу біля воріт маріупольців. Втім, з його пасу Бичков пробив несильно – туди, де чергував голкіпер. На 80-й хвилині Шпирьонок і Сахно провели атаку, в якій останній смачним ударом мітив у дальній кут – і не влучив, а на 85-й так само неточно пробив Євпак.

Маріупольській команді не вистачало креативу, їй важко було відібрати м’яча в суперників і тим більше комбінувати. Це можна пояснити тим, що перед новим сезоном ФСК Маріуполь втратив кількох гравців атаки (Литовченка перехопила бузівська Нива, Доброхотова – Поділля, Мельниченка – Діназ), а Батальському поки що не було кому підносити снаряди. Підсумкова нульова нічия – не той результат, якого чекала кожна з команд. Особливо, звичайно, це стосується Вікторії, яка зібрала значно досвідченіших, значно більш висококласних футболістів. Тим краще для конкурентів – на швидкоплинному першому етапі кожна така втрата зіграє свою роль.

Man of the Match: Ілля Караващенко (ФСК Маріуполь)

Матч, у якому господарям не бажано було пропускати, Караващенко провів досить сильно. Зреагував на кілька ударів суперників з різних дистанцій, зокрема, перевів стандарт від Лебеденка в каркас воріт.

ФСК Маріуполь – Вікторія (Миколаївка) – 0:0

Маріуполь (стартовий склад): Караващенко, Харжевський, Шушко, Терехов, Пуди, Чернецький, Мочевінський, Булгаков, Пентелейчук, Махиня, Батальський. Запасні: Кравцов, Якубенко, Мамросенко, Тепляков, Мельниченко, Петровський, Биковський, Літюк, Гошкодеря. Головний тренер: Олег Краснопьоров

Вікторія (стартовий склад): Литвиненко, Бичков, Сасовський, Нелін, Ульянов, Покотилюк, Лебеденко, Чеглов, Здирко, Машталір, Галенко. Запасні: Шеліхов, Курелех, Сахно, Савченко, Шпирьонок, Євпак. Головний тренер: Анатолій Безсмертний

Бориспіль. «Колос». 15:00
Арбітр: Євгеній Цибулько (Черкаська область)