Проект «граючий президент»: попередники Загорулька

Ярослав Смілянський

Вчора вінницька Нива розвіяла інтригу навколо нового керівництва клубу. Вадим Кудіяров, який оголосив, що залишає пост президента Ниви ще 3 грудня, представив чинного гравця Артура Загорулька як людини, якому 21 січня без усілякої компенсації передали клуб.

Відразу кілька питань виникає у зв’язку з цим. Відповідаємо.

Граючий президент – це щось нове?

Ні.

В українському футболі було багато подібних випадків. Найвідоміший – Владислав Гельзін, в 2004-2018 роках зіграв 153 матчі за донецький Олімпік на професійному рівні, забив 24 м’ячі. “Повісив бутси на цвях” вже коли клуб вийшов в Favbet Лігу.

Владислав Гельзін, Football.ua

Зараз, наприклад, граючими президентами клубів другої ліги є Микола Лиховідов (Реал Фарма – він же рекордсмен футболу України за віком) і Роман Капаністий (Діназ).

Причому, якщо Гельзін і Лиховидов почали грати на профі-рівні саме в своїх власних клубах, що їм належать, то Капаністий був професійним футболістом – в резервних складах Ворскли, Металурга (Донецьк) і Борисфені, а також в охтирському Нафтовику, Сталі (Кам’янське) та ЦСКА.

Загорулько – хто він?

Професійний футболіст. 27 років. Вихованець одеського футболу. Грав за молодіжні команди Шахтаря і Зорі, виступав за ФК Маріуполь (тоді – Іллічівець), Ворсклу, Олімпік і Рух.

На деякий час він навіть припиняв виступи. Цитуємо: “Свого часу у мене з’явилося бажання перестати грати в футбол, почав займатися іншими справами (якими саме – нехай буде секретом). Минув час – і я зрозумів, що сумую з футболу. Так як я в Вінниці займаюся своїми справами, вирішив залишитися поки тут подивитися, на якому я світі знаходжуся навіть у Другій лізі. Тим більше, турнір не такий простий, суперники все рівні. Команда у нас хороша ”

Артур Загорулько, olimpik.com.ua

Але відновив їх якраз у вінницькій Ниві. Загорулько, будучи одним з найбільш “зоряних” гравців вінничан поряд з Гемегою з Динамо-2, за два неповних сезону провів за Ниву в чемпіонаті і кубку 22 матчі, відзначившись 8 голами і 2 ассистами.

Грав в атаці – він може діяти як на вістрі, так і з глибини. У минулому сезоні був справжнім лідером нападу, але в поточному сезоні провів всього три матчі у Другій лізі.

Уже тоді, на момент відновлення виступів, було відомо, що Загорулько також зайнятий в бізнесі. В якому саме – про це футболіст не розповідав. В Ниві він грав під №93 – в риму з роком народження.

Він сам буде фінансувати клуб?

Поки невідомо.

В останні роки вінницька Нива розраховувала на кошти місцевих бюджетів. Скажімо, в 2019 році на клуб було виділено з міської та обласної казни близько 3 млн. грн. при необхідності в 4-5. Мер Вінниці Сергій Моргунов повідомляв, що в 2020 році місто виділило на Ниву менше грошей – 1 млн. Замість 1 млн. 400 тис. грн. роком раніше.

Чи буде тривати практика виділення коштів на професійний футбольний клуб – поки незрозуміло, але колишній президент Кудіяров неодноразово звертався через соцмережі і пресу із закликами допомогти клубу.

Загорулько поки не роз’яснював джерел фінансування – чи будуть це його кошти, або кошти бізнес-партнерів, або ж і зараз клуб буде розраховувати на місцеві бюджети.

Фото – ФК Нива

На даний момент Нива займає передостаннє, 12е, місце в Групі А другої ліги. Нижче тільки Карпати (Львів) з відставанням в два очки.

Нагадаємо, що остання команда за регламентом втрачає професійний статус і вилітає в аматори, втім, в колишні роки в разі зняття з турніру інших команд аутсайдер міг розраховувати на те, що отримував цю вакансію.