Спортивний директор ПФЛ: Наполягаємо на завершенні сезону за спортивним принципом, клуби протягом двох днів мають визначитися зі своїм вибором

Фото: fcvolyn.net

Спортивний директор Професійної футбольної ліги Євген Мороз прокоментував Sport Arena ситуацію, що склалася в першому дивізіоні щодо завершення чемпіонату в класичному форматі, а також розповів, якою він бачить подальшу долю цих турніру в сезоні-2019/2020.

– Рада Ліг вийшла досить скандальною. На ваш погляд, чому?

– Рада Ліг відбулася 21 травня на Оболонь-Арені і так, вийшла досить непростою. На порядку денному стояло рішення про долю чемпіонатів Першої та Другої ліг, які опинилися у безпрецедентній ситуації. Ми, безумовно, чекали, що більшість клубів все-таки приймуть рішення на користь відновлення чемпіонату.

– Як розділилися голоси в Першій лізі?

– За продовження чемпіонату виступили: Рух, Оболонь-Бровар, Інгулець, Черкащина, Металіст-1925 і Агробізнес. Проти – Чорноморець, Прикарпаття, Минай, Кремень, Гірник-Спорт, Балкани, Авангард і Миколаїв. Утрималася – Волинь. Запорізький Металург не брав участі в Раді ліг, але офіційним листом підтвердив бажання клубу продовжувати змагання в будь-якому форматі (в повноцінному чемпіонаті чи іншому можливому в даних обставинах варіанті). Однак лист не було взято до уваги через відсутність представника клубу на Раді.

Питання ще в тому, що в цій складній епідеміологічній ситуації ми не могли в імперативному порядку відновити чемпіонати в форматі, передбаченому Регламентом, не запитавши позицію клубів.

– Результати голосування здивували вас? Готуючи Раду Ліг, очікували, що клуби настільки розійдуться в своїх думках?

– Я ще можу зрозуміти клуби другої ліги (багато бюджетних та з логістикою проблеми). Але для мене стали великим здивуванням підсумки голосування в Першій лізі, оскільки напередодні більшість її клубів були за продовження чемпіонату. Наприклад, 12 травня Балкани направили офіційний лист, в якому вони запевняли про готовність продовжити участь в чемпіонаті Першої ліги з дотриманням медичного протоколу. Але через тиждень, за день до Ради ліг, змінили своє рішення.

МФК Прикарпаття наполягав на припиненні чемпіонату, мотивуючи своє рішення тим, що місто і область закриті через епідемію КОВІД-19 і ніхто не виїде і не в’їде. Але 22 травня МОЗ публікує список областей, які можуть перейти до другого етапу пом’якшення карантинних обмежень, і, на мій подив, в цьому списку Івано-Франківська область. Сьогодні мені дзвонять з клубу і кажуть, що ми пройшли тестування. У мене тоді запитання: куди ви готуєтеся, ви ж проголосували за зупинку чемпіонату?

Також мені особисто незрозуміла неспортивна позиція Миная, який готовий брати участь в Кубку України, але відмовляється від продовження чемпіонату. ФК Волинь стверджує, що немає чіткого розуміння змагальної частини медичного протоколу. Наприклад, яка частота тестувань гравців і персоналу в змаганнях? Що робити якщо захворіє один футболіст? Але при всьому цьому саме Волинь приступила до тренувального процесу на початку травня, коли ще діяла заборона на проведення занять постановою Кабінету міністрів України. Наскільки мені відомо, команда не проводила ПЛР-тестувань і, відповідно, не надала результати в УАФ, як це передбачено в тренувальній частини медичного протоколу. Але найголовніше, Волинь продовжує проводити спаринги, днями зіграла товариську гру з ФК Львів. І клуб не бентежать обмеження медичного протоколу? Як бачите несправедливості дуже багато.

– У чому проблема завершити чемпіонат, в чому складність?

– Існує ряд серйозних проблем, які є перешкодою для відновлення чемпіонату: фінансові, логістичні, але основні питання стосувалися медичного протоколу, який розроблений і відправлений до Міністерства охорони здоров’я України. Я входжу до складу робочої групи з розробки медичного протоколу, позиція ПФЛ полягала в тому, що проводити ПЛР-тестування потрібно один раз до початку змагань і один-два рази в процесі змагань. У разі виявлення у футболіста захворювання на КОВІД-19, клуб повинен був ізолювати гравця, а не команду.

Все частіше чую про те, що чемпіонат неможливо уявити без уболівальників, проте я вважаю, що не можна прикриватися уболівальниками. Якщо клуб зумів налагодити грамотну комунікацію зі своєю аудиторією, то вболівальники завжди зрозуміють, будуть переживати і стежити онлайн, обмінюватися думкою і відстежувати виступ команди.

– Що збирається робити ПФЛ в ситуації, що склалася?

– Ліга не змінює свою позицію: ми наполягаємо на завершенні сезону за спортивним принципом, проте в форматах, які можливі в обставинах, що склалися. УЄФА наполягає на тому, що якщо змагання неможливо завершити в класичному вигляді, необхідно шукати резервні варіанти, як наприклад зробили в Румунії та Молдові, перезапустивши змагання в інших форматах. Тим самим ми і сезон закінчимо, і до наступного буде час підготуватися. ПФЛ направила в клуби опитувальник з декількома варіантами завершення сезону за спортивним принципом, і протягом двох днів вони повинні визначитися зі своїм вибором. Сам опитувальник вже опублікований.

– Який варіант вважаєте оптимальним?

– Той, який визначить найсильнішого за спортивним принципом. Це головне, і те, чого ми домагаємося. Не повинно бути кабінетних рішень, відносини повинні бути з’ясовані на футбольному полі, в спортивній боротьбі. За це ми любимо футбол і спорт. Завжди на цьому стояли і будемо стояти.