У 21-му столітті Шахтар заробив на трансферах 106 мільйонів євро, у Динамо – два мільйони збитків за аналогічний період

Дарио Срна. Фото — shakhtar.com

Донецький Шахтар – з неймовірним відривом найуспішніший український клуб 21-го століття із заробітків на трансферному ринку. За 23 роки Гірники, за даними спеціалізованого порталу Трансфермаркт, без урахування оренд отримали 106 мільйонів євро прибутку від трансферної діяльності. Це в 5,5 рази більше, ніж у другого українського клубу за цим показником – Зорі, чий трансферний прибуток склав 18,7 мільйона євро. На третьому місці – Карпати із заробітком у 15,6 мільйона євро.

Зазначимо, що Динамо у 21-му столітті – у трансферному мінусі 2,6 мільйона євро. Але ще більш вражаючі показники Дніпра: клуб, який уже припинив своє існування, втратив на трансферах 69 мільйонів євро. 4 мільйони збитків – показники трансферного балансу Металіста.

При цьому зазначимо, що Гірники й витрачали найбільше в Україні. За 23 роки на придбання нових футболістів майже 427 мільйонів євро. Динамо за аналогічний період виділило на трансфери майже 290 мільйонів євро. На третьому місці – вже згаданий Дніпро – 101,6 мільйонів.

У топ-5 за витратами також увійшли Металіст – 72,6 млн, і донецький Металург – 21,79 мільйона, що також припинив своє існування. Решта українських клубів у 21-му столітті не витратила на трансфери більше 10 мільйонів євро.

Але навіть фантастичні за українськими мірками витрати Шахтаря тьмяніють на тлі світових. Наприклад, Челсі в 21-му столітті на придбання нових гравців витратив майже 3,5 мільярда доларів. Манчестер Сіті – 2,75 мільярдів, Манчестер Юнайтед – 2,43 мільярдів.

22 клуби світу витратили за 23 роки більше мільярда доларів на нових гравців – список «мільярдерів» замикає Евертон з показником 1,09 мільярда. Шахтар у цьому списку займає 60-е місце, поступаючись, наприклад, Сассуоло, Удінезе, Пармі та Ренну. Динамо з витрат на трансфери в 21-му столітті йде на 87-й позиції, витративши менше, зокрема, Брюгге, Норвіча, Селтіка, Сток Сіті, Мідлсбро та Ніцци.

Найбільше в 21 столітті на трансферах заробила Бенфіка. Нинішній клуб Анатолія Трубіна може похвалитися прибутком у майже 668 мільйонів євро, що майже на п’ять мільйонів більше, ніж у Порту, що йде на другому місці. Аякс на трансферах заробив майже 591 мільйон євро чистого прибутку. При цьому зазначимо, що кожен із трьох вищезгаданих клубів за 23 роки продав гравців більше, ніж мільярд євро: 1,52 млрд – Бенфіка, 1,4 млрд – Порту, 1,26 млрд – Аякс.

Шахтар з трансферного прибутку в 21-му столітті займає 48-е місце у світі, поступаючись зокрема Црвене Звєзді, Генку, Янг Бойз, Твенте, Дженоа та Мальорці.