Золотовидобуток у передостанньому турі: як Шахтарю вдавалося здобути (або програти) титул за крок до кінця сезону

Шахтер празднует гол в чемпионском матче, shakhtar.com

28 травня у 29-му турі нашої рідної Прем’єр-ліги відбудеться рідкісне та призабуте дійство – справжнє чемпіонське протистояння. Долю золотих медалей може вирішувати результат поєдинку на “Арені Львів”.

Читайте також: Шахтар – Дніпро-1 коли і де дивитися трансляцію матчу

Звичайно, важливе нюанс полягає в тому, що чемпіонська інтрига – не цілком повноцінна. Винуватець цього – Дніпро-1, який несподівано поступився Ворсклі цієї середи. Таким чином, Шахтар отримав над головним конкурентом п’ятиочкову перевагу і може із чистою совістю грати на нічию – цього буде достатньо, щоб захистити титул.

У разі перемоги Дніпрян з’являються нюанси. Якщо ця перемога буде мінімальною, у Гірників залишається +2 залікові пункти та пристойна перевага за різницею забитих-пропущених. При цьому розкладі їм буде достатньо розділити очки з Ворсклою у заключному турі (чарівний варіант із перемогою Дніпра-1 над Кривбасом у 9 м’ячів дозвольте залишити за дужками). Якщо ж команда Кучера сьогодні виграє у +2 або більше, то вже вона отримає перевагу по особистих зустрічах, і чемпіонові доведеться напружитись у Полтаві на всі три очки.

Читайте також: Шахтар – Дніпро-1 букмекери оцінили шанси команд на перемогу у матчі 29 туру УПЛ

Зрозуміло, для клубу, створеного менше восьми років тому і який щойно розкуштував на зубок єврокубки, чемпіонська гонка – терра інкогніту. Натомість Шахтар у цій справі досвідчений ас. За роки незалежності, починаючи з кінця 90-х, клуб із Донецька багаторазово вів боротьбу за золото до останніх турів. І в ряді випадків, як і сьогодні, доля першого місця, одним із претендентів на яке був Шахтар, вирішувалася – чи могла вирішитись – за один тур до закінчення чемпіонату. Ось ці випадки ми згадаємо.

Галопом по сезонах

Сезон: 1997/98

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: мінус три очки від Динамо, особисті зустрічі на користь суперника (0:3, 0:0)
  • Мета: як мінімум залишитися в чемпіонських перегонах, як максимум наздогнати конкурента
  • Завдання на передостанній тур: перемогти в Одесі та розраховувати на осічку Динамо у матчі зі Зіркою

Шахтар тільки-но почав набирати силу. У тому сезоні Динамо пошуміло на континентальному рівні (особливо ікалося Барселоні), а донеччани, до цього прості представники пелотону поряд із Дніпром, Чорноморцем та іншими рідкісними вискочками, вперше спробували скласти конкуренцію флагману українського футболу.

Інтригу вдалося дотягнути до 29 туру, але не далі. Команда Яремченка здобула виїзну перемогу, попутно втопивши Чорноморець (Моряки, які брали срібло лише двома роками раніше, зрештою вилетіли, відставши на очко аж від п’яти команд). Але Динамо паралельно розгромило невмотивованого суперника з Кіровограду (Каладзе, Косовський, дубль Шевченка – гол престижу Мартинова) і виграло титул.

Результат: втрата шансів на чемпіонство

Сезон: 2000/01

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: плюс одне очко від Динамо, перевага на особисті зустрічі (1:1, 2:1)
  • Мета: як мінімум утримати лідерство, як максимум оформити дострокове чемпіонство
  • Завдання на передостанній тур: обіграти вдома ЦСКА та сподіватися на осічку Динамо у Сімферополі

Перша справжня заруба двох клубів за чемпіонство. Яскрава команда Віктора Прокопенка провела на першому місці більшу частину сезону – 17 турів із 26. Забила набагато більше голів, ніж знекровлені почерговими трансферами топ-форвардів кияни. Здобула, крім іншого, історичну перемогу в Києві (вольові три очки, взяті силами двох африканців).

За ідеального для донецького боку розкладу (своя перемога та неперемога конкурента) Шахтар міг святкувати сенсаційне золото. Але все вийшло зовсім інакше.

Віктор Прокопенко, shakhtar.com

Динамо вибороло непросту вікторію над Таврією (на гол Мелащенка відповів Гігіадзе, але вирішальним став автогол Дмитра Назарова), а Гірники марно билися про міцну оборону команди Фоменка – так і закінчили без голів. Таким чином, Біло-Сині через два тури повернулися на вершину. А через 8 днів була найепічнеша розв’язка. Коли кияни горіли вдома Дніпру до останніх хвилин, але всі перевернули точні удари Несмачного та Мелащенка.

Результат: невдача з наступним фіаско

Сезон: 2001/02

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: мінус два очки від Динамо та очна зустріч у найближчому турі
  • Мета: як мінімум залишитися в чемпіонських перегонах, як максимум обійти конкурента
  • Завдання на передостанній тур: обіграти вдома Динамо; хоча б не програти

Ця команда Невіо Скали була не така яскрава, забивала значно менше, але діяла максимально прагматично. І – даруйте, які тут можуть бути спойлери – саме їй судилося вписатися в історію як перша чемпіонська.

З 13-го туру Гірники були у ролі наздоганяючих, але у травні трапилася трагедія всеукраїнського масштабу, яка мимоволі сприяла відродженню інтриги.

Лобановському стало погано 7 травня у Запоріжжі, під час матчу 21 туру. Ту гру Динамо виграло, зберігаючи 4-очковий відрив від донецького клубу. Але вже наступного туру, явно перебуваючи подумки не на полі, розділило очки з Таврією. Тренера не стало наступного дня…

Невіо Скала, фото – Getty Images

А Шахтар у свій шанс вчепився мертвою хваткою. Оптимальна можливість повернути лідерство з’явилася в передостанньому турі – саме чекала очна дуель у Донецьку (у першому колі зіграли 2:2). І цей історичний шанс Гірники використали ідеально. Два голи вирішили долю вирішальної битви – і обидва в “активі” гравців Динамо, Федорова та Гавранчича.

Після такого подвигу Шахтарю залишалася “дрібниця” – забрати три очки з Ужгорода. Що він без блиску, на зубах (єдиний гол Бєліка), але зробив.

Результат: перемога в очній зустрічі, підсумковий тріумф

Сезон: 2002/03

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: мінус одне очко від Динамо, перевага на особисті зустрічі (1:0, 1:2)
  • Мета: як мінімум залишитися в чемпіонських перегонах, як максимум обійти конкурента
  • Завдання на передостанній тур: виграти у Сімферополі та розраховувати на осічку Динамо проти Арсенала

Шанси на описаний розклад були цілком робітниками. Той Арсенал Грозного був яскравий і зухвалий, хоч і явно здав після першого кола, яке взагалі завершив у трійці та з найкращою атакою чемпіонату. А Таврія – безамбітний середняк, ще й із найгіршою обороною у лізі. Але вийшло все не так, як малювали оранжево-чорні мрії.

Сімферопольці раптом дали чемпіонові лютий бій. Шахтар зробив камбек із 0:2, але все зрівняв гол Едмара. А Динамо своє дербі мінімально виграло та зміцнило відрив до трьох очок. В останньому турі команді Михайличенка залишалася формальність – щось набрати з Металістом, який терпів аварію, що вона зробила вкрай витончено (3:0 вже до перерви). А Арсенал, згорівши наостанок Шахтарю, прикро проїхав повз єврокубки.

Результат: невдача з наступним фіаско

Сезон: 2003/04

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: мінус три очки від Динамо, особисті зустрічі на користь суперника (1:1, 2:4)
  • Мета: як мінімум залишитися в чемпіонських перегонах, як максимум наздогнати конкурента
  • Завдання на передостанній тур: обіграти вдома Борисфен та розраховувати на осічку Динамо проти Арсенала

Розклад такий самий, як шість років раніше. І з тим самим – передбачуваним – результатом.

Шахтар лідирував усе перше коло і трохи другого. Динамо – весь час із квітня по червень. І свого не прогаяло.

Олексій Михайличенко, instagram.com/fc_dynamo_kyiv/

Цей Арсенал був уже зовсім не грізний і в дербі передостаннього туру влетів зі свистом – 1:6. Таким чином, чемпіон достроково захистив титул – другий поспіль в активі молодого тренера Михайличенка.

Результат: втрата шансів на чемпіонство

Сезон: 2004/05

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: плюс чотири очки від Динамо, перевага по особистих зустрічах (2:0 у гостях та матч в останньому турі)
  • Мета: оформити дострокове чемпіонство
  • Завдання на передостанній тур: виграти в Одесі

Симпатичний Чорноморець Альтмана відчайдушно бився за Європу, але проти команди Луческу (перший сезон Містера!) прийому не знайшов. Хоча намагався: Косирін (найкращий бомбардир чемпіонату) навіть зрівняв рахунок, але незабаром гол Матузалема став чемпіонським, а закріпив результат Бєлік – 1:3.

Матч лідерів в останньому турі, на жаль, став товариським. Натомість команди повеселили вдосталь – і карток нахопили різного кольору, і голів набивали на будь-який смак. Динамо в Донецьку відігралося з 0:2 силами Рінкона та Клебера, але на останній хвилині Жадсон зробив дубль та приніс перемогу.

Результат: дострокове чемпіонство

Сезон: 2005/06

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: мінус два очки від Динамо, очна зустріч в останньому турі
  • Мета: як мінімум залишитися в чемпіонських перегонах, як максимум наздогнати/обігнати конкурента
  • Завдання на передостанній тур: обіграти Чорноморець та розраховувати на осічку Динамо у Сімферополі

З цього сезону в Регламент ввели правило “Золотого матчу” – за рівності очок у двох претендентів на чемпіонський титул. І, диво, цей сектор зіграв моментально! Причому – вперше та востаннє.

Його могло й не бути. Кияни могли розраховувати за золото за тур до фінішу. Якби вони виграли, а Шахтар – ні. Але вийшло все навпаки. Підопічні Дем’яненка не змогли забити Таврії, а Гірники з одеситами це зробили двічі. Далі була епічна бійка у Києві, відіграш Шахтаря з 0:2… І – Золотий матч у Кривому Розі. Там команда Луческу захистила титул – вирішальним став гол Агахови в овертаймі.

Результат: локальний успіх, підсумковий тріумф

Сезон: 2006/07

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: мінус шість очок від Динамо
  • Мета: залишитися у чемпіонських перегонах
  • Завдання на передостанній тур: виграти в Одесі та сподіватися на поразку Динамо від Карпат

Найбезнадійніший кейс.

Насправді все вирішилося у 28 турі – Шахтар двічі вів у рахунку проти головного суперника, але обидва рази Динамо зрівнювало. Номінальні шанси у Гірників ще залишалися, але їх швидко знищила перемога Біло-Синіх над львів’янами. Перемога непроста, вольова, але заслужена (голи Рінкона, Гусєва та Шацьких). Так Шахтар ще й свою частину плану не виконав – нульовка із Чорноморцем.

Результат: втрата шансів на чемпіонство

Сезон: 2007/08

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: плюс одне очко від Динамо
  • Мета: як мінімум утримати лідерство, як максимум оформити дострокове чемпіонство
  • Завдання на передостанній тур: обіграти в гостях ФК Харків та сподіватися на осічку Динамо проти Ворскли

Було не так далеко від бажаного. Лідер легко розгромив у Харкові аутсайдера, а от полтавський середняк у Києві вперся. Довго-довго тримався рахунок 1:1, але для дострокової чемпіонської розв’язки цього було мало – була потрібна перемога Ворскли. Проте пізній гол Ярмоленка відклав інтригу на останній тур. Там Гірники на розслабоні наклацали купу голів найпринциповішому супернику (рідному Металургу) та повернули собі золото чемпіонату.

Результат: локальний успіх, підсумковий тріумф

Сезон: 2009/10

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: плюс три очки від Динамо та очна зустріч у найближчому турі
  • Мета: як мінімум утримати відрив, як максимум оформити дострокове чемпіонство
  • Завдання на передостанній тур: обіграти вдома Динамо; хоча б не програти

Гірникам вистачало і нічиєї, але тоді довелося б напружуватися в останньому турі (мав бути непростий виїзд до Сімферополя). Помаранчево-чорні ризикуватимуть на сталі та мінімально перемогли. Золотим став удар Ілсіньо у дебюті поєдинку. Могло бути важкішим за рахунком, але Жадсон не забив з точки під завісу.

Результат: дострокове чемпіонство

Ілсіньо, фото Football.ua

Перше десятиліття століття – “золота епоха” нашого Класичного. Чемпіонська гризня з сезону на сезон, за дуже рідкісними винятками. У сезоні 2011/12 теж було спекотно, причому жарко оптимально. Після 28 турів суперники мали порівну очок – отже, в передостанньому нічого наважитися не могло, а це вже не наш випадок.

Сезон: 2013/14

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: плюс шість очок від Дніпра
  • Мета: оформити дострокове чемпіонство
  • Завдання на передостанній тур: не програти Зорі на нейтральному полі

Поки розгорялося вогнище першої фази російського вторгнення, а Динамо пробивало дно з Блохіним, у чемпіонських перегонах активну участь брали Дніпро з Металістом. Але 28-й тур визначив багато чого: Дніпряни епічно пригоріли вдома Карпатам 1:4, а харків’яни не впоралися з Чорноморцем.

Таким чином, донецькому клубу, по ходу сезону вимушеному залишити батьківщину, достатньо було щось відібрати у такої ж неприкаяної Зорі (матч проходив у Черкасах) і не звертати уваги на потуги конкурентів.

Вийшло у найкращому вигляді. На дубль Адріано суперник відповів лише голом Любеновича, а там Едуардо закріпив.

Результат: дострокове чемпіонство

Того ж літа регламент УПЛ зазнав нових правок. З правил зник Золотий матч, а для визначення переваги за рівності очок було впроваджено критерій різниці м’ячів. Протриманий чотири роки.

Сезон: 2017/18

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: плюс п’ять очок від Динамо та +10 за різницею м’ячів
  • Мета: оформити дострокове чемпіонство
  • Завдання на передостанній тур: обіграти Верес удома (точніше, у Харкові)

Успішного Реброва в Динамо змінив неуспішний Хацкевич – і оранжево-чорний гегемон на півдесятка років узурпував трон. У звітному сезоні була хоч якась боротьба, але…

До третього з кінця туру відстань між грандами обчислювалася однією перемогою, але тут свято Гірникам подарував братський Маріуполь – відкусив очки у команди Хацкевича. Відповідно, справа була за малим – обіграти найслабшу команду верхньої шістки. Що з успіхом і було зроблено – вистачило гола Марлоса з пенальті на п’ятій хвилині.

Результат: дострокове чемпіонство

Наступні два чемпіонати донецький клуб виграв спокійно, із запасом (це смішно збіглося з поверненням до регламенту пункту про “Золотий матч”; втім, при зовсім неймовірному розкладі). У сезоні 2019/20 він навіть привіз вічному (як тоді здавалося) конкуренту несусвітні 23 очки. Те михайличенківське Динамо – другий захід, куди менш вдалий – взагалі дивом пронесло: втрата другого місця була близька як ніколи, але не сталася через нерішучість Зорі в останньому турі.

А потім прийшов Луческу – і повернув столиці золото! Причому зробив це миттєво та парадоксально впевнено – чемпіонська інтрига впала аж за три тури до фінішу.

Мірча Луческу, фото – fcdynamo.com

Настав грозовий сезон 2021/22. Він, як ми чудово пам’ятаємо, дограно не було – тому що шалений агресор-сусід вирішив закошмарити вже всю нашу країну. Звичайно, тієї весни догравати було неможливо, тому турнірну таблицю вирішили законсервувати за підсумками 18 турів. Чемпіона не оголошували та не нагороджували, але єврокубкові квоти були роздані згідно з квитками, купленими на момент зимового міжсезоння.

Примітно, що саме у 18-му турі Шахтар зумів вирватися на півкорпусу вперед – завдяки нічиїй, раписаній Динамо та Зорею. А до цього лідери йшли ніздрі у ніздрю, і навіть різницю м’ячів мали однакову. Втім, у наш час на чолі – знову особисті зустрічі.

Сезон: 2022/23

  • Становище Шахтаря за два тури до кінця: плюс п’ять очок від Дніпра-1 та очна зустріч у найближчому турі (перший матч – 1:2)
  • Мета: оформити дострокове чемпіонство
  • Завдання на передостанній тур: не програти Дніпру-1

А як це в лідера вийде (або не вийде), дізнаємось уже сьогодні. На кону жирний бонус у вигляді прямого проходу до Ліги чемпіонів для першого місця УПЛ! До вчорашнього вечора це питання було підвішене, але благополучно вирішилося завдяки Інтеру. М – мотивація, однак.

Короткий статистичний підсумок

За всю більш ніж 30-річну епоху 12 разів кульмінація чемпіонських перегонів за участю Шахтаря припадала (або могла припасти) на другий з кінця тур чемпіонату.

У шести випадках (як і сьогодні) Помаранчево-чорні підходили до звітного туру в позиції сили, тобто з очковою перевагою над конкурентом. І чотири рази робили свою справу – тобто здобували золоті медалі, не чекаючи фінального ігрового дня. Ще одному випадку тріумф довелося відкласти на фінальний раунд.

І лише одного разу – аж 22 роки тому – Шахтар, маючи початкову перевагу, зазнав краху. Щоправда, тоді очкова перевага була лише в один пункт. А сьогодні – одразу п’ять.

Двічі – 2002-го та 2010-го – Гірники прямо билися з конкурентом за золото у другому турі з кінця. І в обох випадках здобували перемогу.

Олександр Кучер, фото – scdnipro1.com.ua

Статистика для команди Кучера (а в нього ж ще залишилися екс-партнери серед чинних гравців Шахтаря та й у менеджменті – цілий Срна!) невтішна. Але сподіватися успіх можна і треба. Щоправда, цей успіх має дві фази. Спершу – свій маленький подвиг. А потім, якщо все складеться з перемогою зараз (що не надто ймовірно, якщо спиратися на котирування букмекерів), доведеться сподіватися на ту Ворсклу, яка вже встигла підкузьмити на тижні самим Дніпрянам.