Це не Україна проти Франції. Це – футбол проти коронавірусу

Шовковский и Шевченко, facebook.com/fcdynamoua

А що знає Андрій Шевченко про глибини українського футболу? Як давно відвідував матч Інгулець – Минай або Олімпік – Львів? А цікавився справами наших легіонерів в Казахстані чи Білорусі? Додав він собі в список перегляду розклад Екстракляси Польщі або Першого дивізіону Кіпру?

Так, це йому не треба в 99% випадків, але коронавірус-зараза вносить свої акценти і змушує багатьох з нас робити те, про що раніше і не думалося.

Ні, ви не подумайте – Шева як і раніше молодець. Він по-своєму готувався до цієї ситуації, з натхнення набираючи собі запас міцності. Ви ж пам’ятаєте, як Андрій Миколайович викликав у збірну то Паньківа, то Сироту, то ще когось із неочевидних кандидатів? Ви запитували: «Навіщо? Вони ж точно ніяким боком не виграють конкуренцію у тих, хто є!». Але зате ось тепер, коли втрати спотворили звичний вигляд національної команди, багато з цих хлопців вже матимуть такий-сякий досвід, вони пообилися на зборах, побачили зсередини роботу збірної і познайомилися з вимогами тренерського штабу. Це – важлива і правильна робота, яку системно проводив Шевченко, коли і не подумалося б, що можна ось так відразу втратити десяток гравців.

Однак годинка зараз таке, що кожен новий тур внутрішніх або міжнародних змагань буде ставити все нові і нові виклики перед футбольними командами. Тут треба розуміти, що, поки грає коронавірусна інфекція, проти якої немає вакцини, вона зможе в будь-який момент підкосити будь-яку команду. І поки людство не навчиться лікувати Covid-19 як звичайний грип, до тих пір будуть існувати такі ось неприємні ситуації – і від них не застрахований ніхто.

Адже хто такі – спортсмени? Це люди. Вони так само, як всі, у вільний від ігор і тренувань час ходять на вечірки, зустрічаються з друзями, їздять в торгові центри. Так само, як усі. З тією лише різницею, що, на відміну від звичайних людей, їх регулярно тестують і в підсумку навіть безсимптомні переносії потрапляють в підсумкову статистику і з подивом виявляють, що у них, виявляється, є в наявності цей самий 2019 nCoV.

Зараз в Україні, де немає «килимового тестування» звичайних громадян, де люди, які в більшості своїй, халатно відносяться до хвороб і маскою захищають в кращому випадку бороди, саме тестування спортсменів, регулярне практично у всіх видах і турнірах, показує глибину проблеми і суттєво впливає на загальну статистику.
Тому, робимо висновок – це не тільки Україна зішкрябує трудові резерви для «товарняка» з Францією. Це сам футбол в кожному матчі, кожному чемпіонаті веде боротьбу проти коронавірусу.

Є такі футболісти, хто кричить: «Як зараз грати? Ко-ко-ко … Не бачу сенсу грати цей чемпіонат … Кудах-тах-тах …». А ті, хто думає головою, розуміють – або футбол прорветься, усіма правдами-неправдами збережеться і продовжить існувати як культурний феномен і прибутковий бізнес, або футболісти , включаючи скептиків і оптимістів, змушені будуть шукати собі нову роботу на ринку праці, де постійно шукають вантажників, охоронців, різноробочих.

Змалювавши контрапункти, перейдемо до ситуації з Андрієм Шевченком. Поки збираються результати тестів, поки стає зрозуміло, кому доведеться посидіти на самоізоляції мінімум півтора тижні, а кому випаде на всіх парах своїм ходом прибувати в розташування збірної після негативного тесту, тренерський штаб збірної змушений буде збирати всі сили – навіть абсолютно не перевірених дітлахів. Кожний новий спалах, який буде траплятися в командах-учасницях клубних і збірних міжнародних турнірів, буде вимагати від УЄФА чіткого регулювання – треба буде позначити межі втрат команд, глибину складів, чіткіше налагоджувати синхрон місцевих законодавчих регулювань в зв’язку з Covid-19 в кожній окремо взятій країні або навіть її регіоні.

Справа в тому, що УЄФА (як і більшість національних федерацій) щосили тримається за цілісність календаря і повне проведення турнірів. Якщо сам по собі товариський матч Франція – Україна не настільки принциповий і, незважаючи на свою приємність для нашого боку, може бути скасований, то в календарних матчах Ліги націй керівництво європейського футболу, швидше за все, буде вимагати обов’язково проведення запланованої гри. Це ми бачили на початкових раундах єврокубків, це існує і в окремих країнах. Як приклад, Наполі як би не винен, що місцева влада його провінції не випустили команду на виїзд до Ювентусу, але і суперник не винен. Федерація буде тиснути і відстоювати послідовність календаря.

Тому що зараз для органів, які проводять змагання, дуже важливо не здатися на милість пандемії, тому що це загрожує зривом турнірів і економічним крахом всієї системи. Так що матч відбудеться за будь-якої погоди, як то кажуть, і поставить багато цікавих питань та викликів перед тренерами і гравцями.