Нардеп Дмитро Костюк: «Стояло питання ‒ зберегти команду зараз або ж відновлювати її з нуля пізніше»

Футбольна Житомирщина зараз в тренді: Руслан Малиновський із Олександром Зінченком змусили Європу вивчити назви населених пунктів Zhytomyr i Radomyshl, Юрій Вернидуб прославився епічною перемогою над Реалом у Лізі чемпіонів, а відразу кілька уродженців цієї області стали чемпіонами світу серед молоді в 2019 році.

Серед тріумфаторів у складі команди під керівництвом заслуженого тренера України Олександра Петракова – уродженець Новограда-Волинського Олексій Кащук. Але, пильніше придивившись до вихідців із цього міста, знайдемо в футболі добрий десяток добротних професіоналів аж до рівня вітчизняної Прем’єр-Ліги.

Когорту Професіональної футбольної ліги нині поповнює довгоочікуваний дебютант із міста Новограду-Волинського – футбольний клуб Звягель готується до старту в Другій лізі, здобувши професіональний статус. Розповісти про команду ми попросили народного депутата України 9-го скликання Дмитра Костюка, який очолив футбольний клуб у якості президента та допоміг йому вийти на новий рівень розвитку.

«Хочемо, щоб поряд із Малиновським і Зінченком грали й звягельські футболісти»

‒ В останніх кілька років Звягель поступово підіймався сходинками вітчизняного футболу, вигравши обласні змагання, дебютувавши почергово в чемпіонаті України серед аматорів, а тепер виходячи на старт Другої ліги. На якому етапі ви приєдналися до розвитку футбольного клубу своєї батьківщини?

‒ Власне, до мене зверталися за підтримкою ще рік тому. Я завжди стежив за розвитком Звягеля, тому що футбол у Новоград-Волинському районі досить сильний, самобутній, відкрив багато хороших гравців і має свої вагомі здобутки. Я запропонував землякам ідею створення професіонального футбольного клубу, і зараз ми його створили.

Якщо просто, стояло питання чи зберегти команду зараз або ж відновлювати її з нуля пізніше. Якщо б нічого не робили – могли залишитися без футбольного клубу. Ми спілкувалися з президентом клубу Степаном Антоновичем Нусбаумом, нашим тренерським і адміністративним штабами, розробили можливості для переходу на професіональний статус.

‒ Які переваги вбачали в перетворенні аматорської команди на професіональний футбольний клуб?

‒ Річ у тім, що у нас на хорошому рівні дитячо-юнацький футбол. Тренери переглядають юних футболістів, дають їм навчально-тренувальний процес, возять на турніри. Проте все закінчується, коли юнаки закінчують школу – перед ними та їхніми батьками постає питання, а що ж далі?

Багато хто в цей момент покидає футбол, вступаючи в вузи чи починаючи трудову діяльність. У кращому випадку в хлопців залишається час пограти в аматорських змаганнях, заповнюючи своє дозвілля. Тільки найкращі, найбільш мотивовані, їдуть в футбольні академії Києва чи Львова. От як, приміром, сини наших тренерів – брати Блізніченки, які пройшли школу Дніпра та Динамо, а зараз на контракті в клубі УПЛ Інгулець (Петрове), чи Валерій Скидан, за плечами якого також динамівська академія та низка вітчизняних і зарубіжних професіональних клубів.

А наше завдання – дати зрозуміти юним футболістам і їхнім батькам, що футбол може стати професією. Тут можна отримувати зарплату, продовжувати розвивати свою майстерність, маючи постійний навчально-тренувальний процес під керівництвом фахівців. Безперечно, якби були в нас можливості створити неаматорський футбольний клуб раніше, то значно більше юних гравців отримали б шанс проявити себе на всеукраїнському рівні.

От ми й мріємо про ті часи, коли поруч із Маліновським, Зінченком чи Сіканом буде не один лише Кащук, а відразу кілька наших земляків, ціла плеяда звягельців. Для цього треба професіональний підхід у роботі з власними вихованцями.

«Звягель вважатиме за честь, якщо Валерій Залужний стане його почесним членом»

‒ Наскільки доводилося читати в пресі, в місті йде процес перейменування. Чи вже можна Новоград-Волинський називати Звягелем?

‒ Цей процес перейменування йде, він має свої чітко визначені етапи. Відбулися громадські слухання, питання усестороннє вивчили міська та обласна ради, прийняли свої рішення, а зараз питання проходить комітети Верховної Ради України, після чого має відбутися голосування за офіційне перейменування.

‒ Серед ваших уславлених земляків – не лише відомі футболісти чи митці, а й Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний, який є також і вболівальником. Чи стежить він за розвитком ФК Звягель?

‒ Так, до відома пана генерала довели, що футбольний клуб його рідного міста підвищується в класі й готується до старту на професіональному рівні. Він завжди симпатизував футболу Новограду-Волинського, тож і тепер, безперечно, радий, що є прогрес у розвитку нашої команди.

Більше того, наш клуб вважатиме за честь, якщо Валерій Федорович стане його почесним членом. Але, розуміючи виняткову зайнятість Валерія Залужного, ми не відволікаємо його від поточних справ. Після перемоги Звягель обов’язково виступить з такою пропозицією, наразі публічно займатися футбольними питаннями генералу просто ніколи.

Дмитро Костюк (ліворуч) на міні-футбольному полі в Новоград-Волинському, зведеному в рамках реалізації проекту нардепа зі вдосконалення інфраструктури (футбольне поле, тенісний корт і бігова доріжка – якими будуть користуватися й гравці ФК Звягель)

‒ Наскільки готова до нового статусу інфраструктура клубу?

‒ Наш стадіон «Авангард» уже приймав матчі ПФЛ України, коли тут приймало суперників житомирське Полісся ‒ на час реконструкції стадіонів обласного центру. Тому, безперечно, певний базис уже був, як і розуміння, над чим треба працювати. Безперечно, є певні нюанси – зокрема, заміна дерев’яних лавиць на індивідуальні пластикові сидіння відбувалася ще десять років тому, тож ми маємо перелік зауважень, які треба усунути щодо стадіону.

Проте ця робота ведеться, хоча є одна особлива обставина. Річ у тім, що під час війни все фінансування йде на обороноздатність країни та захищені статті бюджету, і якщо наш футбольний клуб цілком і повністю фінансуватиметься не з місцевого бюджету, а з інших коштів, то стадіон є муніципальним – очевидно, що на нього витрачатися зараз не на часі. Проте ми обов’язково знайдемо можливість провести всі необхідні роботи, щоб трішки оновити стадіон.

«Директором Звягеля став колишній директор Волині»

‒ Наскільки відрізнятиметься Звягель зразка 2022 року від тієї команди, яка починала минулий сезон у чемпіонаті України серед аматорів?

‒ Безперечно, зміни будуть ‒ і досить серйозні. Наразі Степан Нусбаум продовжуватиме розвивати аматорську команду Звягеля, адже ми залишаємо її в чемпіонаті Житомирської області. Умовно, Звягель-2 ‒ за нього гратиме якраз переважно молодь, саме наші місцеві футболісти.

А тренерський штаб першої клубної команди на чолі з Русланом Миколайовичем Скиданом зараз працює, не покладаючи рук, над селекцією. Маємо низку гравців на перегляді, пропонують футболістів із хорошою школою, тих, хто пройшов наші ближчі професіональні клуби ‒ Верес (Рівне) та Полісся (Житомир).

Оновлений Звягель вийде на старт Другої ліги в посиленому складі, адже ми прекрасно розуміємо ту різницю, яка є між аматорським і професіональним футболом.

‒ Паралельно зі складом гравців розвивається й клуб. Які позиції в штабі чи адміністрації посилили?

‒ Передовсім, відзначу, що всім, хто пройшов шлях із Звягелем від місцевих змагань до всеукраїнського профі-рівня запропоновано залишитися. Гравці отримують можливість показати себе на зборах, усі тренери на місці й працюють у штатному режимі.

А от щодо адміністрації та керівництва, то тут ми дійсно всіх набирали з нуля – є різниця щодо вимог до штату в змаганнях аматорів і Другій лізі. Директором ФК Звягель призначено Миколу Івановича Гаврилюка, який добре обізнаний зі змаганнями ПФЛ України за багаторічною роботою на керівній посаді в ФК Волинь (Луцьк). Набрали фахівців на посади адміністратора, лікаря, масажиста. Клуб відповідає атестаційним вимогам.

‒ Із вашого міста в великий футбол вийшли брати Блізніченки, Кащук, Челядін, Скидан, Жовтюк, Перін, Носарєв і багато інших гравців. Повернення своїх земляків стоїть у списку селекційних пріоритетів?

‒ Безперечно. Робота на цьому напрямку ведеться, і не лише щодо футболістів, про яких всі знають – відстежуємо і юних наших вихованців, і тих, хто зараз на аматорському рівні.

«Сам я займався футболом у нинішнього головного тренера Звягеля»

‒ З огляду на цю різницю, яким буде завдання перед командою?

‒ Для початку ми прекрасно розуміємо, що найголовнішим буде награти оновлений склад і адаптуватися на новому для нас рівні. Наразі не ставимо високих завдань. Потрібно вивчити той рівень, на який ми потрапили.

‒ Ви відомий як історик, журналіст-розслідувач, політик. А футбол яке місце посідає в вашому житті?

‒ Я, як і більшість моїх ровесників, з дитинства полюбив футбол і сам ходив на заняття – до речі, моїм першим тренером був якраз Руслан Миколайович Скидан, нинішній головний тренер ФК Звягель. Я вам розповідав про мотивацію здобуття професіонального статусу для нашого клубу – так от, я якраз один із тих, хто на собі відчував труднощі переходу з дитячо-юнацького футболу в дорослий, можливо, професіональний.

Я теж свого часу, після закінчення школи, поїхав із рідного міста – вступив у Київський національний університет імені Тараса Шевченка, пройшов бакалаврат і магістратуру на історичному факультеті, навчався в аспірантурі. Коли мене обрали народним депутатом України, призупинив наукову діяльність.

Але в душі завжди зберігав любов до футболу – і бачив своїх талановитих ровесників, багато хто з яких, якби у нас у місті був професіональний клуб, можливо, також би спробував свої сили – принаймні, на перегляді та зборах першої клубної команди. Максимум, на що могло розраховувати попереднє покоління – це пробитися десь у юнацький склад десь у Житомирі чи в Рівному. Інші грали на область, але й там, на жаль, наші місцеві команди часто були «каліфами на годину», зникали вже через сезон-другий після яскравої появи.

А хочеться, щоб футбольний клуб Звягель розвивався планомірно та поступово, щоб дитячо-юнацька школа мала можливість переводити юних футболістів у дорослий футбол. Можливо, колись наші звягельці гратимуть в основі національної збірної, Динамо, Шахтаря, Зорі. З думкою про майбутнє ми й взялися за розбудову нашого футболу.

Дмитро Костюк (другий справа знизу) в складі збірної Верховної Ради України на турнірі між парламентарями в Румунії

Звягель (Новоград-Волинський, Житомирська обл.)

 • Рік заснування: 1993 (у 2002 році клуб розформовано, в 2016 році клуб відродився)
 • Клубні кольори: червоно-сині
 • Стадіон: «Авангард» м.Новоград-Волинський (вміщує 3000 глядачів)

Керівництво та тренерський штаб

Президент: Костюк Дмитро Сергійович
Головний тренер: Скидан Руслан Миколайович
Тренер: Блізніченко Валерій Анатолійович
Директор клубу: Гаврилюк Микола Іванович

Досягнення:

 • Чемпіон Житомирської області 2019 та 2020 років.
 • Чемпіон Житомирської області у загальному заліку 1993 року.
 • Срібний призер – 1994 та 2018 років.
 • Бронзовий призер – 1997 року.
 • Володар Кубка Житомирської області 1996, 1997 та 2019, фіналіст – 1993, 2017, 2018 та 2020 років.
 • Володар Суперкубка Житомирської області 2021 року.
 • Переможець Першості Житомирської області 2020, срібний призер – 2019 року («Звягель-2»).
 • Переможець зимового Кубку Звягеля 2019 року.
 • Переможець зимового Кубку міста Житомира 2020 року.

ФК Звягель в інтернеті:

 • – Аккаунт в Facebook: https://facebook.com/fczviahel
 • – Аккаунт в Instagram: https://instagram.com/fczviahel
 • – Аккаунт в YouTube: https://youtube.com/c/fczviahel
 • – Аккаунти в Twitter: https://twitter.com/fczviahel
 • – Сторінка у Вікіпедії: https://bit.ly/38FVX5C

Статистика виступів клубу в ААФУ:

Рік Місце І В Н П М’ячі О Чемпіонат ААФУ 2021/22 6 (із 10) 9 4 0 5 8:15 (‒7) 12 Кубок ААФУ 1996/97 1/16 2 0 1 1 1:4 (–3) 1 1997/98 1/8 2 0 1 1 1:2 (–1) 1 2019/20 1/8 4 2 0 2 7:8 (–1) 6 2020/21 1/32 2 1 0 1 1:3 (–2) 3 Всього   10 3 2 5 10:17 (–7) 11