Нива Бузова обіграла Поділля, Епіцентр переміг Хуст. Усі матчі 2-го туру Першої ліги

Фото — ФК Нива Тернополь

На сайті Sport Arena детальний розбір матчів стартового туру Першої ліги ПФЛ України сезону 2023/24. Огляд оновлюється – ми постійно додаємо сюди звіти з матчів 1-го туру.

• Неділя, 6 серпня
Група А
  • Хмельницький

Обидві команди пережили справжні кубкові драми – Поділля вдома по пенальті програло тернополянам, Нива – в ближньому виїзді друголіговому ЮКСА. Проте в чемпіонаті в них справи йдуть у робочому порядку. Бузівчани почали з перемоги над Агробізнесом (2:1 вдома), хмельничани в гостях здобули вольову нічию з Прикарпаттям (при тому, що франківці не реалізували ще й пенальті).

Матч проходив у рівній боротьбі, проте першими могли забивати гості. Нива заробила перспективний штрафний прямо перед карним майданчиком, але Паламар лише зробив боляче стінці. Інший стандарт, ближче до перерви, бузівчани використали значно краще. Після кутового Паламаря першими на м’ячі були подоляни, проте один невдало для воротаря зрикошетив у бік воріт, інший не зміг винести м’яча, так що захисник Прокопчук вдало зіграв на добиванні з близької відстані – 0:1. Між іншим, його дебютний гол і перший виїзний гол Ниви в Першій лізі.

Бузівчани багато володіли м’ячем і старалися створювати загрозу з гри та зі стандартів, але, крім спроби пробити від Книша, більше згадати нам не буде чого. В господарів був перспективний стандарт і ще в своєму стилі пробивав з флангу Каверін. Але в цілому рахунок на табло відображав побачене на полі.

У другому таймі подоляни активізуалися, і от уже був момент, коли Прокопчук з-перед воріт виносив м’яча в суперника. Був і перспективний стандарт у Боженара. Коли ж за другу жовту картку поле достроково залишив оборонець Веремієнко, зовсім стало команді, яка змушена була відігруватися.

Проте в цілому відчувалося: це більше Нива контролює перебіг подій, аніж Поділля перехиляє хід гри на свою користь. Як підтвердження наших слів – епізод на 80-й хвилині. Хмельничани повторно втратили м’яча на своїй половині, Шалфєєв перехопив і сміливо пішов уперед – і його дальній удар прийняв на себе захисник Савчук. Прийняв на руку, знаходячись прямо перед воротарем, а отже, це пенальті. Паламар бездоганно реалізував 11-метровий – 0:2. На цьому матч можна було завершувати, тут уже було нічого рятувати. Відзначимо, що за фол на правому фланзі захисту було вилучено захисника Ниви Західного, так що догравали суперники в однаково урізаних складах.

Герой матчу: Руслан Паламар (Нива)

Об’єктивно найактивніший гравець бузівчан і справжній плеймейкер. Виконав багато підготовчої роботи, передач, стандартів. Це після його кутового було відкрито рахунок, а пізніше з пенальті закріпив перевагу Ниви.

Поділля (Хмельницький) – Нива (Бузова) – 0:2

Голи: Прокопчук, 39, Паламар, 80 (пен.)

Поділля (стартовий склад): Задерейко, Сімінін, Савчук, Веремієнко, Чушенко, Цибульник©, Костенко, Задоя, Каверін, Василенко, Карпенко. 3апасні: Петриченко, Оробець, Назарчук, Боженар, Лис, Биков, Доброхотов. Головний тренер: Віталій Костишин

Нива (стартовий склад): Клімов, Корохов, Західний, Прокопчук, Дворовенко Турчанов©, Шалфєєв, Паламар, Будняк, Книш, Сергійчук. 3апасні: Захарчук, Льопка, Шамич, Урсолов, Тименко, Нехтій, Мельник, Калінін, Мнишенко, Ткаченко. Головний тренер: Ігор Жабченко

Вилучення: Веремієнко, 62 – Західний, 87 (повторні попередження)

Хмельницький. Стадіон. «Поділля». 16:30

Арбітр: Павло Плєшко (Кременчук)

• Хуст

Хустяни мали надзвичайно важкий старт після підвищення в класі: спершу витримали тяжке випробування фаворитом сезону (мінімальна поразка у Львові), потім у цій же області напіврезервним складом поступилися друголіговій Скалі 1911 – 2:5. До першого домашнього матчу в Першій лізі підопічні Циткіна підійшли у всеозброєнні, навіть Тихненко повернувся в центр захисту.

Так само можна сказати й про гостей. Епіцентр, який у чемпіонаті та кубку двічі з мінімальним рахунком переграв Металіст, після харків’ян виставив оптимальний склад. У запасі значився досвідчений новачок Гринь – колишній гравець Шахтаря, Зорі та молодіжної збірної України. В воротах вийшов Чернобай, а не Жмурко (запам’ятаємо цей момент).

Гра проходила в рівній боротьбі, але необов’язкова випадковість перервала її хід. У гостей пройшла атака через лівий фланг, простріл Стеня мав усі шанси не дійти до нападника, проте захисник Тихненко в падінні підкоригував якраз зручно для Гірного. Максиму залишалося не промахнутися по незахищених воротах – 0:1.

Епіцентр на правах більш досвідченого суперника, який минулого сезону дійшов до Чемпіонської групи й хотів би опинитися там знову, не припинив свої гострі, широкі атаки через обидва фланги. На 15-й хвилині воротар хустян змушений був справлятися з дальнім ударом Беженара, а пізніше після невдалої передачі Борисенка Гірний вискочив прямо на воротаря й міг би забивати, якби Тихненко не підстрахував Бєліменка.

А що ж Хуст? На 23-й хвилині універсал Павлич чудово загострив з правого напівфлангу, проте пробив якось вздовж воріт і в дальню дев’ятку не влучив. У відповідь через десять хвилин прицільно пробивав Беженар, і тут воротар уже зіграв добре, виручивши господарів. Був у гостей перспективний штрафний, але завершився нічим – так само неточно один із Луцівих намагався пробити здалеку. А от пошкодження Бєліменка, в якого в’їхав суперник і після цього навіть була штовханина, завершилося травмою. Ще одна втрата закарпатців.

Після перерви Жмуйда, Ліповуз, Ляшенко неодноразово загострювали біля воріт хустян. А який момент був у Гірного після осічки воротаря на виході! «Закривати» цей матч міг Беженар, але навіть йому не вдалося досягти успіху в реалізації. Активний хавбек опинився прямо перед воротарем на куті воротарського майданчика, проте влучив у стійку. Тепер офіційно – це вже суміш невезіння з допрацюванням.

Навіть незважаючи на об’єктивні переваги гостей, ФК Хуст довго утримував інтригу та намагався десь знайти можливість відігратися. Гостро не вистачало закарпатцям кадрової глибини, можливості перезавантажити гру через рівноцінні заміни. І навіть за таких обставин хустяни могли вирвати вольову нічию, та удар Приходька прийняла на себе поперечина. Це був напрочуд важкий матч і непростий урок, але хто знає, той розуміє – суперники у дебютанта ліги на старті абсолютно топові. Як приклад, Гринь – один із найбільш статусних гравців ліги починає в запасі й ледве не допомагає Буряку забити другий гол кам’янчан.

Епіцентр же всі три (!) матчі старту сезону провів у Закарпатській області й виграв. Прописку цим файним легіням, для них це тепер майже рідний край.

Герой матчу: Максим Гірний (Епіцентр)

У нападника дещо не вдався 2023 рік – навесні було пошкодження, значно збавив оберти й втратив шанс поборотися за звання найкращого бомбардира. Проте зараз це був той Гірний, до якого ми звикли. Відкрив рахунок на інстинкті бомбардира та гольовому чутті, надалі ще кілька разів опинявся там, де треба, мавши нагоди на одному голі не зупинитися.

ФК Хуст – Епіцентр (Кам’янець-Подільський) – 0:1

Гол: Гірний, 12

Хуст (стартовий склад): Бєліменко, Петрук, Іванов©, Тихненко, Павлич, Вагін, М.Пилип, Приходько, Борисенко, В.Луців, П.Луців. 3апасні: Рябенко, Р.Пилип, Станкович, Скиба, Шевчук, Колчин, Диянчук, Вадовський. Головний тренер: Володимир Циткін

Епіцентр (стартовий склад): Чернобай, Жмуйда, Мороз, Григоращук, Климець, Глущук, Ліповуз, Ляшенко, Беженар©, Стень, Гірний. 3апасні: Жмурко, Буряк, Козловський, С.Кристін, Бендера, Гринь, Полюлях, Павлученко. Головний тренер: Сергій Нагорняк

Хуст. Стадіон «Карпати». 16:30

Арбітр: Олег Когут (Тернопіль)

• Волочиськ

Агробізнес після тривалої перерви відновлює свої домашні виступи у Першій лізі. Загалом команда з Волочиська не перемагає у Першій лізі 4 гри поспіль: три нічиї та поразка. На своєму ж полі Агробізнес не програє впродовж 5-ти матчів: 2 перемоги та 3 нічиї. Це давало надію на матч з однією з наймолодших команд дивізіону, яка в попередніх двох матчах (у чемпіонаті та кубку) програла в один м’яч Епіцентру.

Вже на сьомій хвилині гості відкрили рахунок. Після помилки Романа Білого м’яч опинився у Теплякова, який перекинув голкіпера Агробізнеса метрів з 30-ти – 0:1. Після пропущеного м’яча додали в активності господарі, але вичавити бодай щось із своїх атак не змогли. Можливо, давався взнаки виснажливий кубковий виїзд у Вінницю, де обіграти друголігову Ниву вдалося тільки в екстра-таймах.

А на 26-й хвилині все ж змогли досягнути свого підопічні Чижевського. Після передачі Толочка шикарно у верхній кут пробив Равлик – 1:1. Наприкінці тайму міг забивати Свистун, але пробив прямо в голкіпера. Темп був не надто високий, але голи ми до перерви побачили.

На початку другого тайму небезпечно пробивав Мораренко, але у площину воріт не влучив. Було багато сумбуру, але обмаль конструктиву. На 57-й хвилині господарі вийшли вперед. Після подачі з флангу точно у кут головою пробив Даніїл Волков – 2:1. У відповідь харків’яни в атаці нічого не могли створити.

На 78-й хвилині всі питання про переможця були зняті. Теплого збив Гомес і арбітр призначив пенальті. Одинадцятиметровий реалізував Толочко – 3:1. У підсумку, матч завершився перемогою господарів.

Герой матчу: Віталій Равлик (Агробізнес)

23-річний хавбек, який лише минулого матчу дебютував на профі рівні, своїм шикарним голом у верхній кут допоміг команді зрівняти рахунок. Віталій був активним протягом всього матчу, через нього будувалася гра Агробізнеса. Для Равлика це другий гол у Першій лізі.

Агробізнес (Волочиськ) – Металіст (Харків) – 3:1

Голи: Равлик, 26, Волков, 57, Толочко, 78 (пен.) – Тепляков, 7

Агробізнес (стартовий склад): Попович, Гаврушко, Даценко ,Білий, Квасний, Теплий, Толочко, Свистун, Кузьмин, Равлик, Волков. Запасні: Хмеловський, Мінчев, Бариляк, Мячин, Лень, Заєць, Гудзінський, Тишинінов, Тяпкін, Грицак, Зоренко. Головний тренер: Олександр Чижевський

Металіст (стартовий склад): Рибак, Бусько, Гомес, Влага, Вернаттус, Чідомере, Багачанський, Мораренко, Дігтярь, Рязанцев, Тепляков. Запасні: Фастов, Абрамов, Маткобожик, Підручний, Голубка, Цвіренко, Горенко, Красніков, Карпізін. Головний тренер: Андрій Аніщенко

Волочиськ. Стадіон «Юність». 15:00

Арбітр: Артем Михайлюк (Житомир)

• Тернопіль

Нива забила дебютний м’яч цього чемпіонату, завдяки голу Хруставки мінімально здолавши в Чернівцях Буковину, а після цього по пенальті вибила з Кубка України міцне Поділля. Із хмельничанами Прикарпаття грало в стартовому турі – розійшлося миром 1:1, а потім переграло в кубку Карпати (2:1, щоправда, львів’яни привезли напіврезервний склад).

Але навіть безвідносно від поточного контексту, у Тернополі було дербі. Велика історія протистоянь і недавня образа – адже це Нива в заключному турі першого етапу минулого сезону випередила прикарпатців і не випустила їх у Чемпіонську групу. Можливо, саме це зумовило стиль, малюнок і характер гри. Вже в дебюті матчу Труба видав першу картку, й надалі боротьби (інколи надмірно жорсткої) було значно більше, ніж, власне, комбінаційної гри.

Вже в дебюті гри обидві команди змушені були провести заміни по травмі. У господарів десь на 10-й хвилині Гаталу довелося замінити на опорника Мудрого (з певними перестановками в середній лінії), у гостей – замість Попчука по позиції на правий фланг оборони вийшов Шинкаренко.

Матч складався дуже непросто. Біля обох воріт бували моменти, коли тільки везіння підігравало воротарям Механіву та Геричу. Активно діяли Стаднік і Сьомка в гостей, отчасти – Проців, Бороденко у господарів. Дуже довго утримувалися нулі на табло, проте ендшпіль на більшому загальнокомандному досвіді, незважаючи на молодий середній вік гравців, краще використала Нива. Писко на лівому фланзі оборони гостей збив Проціва, штрафний взявся виконувати Дорошенко. І прямо перед воротарем, у штовханині перед воротами, Хруставка ногою проштовхнув м’яча в сітку – 1:0. Ось він, голеадор захисту Ниви!

Нервові останні хвилини нічого вже не змінили – тернополяни з абсолютним показником стартують у новому сезоні, хоча не без фарту.

Герой матчу: Олег Хруставка (Нива)

Складний матч, у якому Прикарпаття небезпідставно розраховувало на очки, Нива виграла винятково завдяки вдалому підключенню на стандарт Хруставки.

Нива (Тернопіль) – Прикарпаття (Івано-Франківськ) – 1:0

Гол: Хруставка, 88

Нива (стартовий склад): Механів ©, Хруставка, Зінь, Демчук, Соколов, Дорошенко, Волохатий, Проців, Гатала, Бороденко, Різник. 3апасні: Жупанський, Вольський, Галадей, Малащук, Мудрий, Давидов, Танчак, Слива, Бей. Головний тренер: Василь Малик

Прикарпаття (стартовий склад): Герич, Попчук, Матушевський, Швець, Писко, Геник©, Соловйов, Бучакчийський, Стаднік, Сьомка, Хома. 3апасні: Піцан, Бобинець, Демків, Дмитрук, Михальчук, Радульський, Рудюк, Титов, Тітаєвський, Шинкаренко, Барчук. Головний тренер: Олег Рипан

Тернопіль. «Тернопільський міський стадіон імені Р. Шухевича». 14:00

Арбітр: Сергій Труба (Черкаси)

Група Б
  • Суми

Команда із Сумської області зіграла перший домашній матч у Першій лізі. Попри непростий старт у Першій лізі (0:0 у Борисполі з ФСК Маріуполь), у кубку підопічні Безсмертного зіграли успішно. В Кагарлику обіграли 2:1 Дружбу (Мирівка) – чемпіона та володаря Кубка України серед аматорів, дебютанта Другої ліги.

Стосовно Металурга, після нульової нічиєї з Кременем у першому турі запоріжці зазнали поразки від Інгульця на кубок (3:4 в Петровому).

У першій половині тайму складно було комусь віддати перевагу. Команди по черзі володіли м’ячем, але створити нічого попереду не могли. Металург поки ніяк не може знайти свою гру в атаці після втрати Сидорова. Проте, без голів перший тайм все ж не завершився. На 36-й хвилині після розіграшу стандарту Шаврін головою пробив у поперечину, але першим на добиванні опинився Денис Долінський і господарі попереду – 1:0.

На третій хвилині другого тайму гості зрівняли рахунок. Після прострілу Білоцерковця в дотик в кут пробив Сейтхалілов – 1:1. Характер гри у другій половині зустрічі не змінився. Темп матчу був не надто високим, а вся основна боротьба точилася у центрі поля.

На 60-й хвилині небезпечно пробивав Машталір, але переграти Байду не зміг. Запоріжці відповіли своїм ударом, але удар Сада парирував голкіпер Вікторії. Спека не могла не позначитися на грі футболістів, особливо це стосується останніх хвилин. Наприкінці матчу у дотик пробивав Курелєх, але повз ворота.

У підсумку, гра завершилася внічию, яка є логічною з огляду на перебіг подій на полі. Вікторія та Металург поки не можуть у новому сезоні відсвяткувати перемогу.

Герой матчу: Сулейман Сейтхалілов (Металург)

21-річний хавбек був справжнім лідером команди. Сулейман грав як на атаку, так і на захист. Він намагався встигати всюди. Гол Сейтхалілова на старті другого тайму допоміг Металургу врятуватися.

Вікторія (Миколаївка) – Металург (Запоріжжя)

Голи: Долінський, 36 – Сейтхалілов, 48

Вікторія (стартовий склад): Литвиненко, Бичков, Долінський, Здирко, Машталір, Нелін, Покотилюк, Сасовський, Сахно, Чеглов, Шаврін. Запасні: Шеліхов, Галенко, Євпак, Шпирьонок, Курелєх. Головний тренер: Анатолій Безсмертний

Металург (стартовий склад): Байда, Сокол, Басов, Піддубний, Польовий, Крапивний, Сейтхалілов, Сад, Галата, Білоцерковець, Могильний. Запасні: Лавута, Корнійчук, Палюх, Сніжко, Іродовський, Толок. Головний тренер: Володимир Микитин

Суми. Стадіон «Ювілейний». 16:00

Арбітр: Андрій Зайцев (Донецька область)