У Першій і Другій лігах відігране перше півріччя – на зимову перерву пішли 20 клубів одного дивізіону та 14 клубів іншого. У Першій лізі завершився перший етап, у Другій – пройшло 19 турів із запланованих 30-ти. Саме час підбити провідні підсумки. На запитання сайту Sport Arena відповів президент ПФЛ Олександр Каденко.
Читайте також: Перший етап завершився: Гірний, Первак і інші особистості та цифри 18-го туру першого етапу Першої ліги
«Збереження місця в ПФЛ для клубів, що не змогли виступати в 2022 році, себе виправдало»
‒ Олександре Валентиновичу, що відзначите передовсім, говорячи про перше півріччя сезону 2023/24?
‒ Перш за все, хочу подякувати ЗСУ, всім захисникам і захисницям України за те, що ми маємо змогу провести спортивні змагання в Україні, не переривати традиції чемпіонату України з футболу. Як би не було важко, які б обставини не стояли наперекір, ми досягнули того, що змогли провести ігрову програму, намічену на липень-листопад 2023 року. В цьому плані ми задоволені спортивною складовою змагань, їхньою видовищністю та змістовністю.
‒ Семеро колективів є новачками змагань ПФЛ, ще п’ять відновили свої виступи. Наскільки добре вони влилися в змагання?
‒ З приємністю відзначимо, що новачки цього сезону в нас гідні. Самі бачите: три команди з першої п’ятірки Другої ліги – це якраз клуби-дебютанти, а серед лідерів Першої ліги, клубів, які завоювали право зіграти в групі «Чемпіонська», відразу кілька – це або новачки дивізіону, або ті клуби, які відновили виступи після півторарічної паузи.
‒ Тобто, збереження місця в ПФЛ для тих клубів, які в 2022 році не змогли вийти на старт, себе виправдало?
‒ Вважаю, що так. На 100%. Якби на той момент клуби-члени ПФЛ не підтримали пропозицію зберегти місця в своїх лігах низці клубів, ми б багатьох із них втратили. І так ми розуміли, як важко тим клубам, які представляють регіони, що пережили бойові дії, розпочинати виступи. У багатьох були пошкоджені їхні стадіони, клубні бази. Було розграбоване майно. Проте велике бажання самих цих клубів, їхніх громад і вболівальників, допомогло їм відновитися в вітчизняному футболі.
Лівий берег завдає Інгульцю першої поразки в Першій лізі від листопада 2019 року, фото facebook.com/fclbkyiv
‒ Чи були у вас здивування в цьому сезоні? Адже Друга ліга, в принципі, за останнє десятиліття звикла до сміливості новачків, а в Другій лізі підготувалася ціла когорта досить рівних за силами учасників…
‒ Здивувань багато, адже до останніх турів осінньої частини в нас живе інтрига. Самі бачите: в Другій лізі лідер знову змінився й зовсім інша команда, ніж попередні власники перших місць, зимує на вершині турнірної таблиці. В Першій лізі до останніх секунд заключного туру першого етапу на вихід у групу «Чемпіонська» претендувало відразу кілька клубів. Ну, звісно, ми віддаємо належне найсильнішим командам дивізіону – нам приємно, що клуби рівня Карпат, Інгульця, Лівого берега зараз змагаються за першість. Але сила турніру визначається силою середняків, і ми бачили багато сенсацій. Навіть гранди втрачали очки. Що ж, до певної міри, напевно, ми змогли здивувати навіть маститих футбольних фахівців.
«Сподіваюся, на Олімпіаду заслужить право поїхати хтось із ПФЛ»
‒ До чвертьфіналу Кубка України дісталося відразу два клуби з нижчих ліг, але ні ФСК Маріуполь, ні Вікторія не дійшли до «кубкової весни»…
‒ Звісно, приємно, коли Інгулець свого часу виходив у фінал Кубка України (першим серед представників нижчих ліг), а той же Дніпро-1 та кілька інших клубів із Першої та Другої ліги доходили до півфіналів. Але зараз, на мою думку, представники ПФЛ теж виступили гідно, дали бій сильним суперникам. Врешті-решт, наші представники дійшли до грандів, ми мали за кого повболівати навіть у чвертьфіналі. Це теж свідчить на користь змагального рівня сучасних Першої та Другої ліг.
‒ Про що свідчить виступ клубів-призерів Першої ліги після підвищення в класі? Адже Полісся наразі третє, ЛНЗ – десятий, Оболонь – дванадцята. Як оцінити ці результати?
‒ Можу сказати, що кожен із наших клубів гідно грає після переходу в Прем’єр-Лігу. Та ж Оболонь перегравала віце-чемпіона України – Дніпро-1, у Кубку України здобула перемогу над Динамо. Як грають ті ж Краснопір, Суханов, Мороз – гравці, що пройшли наші змагання… ЛНЗ змінив тренерський штаб, це потребує часу. Але в цілому клуб розвивається системно й має дорости до числа чільних клубів. Ну, а Полісся зараз пожинає наслідки вдумливої роботи. Коли я відвідував Житомир, бачив роботу, яка проводилася задля реконструкції міських стадіонів, зведення сучасної клубної бази, я розумів, що це дуже амбітний проект, який реалізовується на довготривалому плані розвитку із амбітними завданнями.
‒ До слова, той же Краснопір регулярно викликається в молодіжну збірну України. На кого ще варто звернути увагу Унаї Мельгосі?
‒ Я впевнений, що тренерські штаби всіх наших збірних регулярно стежать за нашими змаганнями. Як, до речі, й селекціонери з провідних клубів. Додам, що на молодіжному чемпіонаті Європи, де цього року так сильно виступила наша збірна, низка гравців пройшла змагання ПФЛ.
Для нас успіхи наших збірних команд – це вершина зусиль усього професіонального футболу. Адже всі ліги, всі організації, всі клуби в підсумку працюють на те, щоб гідно представити Батьківщину на міжнародному рівні. Так і молодіжна збірна – в ній зібрані хлопці родом зі Львова та Донецька, з Одеси та Житомира.
Так чи інакше, ось стільки їх – хто пройшов школу клубів ПФЛ! Безпосередньо в наших змаганнях ось грали й здобували медалі Батагов і Назаренко у Дніпрі-1, Криськів – у Металісті 1925, Брагару – в Чорноморці, Салюк – у Балканах. Ми горді з їхніх успіхів, мріємо, щоб більше й більше наших талантів так гарно проявляли себе на високому рівні. Сподіваюся, на Олімпіаду заслужить право поїхати хтось із гравців із ПФЛ.
‒ У змаганнях ПФЛ ще й зареєстровано та грає більше десятка легіонерів. Як вони, витримують рівень?
‒ Наскільки бачимо, легіонери гідні. Той же Ігор – провідний бомбардир Карпат, лідера Першої ліги. Тріо бразильців ЮКСА у складі Габріеля, Матеуса та Венді створило низку голів своєї нової команди. Ну, а Бабогло – вихованець українського футболу – зараз забиває за збірну Молдови в матчах відбіркового турніру чемпіонату Європи. Це наприклад, якщо ми говоримо про легіонерів змагань ПФЛ.
Фото ФК Карпати
«Пропозиція зберігати всі очки на другий етап Першої ліги зібрала голоси, отже, вона співзвучна з бажанням клубів»
‒ Давайте поговоримо про поточний сезон. Знаю, що в регламенті є певні зміни щодо проведення другого етапу Першої ліги. Група клубів ініціювала збереження очок у повному обсязі після осінньої частини сезону. Не боїтеся, що це обнулить інтригу на весну?
‒ Відразу відзначу, що в ПФЛ кожен клуб має право голосу. Ми перед літньою конференцією провели серйозний аналіз, вивчивши досвід минулого сезону. Там багато чого було вперше – повітряні тривоги, необхідність передбачити для присутніх на стадіоні можливість оперативно дістатися до сховища, гнучкість рішень щодо календаря та місць проведення матчів…
Також ми традиційно збираємо від усіх учасників турніру пропозиції. Винесена пропозиція зберігати очки після першого етапу в повному обсязі зібрала необхідні голоси. Що ж, значить, це співзвучно з бажанням клубів. Вони грали в минулому сезоні, бачили, як працює схема з урахуванням тільки очок у матчах зі своєю четвіркою. Клуби мають право на експеримент і самі переконаються, чи піде на користь турнірній інтризі ця зміна – чи не піде.
‒ А ваша особиста думка?
‒ Моя особиста думка – ми приймаємо експериментальні рішення, зважаючи на обставини нашого непростого часу. Розподіл по групах за географічним принципом дозволяє клубам економити на виїздах (на першому етапі це від 15 до 30%). Другий етап покликаний зберігати інтригу.
Ми за ці роки випробували низку можливих форматів. Але коли війна закінчиться, коли вдасться подолати важкі часи в плані економіки, варто буде повернутися до традиційної схеми з двома колами та єдиною, цілісною Першою лігою, як і личить державі зі значним футбольним потенціалом, досить великою територією та кількістю клубів. Принаймні, до цього треба прагнути.
Зі своєї сторони, адміністрація ПФЛ проводить системну роботу з аналізу, вивчення, підрахування різних форматів і їх практичної реалізації. Перша та Друга ліга спробували дійсно різні варіанти проведення змагань, і в праві клубів – вибирати новаторські рішення для підвищення інтриги та покращення рівня змагань.
‒ Два клуби мають шанс вийти в Прем’єр-Лігу напряму, ще два – через стикові матчі. Нема страху за рівень такого представництва?
‒ Ні, нема. Річ у тім, що комітет з атестації проводить системну роботу, надаючи в розпорядження клубів усі вимоги до участі в лігах, на участь у яких вони претендують, а також вимагаючи від них виконання всіх необхідних критеріїв для отримання атестату. Так що ті, хто буде претендувати на підвищення в класі, вже мали змогу ознайомитися з вимогами, підтягнути свої слабкі сторони, зорієнтуватися в тому, що ще можна вдосконалити.
‒ Говорю тут і про те, що рік за роком вищі дивізіони «зачерпують» із нижчих посилення. Чи не залишитеся ви ні з чим?
‒ Справді, дивлячись на те, що колишні учасники змагань ПФЛ виходять у єврокубки, перебувають серед лідерів вищого дивізіону, нам приємно, що проведена така робота і ці клуби досягли такого великого прогресу.
Але, навіть у наші тяжкі воєнні часи, чемпіонат України з футболу отримує гідне посилення. Ми з вами говорили про виступи новачків ПФЛ у цьому сезоні, а зараз в ААФУ набираються досвіду матчів всеукраїнського рівня нові клуби. Хтось із них, будемо сподіватися, гідно поповнить Другу лігу в сезоні 2024/25.
«Васт отримав атестат на участь, але якось досить швидко в клубу почалися проблеми»
‒ На нашому сайті вже називалися аматорські клуби, які цікавляться участю в Другій лізі 2024/25. Що вам відомо про можливих новачків?
‒ До тих пір, поки клуби-новачки не отримають атестат на участь у професіональних змаганнях у Другій лізі, ми не можемо їх обговорювати. Це – виняткова прерогатива Комітету з атестації УАФ. Фахівці комітету проводять аналіз претендентів на професіональний статус, надають їм свої зауваження, слідкують за прогресом клубів. Якщо весь шлях проходять клуби правильно, в підсумку отримують право вийти в Другу лігу. Ми – тільки за те, щоб гідні такого рівня учасники підвищувалися в класі.
ПФЛ бере участь у роботі комітету, але не втручається в прийняття рішень і не впливає на них. Це не наша компетенція.
‒ Васт (Миколаїв) отримав атестат, але не дограв сезон. Це, власне, рідкісний випадок, коли клуб навіть під час першого кола знявся зі змагань, тож усі його результати було анульовано. Не прикро за зусилля інших учасників, які готувалися до матчів із Вастом, витрачалися на їхнє проведення, а в підсумку їх ніби й не було?
‒ Ну, звісно, прикро! Для нас це дуже прикра ситуація. Комітет атестації, УАФ, ААФУ та ПФЛ завжди звертаються до всіх клубів із проханням добре обдумати свої сили, всерйоз оцінити можливість провести весь сезон. Принципово важливо, щоб клуби догравали чемпіонат до кінця! Тому що зняття учасника завдає удару по цілісності календаря, змушує простоювати інші команди, які пропускають тури, а ось зараз і анулює результати вже проведених матчів.
‒ Чому це сталося з Вастом? Вони перейменовувалися на ФК Миколаїв 1920, мали значні плани щодо розвитку дитячо-юнацького футболу, оголошували про домовленості з одним із пристоличних міст. Але припинили виступи, не догравши й перше коло…
‒ Васт отримав атестат на участь, але якось досить швидко в клубу почалися проблеми. ПФЛ і суперники йшли Васту назустріч – неодноразово переносили матчі, погоджували якісь компромісні рішення щодо місця чи дати проведення. Ми всі готові підтримувати футбольні клуби, тим більше, з такого міста, як Миколаїв, який так постраждав під час війни.
Але для того, щоб клуб продовжував виступи, мало зусиль сторонніх. Треба, щоб клуб мав повний склад, щоб оперативно посилював його, якщо вже пішли деякі гравці. Врешті-решт, потрібне сумлінне ставлення до змагань, до своїх суперників. Виходити на старт, не знаючи, чи дотягнеш до фінішу, це є неправильно стосовно інших учасників, та й турніру в цілому.
Ясно, що і в кращі роки були зняття з турніру клубів, мали місце банкрутства, дострокові припинення виступів. Але це не виправдання. Цього всього можна було б уникнути, якби клуб відразу оцінив свої можливості й не ризикував цілісністю турніру. Грали б від початку сезону в 14 команд – не було б непарних учасників, не пропускали б тури ті, хто тепер не зіграє за календарем із Вастом.
Щоб ця ситуація не повторилася, закликаємо всіх, хто розглядає можливість участі в професіональних змаганнях, ще раз дуже серйозно переоцінити свої можливості.
‒ Що тепер робити? Чи є якась можливість «залатати» календар?
‒ Ми розглядаємо різні можливості. Клуби мають право переносити матчі за погодженням двох сторін, щоб заповнити паузи. Проте глобально проблему з календарем Другої ліги вже не вирішити, тому що Васт знявся з турніру, з непарної кількості учасників у нас залишилася парна, так що два клуби раз на тиждень матимуть вимушений перепочинок. Це дуже погано для змагань.
«Щодо Зимового кубка ПФЛ проводиться опитування серед клубів»
‒ Зимовий кубок ПФЛ отримав гарні відгуки минулого разу, коли проводився вперше. Він буде розіграний у 2024 році?
‒ У нас уже є заявки від клубів, які цікавляться цим турніром. Багатьом імпонує наш формат проведення – матчі по вихідних на полях суперників. Цим Зимовий кубок ПФЛ відрізняється від традиційних зимових виставкових змагань, які проводять матчі в короткий період на нейтральних локаціях.
Наразі ми проводимо опитування серед клубів ПФЛ. Приблизно знаємо кількість бажаючих взяти участь у турнірі та розуміємо, скільки команд можна прийняти найменше, а скільки – найбільше. В випадку, якщо клуби-учасники Першої та Другої ліг підтвердять свій інтерес, кубок буде розіграно. Адже головні його переваги – участь у гарному змагальному циклі на вітчизняних теренах – зберігаються й зараз. Мало хто зможе провести зимові збори за кордоном.
‒ У ПФЛ з’явилися нові партнери та спонсори. Які позитивні зрушення передбачаються в зв’язку з цим?
‒ Ми хочемо розвиватися в багатьох напрямках. Радує, що працює наш єдиний пул – матчі Першої та Другої ліг системно транслюються на YouTube-каналі ПФЛ, виготовляються підбірки найкращих голів і сейвів, публікуються післяматчеві коментарі. Все робиться оперативно, якісно – тож канал буде розвиватися. Мріємо про власний огляд туру, свої спецпроекти.
Звісно, збираємося проводити в кінці сезону наші традиційні опитування на звання найкращого гравця та тренера в обох лігах. Визначаємо найкращі прес-служби, сайти, клубні соцмережі. Всі ці гарні традиції збережені та будуть розвиватися й далі. Чим більше буде спонсорів і партнерів, тим більше хорошого ми зможемо зробити для учасників змагань і їхньої популяризації. У нас багато гарних задумок, і якщо будуть ресурси для цього, все реалізуємо.
‒ Колись ПФЛ проводила справжні виставкові турніри зі збірними Першої та Другої ліг, за участі студентських і юнацьких збірних України.
‒ Ось це, до речі, одна з наших мрій. Після Перемоги, за допомоги спонсорів, однозначно хочемо проводити такі яскраві заходи. Зимовий кубок ПФЛ – одна із таких задумок, яка вже показала свою дієвість. І, повторюся, таких задумок у нас багато.
‒ ПФЛ вперше за майже десять років оновила сайт. Причому, глибина змін така, якої не було кілька десятиліть. Задоволені?
‒ Багато позитивних змін люди, які цікавляться змаганнями ПФЛ, могли зауважити. У нас підвищилася оперативність викладення офіційних даних, протоколів матчів. Оновлено досьє клубів і гравців, проведено спеціальні фотосесії, за що ми вдячні клубам.
‒ Чого чекаєте від весняної частини сезону?
‒ Ставимо завдання повністю виконати ігрову програму сезону. Ми, на щастя, повністю провели весь календар першого етапу Першої ліги – це було критично важливо, щоб у 2023 році визначити учасників у групі «Чемпіонська» та групі «Вибування». В Другій лізі через затяжні повітряні тривоги ми мали один перенос, але, на щастя, за домовленістю сторін теж змогли його провести восени.
Багато є загроз у футболу в часи війни, але найголовніший – це байдужість, «абияковість», обнулення стандартів. Ми ж, навпаки, хочемо провести сезон гідно, порадувати глядачів якимись новинками, цікавою боротьбою. А в дечому, незважаючи на обставини, навіть розвиваємося. Якби кілька років тому хтось заговорив про централізовані трансляції в єдиному стандарті на єдиній платформі зі спільними титрами, можливо, й не повірилося б. Але зараз це є. Це доказ, що всі разом, ми можемо спільно підтримувати футбол у ці складні часи. А через роки, коли в мирній Україні будуть проводитися спортивні змагання, зусилля всіх учасників цих складних сезонів оцінять і подякують, що зберегли традиції та спадкоємність наших турнірів.
Добавить комментарий
Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.
Залиште відповідь