Перша ліга: Інгулець виграв золоті медалі в Карпат й інші матчі 10-го туру другого етапу

Фото — ФК Карпаты

На сайті Sport Arena детальний розбір матчів останнього туру Першої ліги ПФЛ України сезону 2023/24. Огляд оновлюється – ми постійно додаємо сюди звіти з матчів 10-го туру другого етапу.

• п’ятниця, 24 травня 2024 року

Група «Чемпіонська»

• Петрове

Яке ж завершення сезону Першій лізі підготував сезон 2023/24! На Кіровоградщині відбувався фактично супер-фінал: Карпати з лише одним очком переваги завітали до свого найближчого переслідувача, причому, в першому колі Інгулець виграв в один гол. Підопічні Лупашка не програють уже шість турів (шість перемог поспіль після мінімальної поразки в Волочиську), команда під орудою Маркевича після, власне, поразки від петрівців за останніх чотири тури двічі виграли й двічі зіграли внічию, розтративши свою досить солідну перевагу над переслідувачем.

Відзначимо, що господарі виставили в стартовому складі 10 гравців із числа тих, хто в першому колі перемагав у Львові. Єдина, але суттєва корекція – замість дискваліфікованого Богунова на лівому фланзі півзахисту вийшов Білоцерковець. У минулому турі, нагадаємо, Інгулець на вольових якостях переміг на виїзді Інгулець (3:1), тоді як Карпати вдома розтратили три голи переваги над Лівим берегом (3:3 в підсумку). Наслідком цього став вихід замість Мизюка Векляка в центрі захисту, переведення Полегенька з місця правого захисника вище на фланзі (Козік тим часом замінив у стартовому складі вінгера Підлепенця), а номінального лівого півзахисника Хаса в стартовому складі замінив Костенко – основний вибір на цій позиції.

Початок матчу був однозначно за Інгульцем. Господарі першими заробили стандарт (не дуже небезпечний штрафний), першими завдали удару в площину воріт (Білоцерківець перевірив воротаря Карпат, замикаючи флангову подачу від Козака). А трішки пізніше відбулася й результативна комбінація. Якраз-таки Білоцерковець м’яко закрутив м’яча з лівого флангу, його давній одноклубник ще по запорізькому Металурзі Сад не побоявся боротьби й скинув у центрі карного майданчика на Сітала, який «склався» в стрибку й забив м’яча повз отетерілого Кожухаря – 1:0. Сьомий (!) гол в останніх п’яти турах для Артема. Загалом уже 12 голів у його активі в поточному чемпіонаті. На жаль, для Сада зіткнення перед асистом далося взнаки – пізніше його замінили на Гаджука.

А що ж Карпати? Лише 10 хвилин їм знадобилося, щоб зрівняти рахунок. Спершу кутовий від правого прапорця замикав головою Ігор – здорово «відліпився» від опікуна, ступив крок назустріч подачі на ближній стійці й головою підсікав під поперечину. Виручив Інгулець Паламарчук. Але слідом навісив з корнера Саків, а Чех якось несильно, проте максимально незручно пробив головою – 1:1. Дебютний гол Максима за львів’ян. Чемпіон світу 2019 року серед молоді навесні впевнено відвоював собі місце в стартовому складі при досить якісній конкуренції.

Команди розбігалися, на нас чекало багато цікавого, проте на 25-й хвилині прозвучала сирена повітряної тривоги. Після тривалої паузи спроквола дограли перший тайм – важко було футболістам знову відновлювати темп. Але при цьому Інгулець ще й міг вийти вперед, коли Сітало після подачі П’ятова підробив м’яча й пробивав – на реакції відпрацював голкіпер «левів» Кожухар, та й нападник не зміг оминути офсайдну пастку (так що добивання від Гаджука не мало сенсу).

Відповідь Карпат була гострою: Костенко стартував на розрізний пас, але навперейми вчасно вибіг голкіпер Паламарчук, а Білоцерківець «підчистив» на місці правого захисника. Проте в цілому більше атакував Інгулець, якого до цього змушувала турнірна ситуація – одне очко відставання. Один тільки Сітало кілька разів пробивав із різних позицій, але багато говорить про матч те, що його найбільш видовищним моментом стала сутичка під кінець після жорсткого підкату Рябова.

Але кінцівочка нам підготувала несподіване завершення. Після скидки Резепова Малиш на правому куті воротарського майданчика через себе в падінні відпасував на Панасенка, а Сергій використав свій козир – сильний удар. 2:1 у компенсований час другого тайму – перший гол у поточному чемпіонаті загалом-то невдалого придбання Інгульця!

Man of the Match: Сергій Панасенко (Інгулець)

Сім матчів відбігав «вхолосту» досвідчений півзахисник, ризикуючи опинитися в найгірших придбаннях сезону, а потім взяв – і забив «золотий» м’яч, сенсаційно привівши Інгулець до чемпіонства в матчі з одним із найсильніших клубів в історії Першої ліги.

Інгулець (Петрове) – Карпати (Львів) – 2:1
Голи: Сітало, 9, Панасенко, 90+2 – Чех, 20

Інгулець (стартовий склад): Паламарчук, Козиренко, Шершень, Малиш, Мельничук, Кольцов, Сад, П’ятов©, Козак, Білоцерковець, Сітало. Запасні: Восконян, Романченко, Квасов, Боровський, Лісняк, Ченбай, Сидоренко, Альваро, Гаджук, Могильний, Панасенко, Резепов. Головний тренер: Владислав Лупашко

Карпати (стартовий склад): Кожухар, Козік, Бабогло, Векляк, Саків, Чех, Клименко, Полегенько, Чачуа©, Костенко, Ігор. Запасні: Ільющенков, Сухар, Мизюк, Рябов, Демченко, Фетько, Тлумак, Підлепенець, Хаса, Сидун. Головний тренер: Мирон Маркевич

• Петрове. Стадіон Інгулець. 13:00
  • Арбітр: Олег Когут (Тернопіль)

• Київська область

Зустріч третьої та четвертої команд групи турнірного значення не мала – зі своїми позиціями ці команди визначалися ще раніше. Проте був момент принциповості – врешті-решт, нічия в першому колі залишила свій післясмак і принциповість.

Лівий берег після гостьової нічиї з Карпатами (3:3) продовжує займати третє місце у чемпіонській групі. Підопічні Сергія Нагорняка навіть у випадку перемоги не могли наздогнати Лівий берег – між ними 7 очок розриву. Епіцентр у минулому турі зазнав домашньої поразки від Інгульця і незалежно від результату завершить сезон на четвертому місці, яке, як і третє, дає шанс вийти до УПЛ.

Вже на восьмій хвилині гості вийшли вперед. Після швидкої атаки Беженар подав, а Бендера головою пробив у проти хід голкіперу – 0:1. Помилилися у цьому епізоді захисники киян. Для Івана це дебютний гол у нинішньому сезоні. На 14-й хвилині з гострого кута пробивав Войцеховський, але м’яч пролетів повз дальній кут. З позиційним футболом відчувалися проблеми у підопічних Первака.

Поступово ігрова перевага киян зростала, але довести свої атаки до логічного завершення не вдавалося. На 23-й хвилині після помилки півзахисників Лівого берега пробивав Миронюк, але його удар парирував Чеботарьов. На 25-й хвилині гру було зупинено через повітряну тривогу.

Відразу після відновлення гри арбітр призначив пенальті у ворота господарів. Співаков завалив на газон Станіслава Кристіна. З пенальті переграти Чеботарьова не зміг Кравчук. Більше до перерви голів не забивали.

На 50-й хвилині з меж карного майданчика у дальній кут пробивав Співаков, але його удар у стрибку парирував Чернобай. Активний початок другого тайму для киян. Гостям було досить складно, але вони трималися.

Поступово вдалося вирівняти гру підопічним Нагорняка і на 64-й хвилині навіть міг забивати Бендера, але він влучив у поперечину. У другій половині тайму вже не так активно грали підопічні Первака. Проте на 81-й хвилині вони все ж досягнули свого. Дедух подав на Дударенка, який скинув на Когута, а Іван розстріляв ворота – 1:1. Цей гол додав господарям впевненості у власних силах і вони навіть вийшли вперед. Астахов подав з кутового, а Сухоручко головою пробив у дальній кут – 2:1. На 90-й хвилині сталася визначна подія, адже на поле вийшов 41-річний Андрій Запорожан. Для Андрія це прощальний матч у професіональній кар’єрі.

Гра завершилася перемогою Лівого берега. Бронзовий призер не дав шансу найближчому переслідувачу навіть скоротити відставання, хоча Епіцентр грав гарно й не виглядає «випадковим» гостем у стикових матчах з УПЛ.

Man of the Match: Іван Когут (Лівий берег)

25-річний хавбек з’явився на полі після перерви і допоміг киянам зрівняти рахунок.  Максимально ефективно зіграв сьогодні Іван.

Лівий берег (Київ) – Епіцентр (Кам’янець-Подільський) – 2:1
Голи: І. Когут, 81, Сухоручко, 87 – Бендера, 8
Нереалізований пенальті: Кравчук (ЕКП), 27 – воротар

Лівий берег (стартовий склад): Чеботарьов, Соколов, Слотюк, Швець, Дударенко, Співаков, Дедух, Войцеховський, Синиця, М. Когут, Сухоручко. Запасні: Механів, Сташків, Астахов, Андрієшин, Сердюк, І. Когут, Мисик, Литовченко, Биков, Петренко, Запорожан. Головний тренер: Віталій Первак

Епіцентр (стартовий склад): Чернобай, Жмуйда, Григоращук, В.Кристін, Климець, Миронюк, С.Кристін, Беженар, Бендера, Стень, Кравчук. Запасні: Жмурко, Бушняк, Мороз, Козловський, Ляшенко, Ліповуз, Гірний, Павлученко, Алібеков. Головний тренер: Сергій Нагорняк

• Київська область. Стадіон «Лівий берег». 13:00
  • Арбітр: Павло Плєшко (Кременчук)

• Бориспіль

Восьме місце проти сьомого, між ними – всього лише одне очко. Ось яку інтригу мав матч на Київщині. При цьому ФСК Маріуполь у минулому турі не втримав мінімальну перевагу в Бучі (1:1 із Кудрівкою-Нивою), а вдома в 2024 році підопічні Краснопьорова не перемагали – по дві нічиї та поразки. В свою чергу, Агробізнес у минулому турі завдав поразки полтавцям (3:1), а всі шість своїх виїздів від жовтня минулого року програв.

Господарі почали дуже яскраво: мали моменти Мельниченко та І.Зубков, і вже на 3-й хвилині все той же центрхав сміливо зіграв на перехопленні на чужій половині, просунувся вперед і правою ногою запустив м’яча ближче до дальньої дев’ятки метрів із 18-ти – 1:0. Для Мельниченка це другий гол у поточній першості, раніше він забивав у ворота ФК Чернігів на першому етапі.

Чи могли гості відігратися? Вони старалися. Наприклад, Волков із меж карного майданчика непоганим ударом ледве не влучив у дальній кут. Але розмірений плин першого тайму на 26-й хвилині перервала сирена повітряної тривоги. В жодному з міст, де в п’ятницю гралася група «Чемпіонська», не вийшло зіграти без таких от пригод. Причому пауза настала якраз у той момент, коли Галенков накрутив Фатєєва та пробив у руку Мельниченка, який знаходився в карному майданчику – це пенальті. Його виконання (і відновлення гри) довелося чекати більш як півгодини.

А відразу ж після відновлення гри Толочко ударом з правої ноги розвів м’яч і воротаря – 1:1. Третій гол при двох асистах для Романа – продовжувача відомої на Західній Україні футбольної династії. Так і дійшли команди з одиничками на табло до перерви. А після тепер уже природної, регламентної паузи відновили спроби визначити переможця.

Черговий гарний момент створив Агробізнес. Після прострілу з лівого краю підставляв «щічку» Волков, але удар вийшов кволим і м’яч оминув ворота – позиція була вбивчою! Проте надалі другий тайм проходив не надто видовищно, команди тривалий час грали «без воріт», а потім і без того повільний темп збився ще й серією замін. Розв’язка очікувалася в ендшпілі – в принципі, в обох тренерських штабів були засоби для підсилення атаки, хоча й не в оптимальному, повному вигляді (наприклад, гості догравали сезон без захисника Войтіховського, який у них грав центрфорварда).

Вже на 84-й хвилині Касімов поборовся за м’яча й підключив того ж Толочка, який метрів із 20-ти перевірив Караващенка. ФСК Маріуполь, маючи низку гравців із гарними підключеннями на стандарти, виконав чимало кутових, але цей суперник явно добре вивчив стрибучість і вміння пробити Терехова, Жовтенка, Фатєєва. Нічия зробила ФСК Маріуполь найбільш компромісною командою чемпіонату (13 матчів без визначення переможця). Агробізнес не дав супернику себе обійти, але Вікторія скористалася нічиєю в Борисполі й піднялася на сьоме місце.

Man of the Match: Роман Толочко (Агробізнес)

Забив з пенальті й міг забити з гри – в цьому не найвидовищнішому матчі Толочко-молодший був одним із найпомітніших.

ФСК Маріуполь – Агробізнес (Волочиськ) – 1:1
Голи: Мельниченко, 3 – Толочко, 27 (пен.)

Маріуполь (стартовий склад): Караващенко, Фатєєв, Терехов©, Жовтенко, Малакі, Гошкодеря, Мельниченко, М.Зубков, Пуди, Савін, І.Зубков. Запасні: Якубенко, Кравцов, Шушко, Харжевський, Булгаков, Мнишенко, Петровський, Батальський. Головний тренер: Олег Краснопьоров

Агробізнес (стартовий склад): Мінчев, Заєць, Білий©, Мячин, Слива, Лень, Толочко, Гаврушко, Волков, Галенков, Кузьмин. Запасні: Хмеловський, Даценко, Бариляк, Тишинінов, Шостак, Квасний, Свистун, Касімов. Головний тренер: Олександр Чижевський

• Бориспіль. Стадіон «Колос». 13:00
  • Арбітриня: Вероніка Васильченко (Слов’янськ)

• Суми

Шосте місце проти десятого, між ними – чотири очка. Насиченість у чемпіонській групі настільки серйозна, що в жодної з команд від п’ятого місця й до останнього не було перед заключним туром впевненості в своїй фінальній позиції. Та ж Вікторія ризикувала навіть фінішувати останньою в першій десятці. Та й Кудрівка-Нива могла як піднестися до п’ятої позиції, так і обвалитися на пару сходинок у таблиці.

У першому колі завдяки голам Вечурка та Нехтія виграла Кудрівка-Нива. Матч у Сумах також краще почали гості. Два цілком забивні шанси мав Тепляков (пробив далі за дальню стійку у першому випадку, його удар у ближньому бою прийняв на себе воротар Литвиненко у другому), в одному з моментів гості претендували на пенальті, проте плин матчу десь на 20-й хвилині перервала затяжна повітряна тривога. На жаль, щоб Вікторія провела домашній матч без сирен і пауз – таке напрочуд рідко трапляється в наші часи.

Після відновлення гри команди якийсь час повертали собі ігровий ритм. Це вже ближче до перерви, на 42-й хвилині, після закидання впоперек карного майданчика прямо перед воротарем Кудрівки-Ниви несподівано опинився Ульянов, але в падінні пробив із цієї небезпечної позиції вище воріт. Перший тайм, досить цікавий, незважаючи навіть на вимушену паузу, завершився без голів.

Після перерви класно пробивав Шарай у сумчан, а у гостей Фальковський на 69-й хвилині спіймав м’яча на праву ногу – метрів із 18-ти запустив над поперечиною. І хто б міг подумати, що розмірений плин матчу перерве заміна. Досвідчений Шаврін, який цього сезону пропустив деякий час через травму, відразу ж після виходу на заміну відкрив рахунок! Кудрівка-Нива недалеко винесла м’яча після ауту, Байдал акуратно навісив із правого флангу, Ульянов скинув у центр, а Вадим зіграв на випередження – 1:0.

Біда не ходить одна. В центрі поля в простій ситуації Мачелюк, маючи вже жовту картку, збив Данилюка – арбітриня була зовсім поруч і справедливо вилучила з поля захисника Кудрівки-Ниви. Рятувати матч гостям тепер випадало в меншості.

Man of the Match: Вадим Шаврін (Вікторія)

П’ятий гол при двох асистах провів ветеран Шаврін. Увійшов у гру ефектно, відразу ж після заміни вирішивши долю заключного матчу сезону. По цьому матчу ми бачимо, як не вистачало Вадима через травму в багатьох матчах чемпіонату.

Вікторія (Суми) – Кудрівка-Нива (Бузова) – 1:0
Гол: Шаврін, 72
Вилучення: Мачелюк (КН), 75

Вікторія (стартовий склад): Литвиненко, Корохов, Сасовський, Кравчук, Ульянов©, Покотилюк, Лебеденко, Машталір, Шарай, Чеглов, Нич. Запасні: Ярош, Курелех, Нелін, Данилюк, Савченко, Бойко, Копил, Долінський, Байдал, Шаврін, Євпак. Головний тренер: Анатолій Безсмертний

Кудрівка-Нива (стартовий склад): Льопка, Мачелюк, Місюра©, Сердюк, Рогозинський, Матвєєв, Фальковський, Вечурко, Коркішко, Тепляков, Тименко. Запасні: Закорський, Гагун, Мігунов, Ткаченко, Чепурненко, Калінін, Кулик. Головний тренер: Роман Локтіонов

• Суми. Стадіон «Ювілейний». 12:00
  • Арбітриня: Софія Причина (Львівська область)