Полісся без Усика, ЛНЗ із новачками з УПЛ, Карпати стартують з низької позиції: прев’ю весняної частини чемпіонської групи Першої ліги сезону 2022/23 від Sport Arena

4 місяці та 13 днів тривала зимова перерва сезону 2022/23. Всі команди виходять з відпусток, ніхто не призупинив свою участь у турнірі, який, до речі, в Першій лізі проходить по небувалій – реформованій – схемі проведення змагань. Кілька слів про формат:

👉 Перша ліга в сезоні 2022/23 проводиться в два етапи

👉 На першому етапі команди розподіляються на дві групи («А» і «Б») за територіальним принципом, грали в два кола за круговою системою

👉 За результатами першого етапу перше-четверте місця груп «А» і «Б» сформували групу за вихід до ПЛ (група «Чемпіонська») з урахуванням очок, отриманих у першому етапі в іграх між собою (команди, що посіли перше-четверте місця)

👉 А п’яте-восьме місця груп «А» і «Б» сформували групу за право грати в Першій лізі (група «Вибування») з урахуванням очок, отриманих у першому етапі в іграх між собою (команди, що посіли п’яте-восьме місця)

👉 На другому етапі команди групи «А» проводять матчі тільки з командами групи «Б» у два кола

Читайте також: Хто кине виклик Ниві (Бузова), як Реал Фарма та Чайка зіграють з новими тренерами: прев’ю весняної частини сезону 2022/23 Другої ліги від Sport Arena

Такий регламент приніс багато сюрпризів – Карпатам треба наздоганяти пелотон, Полісся несподівано вирівнялося з Оболонню та ЛНЗ Черкаси, а в групі за виживання інтрига обіцяє бути особливо гарячою.

Розбираємо повну картину в Першій лізі сезону 2022/23 напередодні поновлення змагань. Це – фірмовий гід від Sport Arena. Починаємо з чемпіонської групи.

Кремінь (Кременчук)

16 місце на момент призупинки Першої ліги 2021/22
3 місце в Групі «Б» сезону 2022/23
Зараз стартують на 8 місці в Чемпіонській групі
Дата заснування: 1959 (відновлено 2003)
Клубні кольори: біло-сині

  • Хто такі? Клуб, який мав би вилетіти за спортивним принципом, але зберіг місце в Першій лізі через призупинку виступів низки більш турнірно успішних учасників. Маючи наймолодший склад і наймолодшого тренера, сенсаційно пробився в чемпіонський раунд.
  • Що змінилося за зиму? Втратили основного воротаря, зменшили вибір у захисті та нападі. Зате прибули досить цікаві (та молоді) півзахисники й один гравець, який має всі шанси стати лідером оборони.
  • Кого підписали: в.Слуцький (Оболонь Д2), з.Дудник (Баник Соколов Чехія Д3), п.Касімов (ФК Минай Д1), п.Кіреєв (ост.кл.: ФК Нікополь Д3), н.Трофимюк (ФК Маріуполь U-19)
  • Найкраще придбання: Юрій Дудник

Свого часу він займався в Кремені, а пізніше – в академії запорізького Металурга, грав за юнацький склад Зорі, та, не дочекавшись шансу в першій клубній команді, поїхав за кордон. Останнім часом регулярно грав за клуб чеського аналога Другої ліги. Фактурний, міцний і при цьому перспективний 20-річний центрбек – у цьому клубі таке люблять.

  • Ким цікавилися: з.Сабієв (Зірка Кропивницький ААФУ)
  • Кого втратили: в.Єрмолов (Металіст Д1), з.Д.П.Сидоренко (Гірник-Спорт Д2 ор.), н.Лісняк (Васт Миколаїв Д3), н.Куць
  • Найгірша втрата: Данило Єрмолов

Не сказати, що Єрмолов відіграв першу частину сезону безгрішно, проте він досить молодий (22 роки) та має хорошу воротарську фактуру. Металіст зацікавився і зараз уже цілком регулярно використовує його в УПЛ. Кремінь буде шукати нового голкіпера в основу – кращі шанси мають Музичка та новачок Слуцький (2002 р.н.), але ми б не скидали з рахунків 16-річного Оксененка, який восени провів кілька куражних матчів за Кремінь-2 і взимку був у полі зору клубу УПЛ ‒ Кривбасу.

  • Найбільше розчарування: Іван Куць

Він повернувся в Кремінь після непоганого доступу виступу за сильні аматорські клуби, проте прориву досягти не зміг. У 10 матчах забив лише один м’яч при одній гольовій передачі. Галата та Вівдич прогресували швидше, а Куцю 23 роки, треба грати. Піти в пошуках ігрової практики – логічне рішення.

  • Може вистрелити: Артем П’ятибрат

18-річний атакувальний півзахисник досить здорово відіграв за Кремінь-2 в осінній частині сезону, проте в першій клубній команді лише пару разів виходив на заміни. Має поступово прогресувати – а можливість виходити на кінцівку ігор у нього точно буде.

  • Зірка: Денис Галата

Сам місцевий, а пройшов хорошу школу Ворскли. 22-річний форвард минулого сезону заслужив хороші оцінки преси та фахівців, у 19 матчах тієї, значно сильнішої Першої ліги, відзначившись 7 результативними діями (6+1), зараз в 11 матчах записав на свій рахунок 12 очок за системою «гол+пас» (9 голів і три асисти). Може значно більше, і наявність таких гравців, як Фальковський, Савицький чи Глоба, має допомогти йому продовжити прогресувати.

  • Тренер: Роман Локтіонов

Володар Кубка України 2009 року з Ворсклою, неодноразовий лауреат змагань Першої ліги в якості гравця – і головна сенсація тренерського цеху. Локтіонов був добротним форвардом алчевської Сталі, Зірки та Олександрії. Як головний тренер, почав роботу в добре знайомому йому Кременчуку. Обізнаний з можливостями молоді з Кременя-Юніора. Не полінився шукати серед молодих, а не бюджетних «збитих льотчиків». У штабі працюватиме з відомими місцевими екс-футболістами Куценком і Чумаком-молодшим.

  • Завдання: піднести ще один дуже гучний сюрприз – хоча тут це буде зробити ще важче.

Нива (Тернопіль)

5 місце на момент призупинки Першої ліги 2021/22
4 місце в Групі «А» сезону 2022/23
Зараз стартують на 7 місці в Чемпіонській групі
Дата заснування: 1978 (як Нива Підгайці, рестарт 2016 року)
Клубні кольори: жовто-зелені

  • Хто такі? Недавні переможці Другої ліги, які на диво успішно адаптувалися на вищому рівні, незважаючи на часті зміни тренерів і втрату лідерів команди. До останнього боролися з Прикарпаттям за останню вакансію в Чемпіонський раунд – і виграли в цій конкуренції.
  • Що змінилося за зиму? Взяли низку іногородніх новачків із досвідом виступів у Першій лізі
  • Кого підписали: тр.Атласюк (ост.кл.: Футбольна Академія Тернопіль юн.), тр.вор.Карпов (ФК Олександрія академія), з.Давидов, з.Танчак (всі ‒ ФК Львів U-19), п./н.Тяпкін (ЛНЗ Черкаси Д2), н.Галадей (Високе Мито Чехія Д4 ам.)
  • Найкраще придбання: Дмитро Галадей

23-річний нападник був одним із найкращих у змаганнях Тернопільщини – за ФК Кременець-Академія, ФК Вишнівець і Медобори (Зелене) назабивав 66 м’ячів (!) у 77 матчах. Із Чехії повернувся, щоб заявити про себе в головній команді краю – проте чи зможе перебороти різницю між лігами, покаже лише час.

  • Ким цікавилися: в.Чубак (ДЮСШ ФА Тернопіль юн.), п.Мудрий, п.Ювхимець (всі ‒ ФК Львів U-19), А.Сташків, В.Сташків
  • Кого втратили: з.Дударенко (з осені), з.Тарасов, п.Дедух, н.Сухоручко (всі ‒ Лівий берег ПФЛ), п.Лянскоронський, п.Пінчук (ФК Львів U-19 п/ор.→в/а)
  • Найгірша втрата: Руслан Дедух

Нива уникла вирішальних втрат, але от якраз центрхав Дедух грав регулярно (11 матчів), ще й забив у ворота Діназа – нічия на старті сезону. Підписали зараз тернополяни двох захисників, вінгера та форварда – тож, виходить, свій вибір у середині поля вони звузили.

  • Найбільше розчарування: Данило Сухоручко

Хлопець із динамівською школою та досвідом виступів в Арсеналі та Чорноморці – це був не просто черговий новачок, а головна надія команди в атаці після того, як ще взимку в Полісся перейшов Кисленко. Колись запам’ятався у складі одеситів вмінням забити особливо важливі м’ячі – проте в Ниві забив лише раз, і то з пенальті.

  • Може вистрелити: Максим Тяпкін

Спортивний директор Задорожній запросив кількох земляків із Дніпровщини ще влітку, зараз залишився Дорошенко, а додався Тяпкін. Технічний молодий гравець може зіграти вінгера, атакувального півзахисника, навіть форварда (за великої потреби). В ЛНЗ не проявив себе, та в черкасців сильна конкуренція. Пригадуючи, як він грав за ФК Дніпро та ФК Нікополь, щось є в цьому гравцеві.

  • Зірка: Максим Механів

Нива – це не історія про зірок. Це свої, місцеві хлопці, які за кілька років повернули клуб із аматорів у Першу лігу. Таких треба підтримувати, недарма капітанська пов’язка в Механіва. Вольовий голкіпер з блискавичною реакцією та похвальною сміливістю, ще б трішки школи та зросту – заслужив би грати в УПЛ, і не за останню команду.

  • Тренер: Сергій Задорожній

Колишній захисник Дніпра та збірної України мав багату кар’єру гравця, зокрема, і в тернопільській Ниві пограв. Зараз уже вдруге повертається в штаб клубу. Працює спортивним директором і – після відставки Купцова – виконує обов’язки головного тренера. Робить це успішно – вивести Ниву в верхню пульку з такої групи було хорошим досягненням.

  • Завдання: Нива минулого сезону була серед лідерів, чим неймовірно здивувала фахівців; зараз пробилася в Чемпіонський раунд – чому б не спробувати здивувати ще більше?

Карпати (Львів)

1 місце Групи «А» на момент призупинки Другої ліги 2021/22
2 місце в Групі «А» сезону 2022/23
Зараз стартують на 6 місці в Чемпіонській групі
Дата заснування: 2020 (оригінальний клуб заснований 1963)
Клубні кольори: біло-зелені

  • Хто такі? Новий клуб, покликаний продовжити традиції класичних львівських Карпат. Досить добре зіграв у першій частині сезону, проте не врахував особливості регламенту (треба було старатися вигравати в найсильніших, а проти них «леви» грали посередньо) – тож у Чемпіонській групі стартує з непристойно низької шостої позиції.
  • Що змінилося за зиму? Зберегли всіх важливих гравців і тренерів, провели низку благодійних матчів
  • Кого підписали: в.Ільющенков (ПФК Львів Д1), з.Саків (Інгулець Д1), з./п.Горбунов (СК Дніпро-1 Д1 ор.), п.Бобко (Чорноморець Д1 ор.), п.Гайдучок (Карпати юн.), п./н.Книш (Металіст Д1 ор.), н.Хобленко (Кривбас Д1 ор.)
  • Найкраще придбання: Сергій Горбунов

Для схеми Карпат швидкі, невтомні флангові гравці – надзвичайно важливі, при цьому Тлумак ставив на краї навіть номінальних нападників, а тут таке придбання. У дублях Шахтаря та Дніпра, в ФК Маріуполь, у Металісті часів відродження Горбунов виглядав цілком переконливо та виконував свій норматив підключень, голів з асистами. В Дніпрі-1 точно програвав би легіонерам (від Бузанелло до Матарріти), так що зробив крок назад заради двох вперед.

  • Ким цікавилися: з./п.Картушов (Металіст Д1), н.Степанюк (Ворскла Д1)
  • Кого втратили: п.Ткачук (Металіст 1925 Д1), п/н.Репета (Лівий берег ПФЛ)
  • Найгірша втрата: Андрій Ткачук

Ясно, що це ветеран, проте така опція в центрі поля могла б бути корисною – особливо на тривалій дистанції. Як бачимо, клуб УПЛ поспішив скористатися можливістю отримати досвідченого гравця. Звісно, в основі Металіста 1925 він може й не бути – проте свій ігровий час отримає, а на випадок травм і дискваліфікацій буде справжньою знахідкою.

  • Найбільше розчарування: воротарі

Льопка та Фастов, який його підміняв, виконали свій норматив помилок. Ільющенков – не безгрішний, проте значно досвідченіший. Повинен допомогти львів’янам у вирішенні воротарської проблеми.

  • Може вистрелити: Олексій Хобленко

Вернидуб «зачохлив» Хобленка в Кривбасі – чи сам Олексій себе «зачохлив», у восьми матчах УПЛ забивши всього раз, та й то з пенальті. На першоліговому рівні, звісно, він «лев» ‒ 36 результативних дій у 108 матчах (26 голів і 10 асистів), та й від наявних у Карпат нападників відрізняється за стилем. Словом, для екс-футболіста Динамо Києва та Бреста це теж шанс сказати щось нове в своїй кар’єрі.

  • Зірка: Денис Кожанов

Легенда класичних Карпат не втомлюється показувати свій рівень. Ще не так давно ставав найкращим гравцем Першої ліги в Волині під керівництвом Тлумака, а минулого сезону зробив все, щоб львів’яни і в Другій лізі вибилися в лідери відразу ж після виходу з аматорів. Кожанов у 17 матчах відзначився 22 (!) результативними діями – по 11 голів і асистів. Навіть зараз, суттєво збавивши оберти, забив два м’ячі та віддав чотири гольові передачі – і носився по полю, як молоденький. Так що і в 35 років Денис – не просто ветеран, а гравець від якого можна чекати лідерства.

  • Тренер: Андрій Тлумак

Колишній воротар Карпат уже має досвід роботи в Першій лізі на чолі Волині. Зараз продовжує ставити оновленій команді свою гру, суттєво оновивши склад і посиливши його низкою гравців із значним уже досвідом на цьому рівні.

  • Завдання: Карпати вважаються одним із головних фаворитів сезону, проте починають другий етап із відставанням у 13 (!) очок від лідерів.

Металург (Запоріжжя)

1 місце Групи «Б» на момент призупинки Другої ліги 2021/22
4 місце в Групі «Б» сезону 2022/23
Зараз стартують на 5 місці в Чемпіонській групі
Дата заснування: 2017
Клубні кольори: біло-червоно-чорні

  • Хто такі? Муніципальний футбольний клуб досить великого обласного центру, який кваліфікувався в Чемпіонський раунд навіть попри те, що вимушено проводив домашні матчі не в Запоріжжі.
  • Що змінилося за зиму? Навіть за рік – прийшов новий менеджмент (Юрій Зенкін), координатором стратегії розвитку клубу став футбольний журналіст і менеджер Метревелі
  • Кого підписали: п.Сейтхалілов (Гірник-Спорт Д2)
  • Найкраще придбання: Сулейман Сейтхалілов

Як же ж вибрати? Єдиний підписаний новачок – він же найкращий. Працездатний і технічний центральний півзахисник може зіграти в будь-якій стилістиці: як центрхав – «вісімка», під нападником, нижче в опорній зоні. За іронією долі, єдиний м’яч у чемпіонаті забив на «Славутич-Арені» ‒ там Скорук приймав Гірник-Спорт.

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: в.Левченко (ФК Хуст Д3), п.Борисенко, п./н.Кіча
  • Найгірша втрата: Антон Кіча

Втрат, як таких, не було – Левченко не грав зовсім, Борисенко був гравцем ротації (7 неповних матчів), Кіча зіграв 13 зустрічей, але не був таким, як у свої найкращі роки – один гол, лише два повних матчі. 32-річний вінгер завершив виступи й уже тренує дітей у клубній академії Металурга.

  • Найбільше розчарування: не було

Металург значно стабілізувався – не вдавався в радикальні оновлення, не запрошував якихось зірок, а тому всі відіграли десь приблизно на своєму рівні очікувань. Єдине – після втрати Котлярова не відразу ввійшов у гру молодий Байда, на якого звалилася вся відповідальність за пост №1, але правильно награвати власного вихованця, і пізніше Назар показав, що потенціал у нього дуже хороший.

  • Може вистрелити: Злат Златьєв

20-річний півзахисник за резервний склад у Другій лізі забив п’ять м’ячів у 10 матчах. Не менш продуктивно грав за Металург-2 в аматорських змаганнях. Досить дивно, що його ще не залучали в першу клубну команду, проте він, Лапко, Рокотянський, Близнюк-молодший, Хуссін, Абуді, Єлець, Коваленко – це ті гравці, які є «секретною зброєю» Металурга.

  • Зірка: Олексій Сидоров

22-річний форвард здорово прокачався в запорізькому Металурзі, якому дуже допоміг повернутися в Першу лігу. В 18 матчах Другої ліги забив 10 м’ячів при трьох асистах. Уже після підвищення в класі накидав шість голів при двох асистах у 14 матчах. Має серйозний запас для прогресу – недарма ним цікавилися відразу кілька клубів із більш високих ліг.

  • Тренер: Володимир Микитин

Легенда Зорі, Карпат і Шахтаря – колишній захисник збірної України, який грав проти чемпіонів світу французів. Як тренер, найбільше працював із молоддю луганського клубу, а в Металурзі за короткий період зумів зібрати боєздатний, не депресивний колектив.

  • Завдання: у Запоріжжі мріють про повернення на найвищий рівень, але наразі відставання від головних фаворитів трішки завелике.

Епіцентр (Кам’янець-Подільський)

5 місце Групи «А» на момент призупинки Другої ліги 2021/22
3 місце в Групі «А» сезону 2022/23
Зараз стартують на 4 місці в Чемпіонській групі
Дата заснування: 2020 (оригінальний клуб заснований 1960)
Клубні кольори: біло-сині

  • Хто такі? Клуб з іменем будівельних гіпермаркетів, віце-чемпіон України серед аматорів у минулому
  • Що змінилося за зиму? Переїхали з Дунаївців у Кам’янець-Подільський
  • Кого підписали: п.Ляшенко (ЛНЗ Д2), п.Павлученко (ДЮСШ-21 Київ юн.)
  • Найкраще придбання: Андрій Ляшенко

Фланговий півзахисник із пристойною швидкістю пройшов школу Волині, пробував свої сили за кордоном, а восени грав за ЛНЗ (13 матчів, два асисти). Черкасці з їхніми можливостями дозволили собі більш статусних новачків, але, на нашу думку, Ляшенко може непогано заграти в Чемпіонському раунді. Для Епіцентру це непогане придбання, яке точно додасть вибору та конкуренції на флангах.

  • Ким цікавилися: з.Оберман (ФК Копичинці ОТГ АФТ)
  • Кого втратили: п.Костенко (Поділля Хмельницький ПФЛ), з.Горілий, п.Морозов
  • Найгірша втрата: Кирило Костенко

Зрозуміло, що три виходи на заміну – це ніщо, та Костенко відновлювався після тяжкої травми й довго набирав форму. В тому, що 24-річний місцевий півзахисник – це не «закрита книга», можна не сумніватися. Хороша школа Металурга (Донецьк), Сталі (Кам’янське) та ФК Олександрія, непогана швидкість і техніка – в Поділлі, яке виходило з Другої в Першу лігу, це був важливий гравець.

  • Найбільше розчарування: не було

Не той статус у гравців Епіцентру, щоб тут були розчарування. Хтось грає успішніше, комусь щось не вдається. Проте в цілому цей клуб бере маловідомих, часто – молодих гравців і навіть їх обтесує. Яскравий приклад – Гірний, який рідним Карпатам забив двічі, та й взагалі за неповних два сезони змусив про себе говорити всю Україну. А взяли його всього-лише в команді-новачку Другої ліги – МФА Мункач.

  • Може вистрелити: Євгеній Шевченко

Лівий захисник, який колись був провідним гравцем Оболоні та Полісся, минулого сезону непогано прокачався в складі ВПК-Агро. Після кількох супер-голів Шевченко був на радарах у клубів УПЛ, і лише воєнною сумбурністю зі зняттям низки команд можна пояснити, що він все ж продовжить виступи в Першій лізі.

  • Зірка: Максим Гірний

Форвард пройшов непогану школу в Словаччині й запам’ятався хорошим стартом у складі МФА Мункач. Забив 9 м’ячів у 16 матчах Другої ліги й мав би обов’язково додавати в другому колі, якби не бойові дії та зупинка чемпіонату. Відзначився 7 голами в 14 турах Першої ліги, віддавши ще й одну гольову передачу. Забив м’ячі у ворота Карпат – своєї рідної команди, яку Епіцентр сенсаційно переграв на стадіоні «Україна».

  • Тренер: Сергій Нагорняк

Колишній півзахисник вінницької Ниви, Дніпра, Шахтаря та збірної України колись визнавався найкращим легіонером Китаю, а зараз «виконує Ротаня» ‒ поєднує роботу в Епіцентрі з юнацькою збірною України, збірною ветеранів і телеекспертством.

  • Завдання: амбіції клубу досить серйозні, але прямо зараз їм буде важко нав’язати конкуренцію таким клубам, як Полісся, ЛНЗ чи Карпати, які позаду з великим посиленням.

ЛНЗ Черкаси

3 місце Групи «А» на момент призупинки Другої ліги 2021/22
1 місце в Групі «Б» сезону 2022/23
Зараз стартують на 3 місці в Чемпіонській групі
Дата заснування: 2006 (як ЛНЗ Лебедин)
Клубні кольори: біло-фіолетові

  • Хто такі? Міцний клуб впливової агрокорпорації, який рік тому виграв чемпіонат і кубок України серед аматорів, переїхав із Лебедина в обласний центр і відразу ж підвищився в класі й у Другій лізі
  • Що змінилося за зиму? Прямо з турецьких зборів низка гравців команди перейшла в зарубіжні команди, так що Юрій Бакалов вимушений був оновлювати склад і навіть тренерський штаб
  • Кого підписали: в.Дубовий (Рух Львів U-19 ор.), з.Муравський (ор.), п.Бойко, н.Нич (всі – ПФК Львів Д1 €150тис), з.Насонов (Пахтакор Узбекистан Д1), з./п.Норенков (Герта Австрія ам.), з./п.С.Шестаков (Верес Д1), п./н.Коваленко (Акжайик Казахстан Д1→Д2)
  • Найкраще придбання: Назарій Муравський

Ностальгійні повернення, такі як Насонов, Норенков або Коваленко – це дуже добре, проте ми відзначимо Муравського. Перехопити молодого провілного центрбека в клубу УПЛ – це досить круто, тим більше, проблеми з цією позицією в ЛНЗ були й інколи доводилося просити універсала Полюляха опускатися в захист із опорної зони.

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: з.Мігунов (Скорук Д2), з.Слотюк, п./н.Войцеховський (обидва ‒ Лівий берег ПФЛ), з.Швець (Прикарпаття Д2), з./п.Чорний (Майфон Черкаси АФУ), п.Сторчоус (Черкасиобленерго АФУ), п./н.Замуренко (СК Полтава Д2), п./н.Ляшенко (Епіцентр Д2), п./н.Тяпкін (Нива Тернопіль Д2), в.Попович, п.Толочко
  • Найгірша втрата: Андрій Сторчоус

Все це на розсуд тренера – пішли гравці ротації, ті, хто не зовсім виправдав сподівань або ж випав із основної обойми після приходу Ковпака. Серед них – місцевий вихованець Сторчоус, який забив три м’ячі з позиції центрального півзахисника та багато років грає за Славутич, Дніпро, Черкащину та ЛНЗ. Цей перехід не всі зрозуміли. Втім, якщо гравець, який багато років грає серед професіоналів, тут же йде бігати за міньку, це теж nuff said.

  • Найбільше розчарування: Андрій Попович

Колишній голкіпер збірної Азербайджану входив у сезон впевненим основним, але пропустив два м’ячі в Запоріжжі, команда програла, Бакалова «зняли», і більше на Поповича в штабі, схоже, не розраховували.

  • Може вистрелити: Віталій Бойко

Всі придбання з класом, але давайте зупинимося на цьому центральному півзахисникові. Ще восени він забивав Зорі в УПЛ, а тепер повертається в рідне місто з новим досвідом. Після кількох клубів, серед яких навіть іспанська Ібіца, він став значно досвідченішим. А удар, мобільність, бачення поля в 25-річного хавбека на місці.

  • Зірка: Іван Тищенко

24-річний півзахисник сам місцевий, займався в Ворсклі та Олександрії, був момент – ледве не перейшов у нижчі ліги чемпіонату Англії. Залишився, ну й добре – може закрити місця інсайда, вінгера, форварда в відтяжці. Оформив 10 результативних дій у 14 матчах – сім голів і три асисти.

  • Тренер: Олександр Ковпак

Бакалов дуже багато зробив для ЛНЗ (Черкаси), проте його відправили в відставку невдовзі після початку сезону. Фахівець не загубився – зараз очолює академію ФК Рух (Львів). А от Ковпак, як тренер, все ще в становленні. При всій повазі до такого досягнення, як вихід у Чемпіонський раунд, про тренерські перспективи колишнього форварда збірної України ми будемо судити по матчах проти Полісся, Карпат, інших сильних суперників.

  • Завдання: вам можуть не сказати про це вголос, але, безперечно, цей клуб хоче в Прем’єр-лігу

Полісся (Житомир)

9 місце на момент призупинки Першої ліги 2021/22
1 місце в Групі «А» сезону 2022/23
Зараз стартують на 2 місці в Чемпіонській групі
Дата заснування: 2016 (оригінальний клуб заснований 1959)
Клубні кольори: біло-жовто-зелені

  • Хто такі? Фаворити минулого сезону та переможці зимового Winter Cup 2022, де в їхньому складі грав чемпіон світу з боксу Усик. Беззаперечні лідери Групи «А» на першому етапі. Команда, яку очолює найкращий тренер Першої ліги 2022 року Юрій Калитвинцев.
  • Що змінилося за зиму? Провели багатоетапні зарубіжні збори в Туреччині. Гідно виступили в Зимовому кубку ТК Футбол 2.0, де стали другими. При цьому зберегли весь склад, ще й додавши кількох цікавих новачків.
  • Кого підписали: тр.Назаренко (ост.кл.: ВПК-Агро Д2), з.Джарджу (Форчун Гамбія Д1), з./п.Крушинський (ПФК Львів Д1 €100тис)
  • Найкраще придбання: Борис Крушинський

20-річний футболіст був основним у ПФК Львів, причому аутсайдер УПЛ використовував молодого універсала на чотирьох різних позиціях (CB, LB, CDM, LM). Ми поки не знайомі з можливостями Джарджу – можливо, Полісся знайшло «нового Кулібалі». Проте в випадку з Крушинським з’явилася шикарна опція розширити вибір на 4-5 точках поля за рахунок одного новачка.

  • Ким цікавилися: з.Чоботенко (Колос Д1), п./н.Тотовицький (Шахтар Д1), н.Супряга (Динамо Д1), н.Усик
  • Кого втратили: ‒
  • Найгірша втрата: не було

Ні-ко-го. Всі на місці.

  • Найбільше розчарування: Сергій Кисленко

Придбаний у тернопільської Ниви форвард старається – хоча за п’ять матчів награв всього 30 хвилин, встиг відзначитися голом і завжди оживляє гру. Проте стилістично він дуже відрізняється від Будковського, а колектив із зірок зі стажем Шахтаря, Олександрії, Колоса, Зорі не дуже хоче підлаштовуватися.

  • Може вистрелити: Владислав Вакула

Скандальний екс-вінгер Маріполя, Ворскли та Шахтаря – це безсумнівний талант. Повернення в рідну область має стати його рестартом, але в 12 матчах у Вакули – тільки один гол і асист. У Янакова, наприклад, 4+3, у Шастала – 2+3, Козака – 2+4 (при тому, що він кінцівку осені пропустив через травму).

  • Зірка: Пилип Будківський

10 голів і два асисти в 14 матчах – найдорожчий гравець Першої ліги виправдав свій високий статус. Колишній збірник дійсно був лідером команди – не лише багато забивав, а й не уникав боротьби, допомагав хлопцям скидками, заробляв важливі стандарти.

  • Тренер: Юрій Калитвинцев

На секундочку, колишній головний тренер національної команди України, чемпіон Європи 2009 року на чолі юнацької збірної. Динамівська легенда – найбільш титулований тренер Першої ліги. Провалив дебютний сезон, але, отримавши час на втілення своїх задумів, створив дуже сильну, за першоліговими мірками, команду.

  • Завдання: клуб підтримує співзасновник АТБ Геннадій Буткевич – це гарантує максимальність очікувань і завдань. Звісно, вийти в УПЛ – причому, бажано з першого місця.

Оболонь (Київ)

4 місце на момент призупинки Першої ліги 2021/22
2 місце в Групі «Б» сезону 2022/23
Зараз стартують на 1 місці в Чемпіонській групі
Дата заснування: 2013 (оригінальний клуб засновано 1992)
Клубні кольори: біло-зелені

  • Хто такі? Клуб знаменитого концерну, який виготовляє пиво та безалкогольні напої. При вкрай скромних кадрових можливостях Оболонь ухитрилася вийти в чемпіонський раунд достроково та ще й у матчах із суперниками свого статусу заслужити право стартувати з першої позиції.
  • Що змінилося за зиму? Змінили резервного воротаря, повернули Суханова, який колись добре проявив себе в Оболоні, та дозаявили молодого півзахисника, ім’я якого поки нікому нічого не говорить, але всі запевняють, що це великий талант.
  • Кого підписали: в.Борисюк (СДЮСШ Зміна Київ юн.), з./п.Суханов (Чорноморець Д2), п.Мухаматгалєєв (ост.кл.: ФК Олександрія U-19)
  • Найкраще придбання: Сергій Суханов

Займався в Динамо, проте якийсь час, кажуть, працював навіть електриком. Зміг пробитися в рідному охтирському Нафтовику. Мав кілька шансів себе проявити (останній – у Чорноморці, проте Григорчук не побачив у ньому підсилення) на вищому рівні. Проте повернення в Оболонь – його вірне рішення. Тут Суханова люблять – він у цій команді грав на будь-якій із чотирьох флангових позицій, і, в принципі, робив це однаково успішно.

  • Ким цікавилися: ‒
  • Кого втратили: в.Слуцький (Кремінь Д2)
  • Найгірша втрата: не було

Це минулого року Оболонь втратила таких гравців, як Мединський, Майданевич, Суханов, Мурза, Литвиненко. Зараз пішов лише резервний голкіпер Слуцький, що при наявності Федорівського та Кичака не є проблемою.

  • Найбільше розчарування: не було

Оболонь не може собі дозволити таких новачків, як Полісся, ЛНЗ чи Карпати. Тому хейтити молодь із скромних клубів чи повернених із УПЛ гравців, як типу Єрмоленко, Машталір або Василенко, нема жодного сенсу.

  • Може вистрелити: Віталій Груша

Досить цікавий футболіст, якого Агробізнес знайшов у аматорських змаганнях і розвинув до рівня одного з кращих атакувальних півзахисників Першої ліги. У Чижевського виглядав органічно будь-де – від улюбленої позиції до флангу чи вістря атаки. У гру Оболоні Груша влився – як доказ, сім результативних дій (4+3) у 14 матчах осені. Може зіграти форварда, під форвардом, лівого хава, центрального півзахисника… Володіє нестандартним ударом і гольовим чуттям.

  • Зірка: Олександр Батальський

36-річний форвард – все ще важливий гравець Оболоні. Минулого сезону забив 4 м’ячі в 12 іграх. Загалом за кар’єру в 394 матчах забив 109 м’ячів. Таких бомбардирів уже не роблять, «вимираючий вид». Саме тому Батальський забив шість м’ячів у новому сезоні і свої п’яток голів додасть до статистики й навесні.

  • Тренер: Валерій Іващенко

Колишня зірка півзахисту «пивоварів». У тренерському штабі клубу – з 2013 року, був серед тих гравців, які пограли на найнижчому рівні, коли тільки відновлювалася Оболонь-Бровар. Зібрав хороший штаб, добротний колектив. При такій серйозній конкуренції перше місце на старті Чемпіонського раунду – це найвищий комплімент для тренера.

  • Завдання: хочуть бути серед лідерів, навряд чи відмовляться й від підвищення в класі, якщо таке вдасться здобути. Будемо максимально відверті, щоб читач зрозумів нашу думку: порівняно з конкурентами, Оболонь вразлива на відразу кількох позиціях, і щоб ставити завдання – вийти в УПЛ, щоб вимагати туди обов’язково вийти, треба було посилюватися, як Карпати.
Що ще треба знати про сезон 2022/23:

32-й сезон Першої ліги проходить під час війни – він буде унікальним із багатьох причин.

  • вперше від 1992 року Перша ліга розділена на дві групи
  • тільки 6 – менше половини! ‒ з учасників є старожилами ліги
  • відразу 10 новачків виходить на старт
  • 13 областей та столиця – місто Київ – представлені в змаганнях
  • змагання відбуваються без присутності глядачів за протоколом безпеки воєнного стану

Десять команд із 16-ти ‒ новачки. Сім клубів із десяти новачків ‒ абсолютні дебютанти змагань. Заплановано єдиний пул трансляцій на офіційному YouTube-каналі ПФЛ. Львівські Карпати, житомирське Полісся, ЛНЗ Черкаси та всі інші учасники Першої ліги 2022/23 – в нашому прев’ю нового сезону!