Олександр Каденко: Ми змогли об’єднатися та провести історичний чемпіонат в умовах війни

Александр Каденко

Президент Професіональної футбольної ліги України Олександр Каденко поділився враженнями з програмою Україна футбольна від минулого сезону, а також розповів про плани на майбутнє.

– Зрозуміло, що вкрай важливим питання на початку сезону був сам старт  сезону в умовах війни…

– Хочу подякувати всім причетним за те, що вдалося під час війни провести чемпіонат. Спочатку навіть не знали, чи зможемо завершити змагання, які розпочали. Дякую клубам, гравцям, працівникам клубів, а також профільному міністерству та УАФ. Ми змогли об’єднатися та провести історичний чемпіонат в умовах війни.

Щодо формату, то в нинішній економічний ситуації варто було регулювати кількість ігор, щоб зменшити фінансове навантаження на клуби. Вважаю, що формат був цікавим, адже майже в кожному матчі була інтрига. Лише за два тури до завершення у групі Вибування дізналися команди, які гратимуть у перехідних матчах, а також команду, яка понизиться у класі. Також цікавий був турнір у Другій лізі.

– У групі вибування лише в останньому турі визначився переможець, а в Другій лізі в останньому турі визначилась команда, яка посяде друге місце. Тож можна сказати, що формат виправдав себе….

– На мою думку, глядачі мали змогли насолодитися цікавими та напруженими змаганнями та хоч трішки відволіктися від війни.

– ПФЛ пройшла складний шлях цього року. Вдалося створити єдиний YouTube пул, де транслювалися матчі Першої та Другої ліг, залучити потужного спонсора. Що  забули з позитивних моментів цього сезону?

– Головний наший здобуток в тому, що вдалося провести чемпіонат і пройти разом з клубами гідно всю дистанцію. Вважаю, що була багато цікавинок. Варто відзначити якісні трансляціъ на офіційному каналі ПФЛ в YouTube. Клуби вже обговорили нову пропозицію від нашого партнера Select щодо офіційного мяча змагань і домвилися в наступному сезоні продовжити співробітництво.

Хочу подякувати УАФ за те, що вони допомогли з оплатою арбітражу. Клуби отримали солідну суму у межах платежів солідарності УЄФА. Сподіваюся, що наша співпраця продовжиться. Важливо, що низка клубів  підтримували свої дитячі команди, своїх тренерів та вихованців.

– Які ПФЛ пропонує формати змагань у наступному сезоні?

– На конференції ПФЛ 21 червня клуби нададуть оцінку нашої роботи, підіб’ємо підсумки. Щодо наступного сезону, то у нас мають повернутися у Першу лігу чотири команди, які призупинили участь у змаганнях. Направили клубам на розгляд проєкт проведення чемпіонату з двома групами по десять клубів у кожній. Таким чином, ми збільшуємо кількість команд до 20.

Пропонуємо збільшити кількість команд, які по завершенню наступного сезону залишать дивізіон. Маємо за один чи два сезони прийти до класичного формату чемпіонату у Другій лізі, в якому гратимуть 16 команд.

– Друга ліга не зможе зіграти в 16 команд в наступному сезоні?

– Думаю, поки ні. Зараз бачимо, що в Другій лізі може були 13-14 команд наступного сезону. Впевнений, що Дружба, Скала та Локомотив пройдуть атестацію і поповнять родину ПФЛ. У цих клубів особливих проблем з інфраструктурою немає. Також до Другої ліги повертається Тростянець. Дякувати Богу зараз цей клуб відновлює своє існування.

– Скільки триватиме пауза до відновлення змагань?

– Плануємо розпочати новий сезон у Першій лізі 29-30 липня, а у Другій лізі – 5-6 серпня. Сподіваюся, що у нас все вийде. Така розбіжність у початку пов’язана з кількістю турів у кожній із ліг. В середині листопада маємо завершити 2023 футбольний рік. А на початку літа маємо завершити обидва чемпіонати та проведемо стикові матчі.

– Що буде з тими клубами, які зараз не повернуться до родини ПФЛ саме після річної паузи? Їхнє місце залишається заброньованим?

– Ми надали можливість зберегти клубам своє існування під час війни. Вважаю, що це рішення пішло на користь нашому футболу. Гадаю, що можемо запропонувати ще на рік продовжити бронювання місця тим клубам, які цього року не повернуться. Проте, з можливістю повернення тільки до змагань Другої ліги. Але це рішення має затвердити Конференція ПФЛ.

– Можете надати інформацію про кількість сирен, які переривали матчі у цьому сезоні? Наскільки вдалося підлаштуватися під нинішні реалії?

– У нас не було завдання рахувати кількість сирен, але їх було достатньо. Вдячний клубам, які проводили матчі у відповідності до додаткових норм безпеки. Головне, що обійшлося без жертв.

– Яке ваше ставлення до повернення глядачів на трибуни? Під час війни це потрібно чи не на часі?

– Безумовно, глядачі мають бути на стадіоні, але зараз навіть не йдеться про норму в 50% заповнення трибун. Як на мене, глядачі можуть бути на трибунах, але у тій кількості, для якої на стадіоні є укриття. Важливо, щоб люди були у безпеці. Маємо все продумати і ухвалити правильне рішення.

– Який матч на вашу думку став окрасою нинішнього сезону?

– Думаю, що всі матчі є окрасою нинішнього сезону. Ми змогли провести унікальний чемпіонат. У кожному матчі інтрига тривала до останнього. У Другій лізі в останньому турі чотири команди претендували на друге місце. Це багато про що говорить.

– Чи буде продовжуватися практика залучення системи VAR на матчі Першої ліги?

–  Наприкінці сезону зустрілися з тими клубами, які подали заявку на систему VAR на їхніх матчах. У нас останні тури гралися і у будні дні, адже система VAR застосовується і на матчах УПЛ. Сподіваюся, що у майбутньому продовжуватимемо таку практику. Вважаю, що це зменшує кількість помилок арбітрів. Від формату наступного чемпіонату багато що залежить.

Хочу подякувати нашим захисникам та захисницям, які дають нам можливість займатися улюбленою справою. Дякую президентам, які підтримують свої клуби і ЗСУ.